Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czechy znów się zamykają? Ambasada uspokaja

Sytuacja epidemiczna wciąż się pogarsza nie tylko w Polsce, ale również w Republice Czeskiej. Od 22 października nasi sąsiedzi ograniczyli swobodę przemieszczania się. Ambasada Czech jednak uspokaja – granicę przekroczyć można, jednak nie jest to zalecane.

Od 5 października 2020 roku w Czechach obowiązuje Stan Wyjątkowy. Czeski rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Obecnie wprowadzono ograniczenie swobodnego przemieszczania się. W Czechach można udać się do miejsc niezbędnych, czyli np. wyjście do pracy, powrót do domu, wizyta u lekarza, czy wyjście na zakupy. Szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i miejsca rekreacji pozostają zamknięte. Obowiązuje również zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

Polska rządowa strona, dotycząca ograniczeń związanych z pandemią informuje, że wjazdy do Czech w celach turystycznych nie są obecnie możliwe. Nie oznacza to jednak że wróciliśmy do kontroli granicznych – wjazdy turystyczne nie są zalecane, granicę jednak przekraczać obecnie można, nie ma punktów kontroli – wyjaśniła nam Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce. Brak możliwości wjazdu w celach turystycznych dotyczy faktu, że obecnie taki wjazd nie ma sensu. Restauracje, atrakcje turystyczne, kina, teatry i wszystko, co może zainteresować turystów nie działa. Zgodnie z nowymi zasadami w Czechach branża hotelarska nie świadczy usług zakwaterowania turystom.

Aktualnie (23.10) pracownicy transgraniczni mogą spać spokojnie. Nie muszą przechodzić kontroli granicznej, nie ma również mowy w ponownym zamknięciu granic, chociaż sytuacja dotycząca obostrzeń jest dynamiczna. Wejście na terytorium republiki Czeskiej nie jest problemem. Nie ma również problemu z przejazdem. Konsekwencje mogą pojawić się w przypadku, gdy chcemy przebywać na terytorium naszych sąsiadów dłużej niż 12 godzin.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-23 19:57:17
: Zamkną sie w przyszłym miesiącu. Potwierdzone info.
2020-10-23 21:55:40
Vito: Waldo, od którego? No jako tako już teraz jest zakaz wjazdu w celach turystycznych. Tylko na ślub, pogrzeb lub do pracy. Tyle że póki co nie ma kontroli granicznych.
2020-10-23 22:10:04
: @Vito drugi/trzeci tydzień listopada. W zależności od pogarszania się sytuacji w szpitalach (listopad to szczyt sezonu grypowego). Ostatnio na spotkaniu trójkąta weimarskiego. MSW Polski, Niemiec i Francji zgodnie przyznało że na wiosnę granicy zostały zamknięte zbyt wcześnie i teraz nie powtórzą już tego błędu. Zamknięcie granic = całkowity lockdown, a więc jego nawet od jutra jeszcze nie mamy.
2020-10-23 22:17:12
Jakkolwiek Żywy : To my powinniśmy zamknąć granicę! Czesi mają czterokrotnie więcej zakażonych w stosunku do ludności, a tabunami przyjeżdżają na zakupy do Polski. I nie mamy wyjścia, musimy się z nimi spotykać w sklepach i nie tylko. Nie mam nic do Czechów, chodzi o sytuację.
2020-10-24 05:27:19
Góóóral: Vito: Jaki ślub?
2020-10-24 05:27:20
Góóóral: Vito: Jaki ślub?
2020-10-24 06:09:00
Vito: Góral, no możesz tam wjechać na ślub (np kuzyna) pogrzeb lub do pracy
2020-10-24 10:11:50
jojestelagalicyjok: przeca te marmeladziorze muszóm kasi cosi kupować, do Rakuska nie pudóm bo by im korunek brakowało, majóm móndróm wladze, pozamykać wszechno i posłać na torg do polskigo Kauflanda Biedrónki niech roznoszóm gupim Polokóm wirusa
2020-10-24 13:02:25
yamah: O czym tu w ogóle mowa, to przed nimi trzeba granice zamknąć, my tam prawie nie chodzymy bo i nima po co, to oni całymi tabunami sie po wszystko do nas pierom i wirusa nom sieją. Czymu nasi granicy nie zamkną, tak jak czesi zamkli przed nami jak był problem z górnikami?
2020-10-24 13:59:30
Bo-lek: Czesi granicy nie zamknęli tylko wprowadzili obowiązkowe testy. To nasz obłąkany rząd zamknął w marcu granicę, pozbawiając jednych pracy a drugich jak w moim przypadku kontaktu z najbliższą rodziną.
2020-10-28 09:41:08
yamah: Bolek co ty bulczysz? Jak nasi górnicy byli zarażeni to kto granice zamknął? A na wiosne to też czesi pirsi granice zamkli, nawet do pracowników, potym dopiero nasi to samo zrobili. A testy to wprowadzili dopiero w maju jak już w hucie Trzyniec nimioł robić.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: