Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cyberbezpieczeństwo w czasie pandemii

Czas panującej pandemii to trudny okres dla nas wszystkich. Przebywając w domu, częściej niż zwykle korzystamy z możliwości jakie daje nam Internet. Dlatego Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP we współpracy z NASK (Naukową i Akademicką Siecią Komputerową) oraz Europolem przypominają o najważniejszych zasadach cyberbezpieczeństwa.

Możliwości jakie daje nam Internet jest mnóstwo. Od zrobienia zakupów online po kontakt z bliskimi będącymi na drugim końcu świata. Pamiętajmy również, że Internet to także narzędzie oszustów, którzy wykorzystując często nasze zaufanie okradają nasze portfele. Wielokrotnie pisaliśmy już o bezpiecznych zakupach w sieci. (Zakupy w sieci? Sprawdź, na co zwrócić uwagę). Kupujmy zatem tylko od sprawdzonych dostawców i weryfikujmy ich wiarygodność. Warto jednak przypomnieć, że zasada ograniczonego zaufania znajdzie tu swoje zastosowanie.

#zostanwdomu to czas, w którym najmłodsi dłużej niż zwykle spędzają czas w Internecie. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Nadzorujmy to, co robią i jakie treści przeglądają w sieci. Rozmawiajmy z dzieckiem na temat niebezpieczeństw na jakie może natrafić w Internecie. Warto pomyśleć także o programie do kontroli rodzicielskiej i ograniczać czas korzystania z sieci.

W Internecie nie brakuje apeli z prośbą o pomoc. Pomagajmy, to piękny gest, ale zanim to zrobimy nie zapomnijmy zweryfikować wiarygodności organizacji.  - Nie przekazuj spontanicznie darowizn na cele charytatywne i apele o pomoc (np. na leczenie osoby zarażonej COVID-19), zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji, nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości (szczególnie oferty „cudownych” leków, szczepionek itp.), nie otwieraj linków i załączników od adresatów, których nie znasz lub budzą twoje wątpliwości (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS) – przestrzegają funkcjonariusze.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: