Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czechy i Słowacja: znów stan wyjątkowy

Pandemia znów rozhulała się na dobre, więc nasi południowi sąsiedzi wprowadzają dodatkowe obostrzenia. W Czechach zdecydowano o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na 30 dni, z kolei na Słowacji ogłoszony stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 90 dni.

W Czechach w nocy z czwartku na piątek (25/26.11) zaczął obowiązywać stan wyjątkowy - W wyniku tej decyzji od dziś (piątek, 26 listopada) restauracje, bary i kluby będą zamykać się o godzinie 22. Restauracje w centrach handlowych będą mogły serwować jedzenie tylko na wynos. W masowych imprezach kulturalnych lub sportowych uczestniczyć będzie mogło maksymalnie tysiąc osób, nie będą też otwarte jarmarki bożonarodzeniowe – poinformowało miasto Cieszyn.

22 listopada w Czechach zaostrzono również zasady, związane z dostępem do poszczególnych usług. Negatywny wynik testu ma nie zastępować już zaświadczenia o szczepieniu, czy informacji o statusie ozdrowieńca - Od 22 listopada obowiązuje nowe prawo zaostrzające zasady korzystania z hoteli, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych. Zgodnie z nowymi przepisami wyżej wymienione usługi są dostępne jedynie dla klientów posiadających zaświadczenie o zaszczepieniu lub przechorowaniu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie będzie już uznawany za wystarczający – informuje polskie MSZ.

Od tej zasady są jednak wyjątki, dotyczą wjazdu do Czech.  Osoby niezaszczepione oraz bez zaświadczenia o przebyciu koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni są zobowiązane do wykonania testu PCR (ważnego do 72h) przed przyjazdem do Czech. Konieczne jest również wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Tranzyt drogą lądową przez Czechy do 12h – podobnie jak dotychczas – odbywa się bez ograniczeń i nie wymaga wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Na Słowacji stan wyjątkowy został wprowadzony 25 listopada 2021 roku - W związku z powyższym na terenie całego kraju obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Zasady wjazdu do Słowacji i tranzytu przez jej terytorium pozostają bez zmian – wyjaśnia polskie MSZ.

Wprowadzone na Słowacji obostrzenia dotyczą przemieszczania się – można wyjść do pracy, szkoły, czy na podstawowe zakupy, dozwolone jest również wyprowadzanie zwierzaków w promieniu 500 metrów od miejsca zamieszkania. Zasady wjazdu na Słowację oraz tranzytu nie uległy zmianie (wjazd wiąże się z koniecznością wypełnienia formularza i kwarantanną dla osób niezaszczepionych, przejazd tranzytem jest możliwy bez konieczności wypełniania formularza, tranzyt jest możliwy dla wszystkich, maksymalny czas przejazdu to 8 godzin z przystankami tylko w celach niezbędnych – np. tankowanie).

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-26 13:17:18
koszor: Deja vu normalnie! Miał być powrót do normalności, tylko dwie daweczki i cyk! A tu masz, choinka jasna - certyfikat ważny tylko 180 dni, a negatywny wynik testu nie jest już wystarczający! No kto by przypuszczał, że to na kłamstwie stoi?
2021-11-26 13:19:32
koszor: Czyli test potwierdzający, że jesteś zdrowy nic nie znaczy, ale jak chcesz zapodać schaboszczaka w restauracji, to musisz się dziabnąć! Genialne! To szczepisz się dla zdrowia czy dla certyfikatu?
2021-11-26 13:51:42
altacet: Restrykcje dla wjeżdżających do Czech,a co z przyjeżdżającymi do Polski tłumami Czechów na zakupy?
2021-11-26 17:52:38
święty+Patryk:: altacet nie rżnij głupa, w Polsce czeskie przepisy nie obowiązują, a gdyby obowiązywały to... i tu sobie dopisz teraz coś mądrego jak potrafisz
2021-11-26 18:14:04
Władek na skuterze: Mam nadzieje ze znowu pozamykaja granice zeby tych czechow tu nie puszczali,ja wogole za nimi nie tęsknie ,byl.taki spokoj od nich
2021-11-26 19:29:58
święty+Patryk:: a ja bym wypierdzielił za Bug władków na skuterach
2021-11-26 20:59:33
Władek na skuterze: Wielki europejczyk z zebrzydowic
2021-11-26 22:30:24
Iwan: Tak Czechów u nas pełno zwłaszcza w sklepach. Ostatnio w ciuchach gdzie w czwartek jest za 5 złoty pełno Czechów gdzie wykupywali rzeczy i wynosili wielkimi worami. Moje zdziwienie nie miało granic na co komu tyle ciuchów na raz przecież do tej pory goli nie chodzili,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: