Cudze chwalicie... Spacerując po Skoczowie cz. 6
Dzisiejsza część spaceru to Mały Rynek
MAŁY RYNEK
Położony przy ul. Cieszyńskiej, od rynku oddzielony był restauracją Szczurkowej, rozlewnią cieszyńskiego piwa i starą lodownią. Nazywano go „świńskim ryneczkiem”, gdyż od dawien dawna odbywały się tu targi na nabiał, drób i warzywa. Na przełomie XIX i XX w. organizowano na placu widowiska i imprezy rozrywkowe. W 1853 r. przy ul. Cieszyńskiej, za Ryneczkiem wzniesiono synagogę żydowską. W 1923 r. przemianowano mały ryneczek na Plac 30 Stycznia, na pamiątkę bitwy pod Skoczowem w 1919 r.
POMNICZEK UPAMIĘTNIAJĄCY SYNAGOGĘ
Zbudowana w 1853 r. synagoga była kultowym i duchowym centrum gminy żydowskiej w Skoczowie. Działała przy niej Talmud – Thora – Schule. W okresie okupacji hitlerowskiej Żydów wysiedlono, a synagogę w 1940 r. rozebrano. 21 VI 1994 r. w Skoczowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomniczka upamiętniającego 100. rocznicę powstania Żydowskiej Gminy Wyznaniowej i 140. rocznicy wybudowania synagogi. Autorem pomniczka jest cieszyński rzeźbiarz Jan Herma, fundatorem Eliezer Urbach, syn ostatniego przełożonego Gminy.
ULICA MICKIEWICZA
Na przełomie XIX i XX w. rozpoczęła się zabudowa wzdłuż nowej drogi łączącej centrum miasta z dworcem kolejowym, zwanej wówczas Banhofstrasse. Powstały przy niej reprezentacyjne gmachy sądu grodzkiego z więzieniem, nowej szkoły, poczty, Komunalnej Kasy Oszczędności i wille zamożnych skoczowskich rodzin, głównie fabrykantów i inteligencji. Większość z nich zaprojektowała i wybudowała firma Juliusza i Jana Stritzkich.
Część szóstą spaceru sporządzono na podstawie opracowania Szlaku Zabytków Skoczowa spisanego przez historyka - Halinę Szotek. Kolejna część już za tydzień. Zdjęcia wykonał Bartłomiej Kukucz
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.