Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czechy: Koniec węgla w 2038 roku?

Komisja węglowa jako rządowy organ doradczy uznała 2038 rok za możliwy termin zakończenia wykorzystywania węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej w Republice Czeskiej.

Termin, za którym głosowało 15 spośród 19 członków komisji, jest kompromisem między scenariuszami, które brały pod uwagę zarówno wcześniejszy (2033), jak i późniejszy (2043) termin. Ostateczna decyzja będzie jednak należeć do rządu.

Za 2038 rokiem opowiedział się również pierwszy wicehetman województwa morawsko-śląskiego, Jakub Unucka. – Byłem zdecydowany nie głosować za żadną z tych dat. W trakcie końcowych rozmów udało się jednak przeforsować uwarunkowanie uchwały koniecznością zakończenia budowy małych i dużych elektrowni jądrowych oraz ciepłowni. Bez tego nie dałoby rady – wyjaśnił Unucka. Podkreślił również, że komisja zobowiązała niniejszą uchwałą rząd do wypłacenia 100 mld koron regionom węglowym – morawsko-śląskiemu, usteckiemu i karlowarskiemu. Pieniądze te mają im pomóc po zamknięciu kopalń w wyjściu na prostą.

Głos Live - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-08 18:11:24
św. Patryk.: a ja gotów jestem się założyć, że o wiele wcześniej te skanseny będą pozamykane
2020-12-08 18:31:41
Ponury_Farmer: Jak te skanseny zostaną zamknięte to ciekawe gdzie pojada do pracy ci z blachami SCI co codziennie całymi setkami pruja w stronę SJZ do roboty i później wracają z czarnym wokół oczu...
2020-12-08 20:35:24
św. Patryk.: ciekawe raczej na jakiej padlinie będą żerować te sępy w białych kołnierzykach, co od dekad się tuczą przy tych skansenach
2020-12-08 21:44:23
OWCZARZY1: O ciepło to się nie muszymy martwić bo ojciec Rydzyk nas fszystkich ogrzeje termami ale trzeba zainwestować !!!
2020-12-08 23:41:43
politykier: W oderwaniu od wszelkich konieczności dziejowych, celów polityki UE, śląscy separatyści z polskiej strony zacierają już pewnie rączki. Pogłębiający się spadek znaczenia regionu w skali kraju niewątpliwie wpłynie na wzrost podatności pod ideologię "śląskiego narodku". Kto na tym ewentualnie zyska?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: