Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cudze chwalicie... Spacerując po Skoczowie cz. 6

''Cudze chwalicie, swego nie znacie - sami nie wiecie co posiadacie'' - pisał w swoim wierszu Stanisław Jachowicz. Być może w codziennym biegu spraw nie zauważamy bogactwa terenu z którego pochodzimy- tajemnic, które skrywają skwery, place ulice i budowle... Portal OX.PL zaprasza na cykl spacerów po Śląsku Cieszyńskim. Zaczynamy je od Skoczowa, to właśnie w Trytonowym Grodzie mieści się nasza redakcja. Dziś siódma - ostatnia część spaceru Szlakiem Skoczowskich Zabytków.

KOŚCIÓŁ PW. ZNALEZIENIA KRZYŻA ŚW. – SZPITALIK

To najstarszy zabytek skoczowski, dawna kaplica przy szpitalu miejskim, wzmiankowany po raz pierwszy w dokumencie ks. Kazimierza z 1484 r. Przebudowany i powiększony w l. 1794 – 1795 dzięki pomocy arcyks. Kazimierza Albrechta i w 1870 r. z fundacji Maksymiliana Habla. Bez wyraźnych cech stylowych, orientowany, murowany z kamienia i cegły, potynkowany. Korpus prostokątny, jednonawowy, prezbiterium węższe i niższe, zamknięte trójbocznie. Dach dwuspadowy pobity blachą miedzianą, z czworoboczną wieżyczką neogotycką na sygnaturkę. Barokowa ambona i krucyfiks, kropielnica w kształcie kielicha o cechach barokowych, kamienna chrzcielnica z XVI w. to właśnie tam ochrzczony został św. Jan Sarkander.

 

 SECESYJNE KAMIENICE

 

 W stylu secesyjnym zbudowano w 1904 r. kamienicę nr 7, własność poczmistrza Gustawa Veterle (obecnie: ośrodek zdrowia), nr 9 – z II poł. XIX w. przebudowaną w stylu secesyjnym, własność KKO – obecnie siedziba Miejskiego Centrum Kultury Integrator.

nr 11 – gmach Szkoły Ludowej i Wydziałowej Męskiej z 1903 r.,nr 13 –z 1909 r.,  wolnostojącą kamienicę u zbiegu ul. Polnej i Mickiewicza, własność burmistrza Karla Sohlicha, nr 21 – z 1905 r., wg proj. Juliusza Stritzkiego, właściciel J. Kubeczka, nr 23 – z 1908 r., dom narożny przylegający do lewego brzegu Bładnicy koło mostu, własność Anny Heinisch, nr 25 – z 1911 r., własność Ludwik Choma, wolnostojący, przylegający do prawego brzegu Bładnicy, zachowany plan sytuacyjny i plan budowy wykonany przez Juliusza Stritzkiego. 

Na uwagę zasługuje gmach poczty z 1901 r., pierwotnie gmach sądu grodzkiego z więzieniem na zapleczu, a także dawny notariat Alberta Czaji  - nr 12 (obecna Szkoła nr 9).

Jeszcze przed I wojną światową następuje odejście od secesji. W architekturze oznacza to nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, proste bryły, zupełny brak dekoracji fasad. Przykładem mogą tu być okazałe wille Hennerów i Appermannów (nr 17 i 19), a także Stritzkich, dra Jastrzębskiego, Drabinów i innych.

 

 

POMNIK „ POLEGŁYM ZA POLSKOŚĆ ŚLĄSKA”

20 VII 1924 r. w 5. rocznicę bitwy pod Skoczowem Towarzystwo „Sokół” dokonało odsłonięcia pomnika „Naszym Bohaterom” według projektu prof. Jana Raszki, z inskrypcją ks. Emanuela Grima. Został on zniszczony w czasie okupacji hitlerowskiej. Obecny pomnik „Poległym za polskość Śląska” według projektu Artura Cienciały został odsłonięty dnia 22 VII 1961 r.

Po drugiej stronie ulicy stoi gmach dawnego katolickiego sierocińca, zbudowanego w 1910 r. przez Towarzystwo bł. Jana Sarkandra, przy wsparciu ks. Jana Ew. Mocki. Przy ogrodzeniu Caritasu stoi na postumencie figura św. Jana Sarkandra, ufundowana przez Sperlingów w 1890 r.

Spacer po Skoczowie sporządzono na podstawie opracowania Szlaku Zabytków Skoczowa spisanego przez historyka - Halinę Szotek. Zdjęcia wykonał Bartłomiej Kukucz

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: