Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cudze chwalicie... Spacerując po Skoczowie cz. 2

''Cudze chwalicie, swego nie znacie - sami nie wiecie co posiadacie'' - pisał w swoim wierszu Stanisław Jachowicz. Być może w codziennym biegu spraw nie zauważamy bogactwa terenu z którego pochodzimy- tajemnic, które skrywają skwery, place ulice i budowle... Portal OX.PL zaprasza na cykl spacerów po Śląsku Cieszyńskim. Zaczynamy je od Skoczowa, to właśnie w Trytonowym Grodzie mieści się nasza redakcja. Dziś druga część spaceru Szlakiem Skoczowskich zabytków.


SECESYJNE KAMIENICZKI PRZY WSCHODNIEJ PIERZEI

   
Zabytkowe, secesyjne kamieniczki usytuowane przy Rynku pochodzą z II poł. XVIII i pocz. XIX w., w większości wybudowane są na starych zrębach. Ustawione kalenicowo, przeważnie piętrowe, podpiwniczone, z długą sklepioną sienią przeważnie na przestrzał. W pomieszczeniach kamienic są sklepienia żaglaste, krzyżowe lub kolebkowe z lunetami. W domu nr 22 w jednej z izb strop belkowany z datą 1758. Fasady kamienic odbudowanych po pożarze w 1910 r. mają wystrój secesyjny. Na uwagę zasługują głównie fasady budynków nr 10, 14, 15 i 16. Budowała je niegdyś miejscowa firma Juliusza Stritzkiego według planów cieszyńskiego architekta Dostala, korzystając przy projektowaniu fasad z gotowych wzorów w wiedeńskich katalogach.
 
KAMIENICA Z 1793 R. ul. Fabryczna 5 – Muzeum Morcinkowskie


Dzisiejsza siedziba Muzeum im. Gustawa Morcinka powstała na miejscu wcześniejszego budynku, który spłonął w pożarze w 1756 r. Jak głoszą legendy miała to być kaplica zamkowa, za czym przemawia bogata dekoracja stiukowa stropu z symbolem maryjnym w sali tylnego traktu. Budynek Muzeum im. Gustawa Morcinka to przykład szerokofrontowego domu wolnostojącego (pierwotnie), z sienią na osi i reprezentacyjną salą w tylnym trakcie. Wnętrza są barokowe, sklepienia krzyżowe z lunetami, sień i klatka sklepione kolebkowo. Najstarszą częścią są kamienne piwnice ze sklepieniem beczkowym, zachowane pod tylnym traktem. Elewacja I piętra rokokowa, dach mansardowy z naczółkiem. Portal kamienny, zamknięty półkoliście, z kwadratowym nadświetlem i datą 1793. Powyżej płaskorzeźba św. Jana Chrzciciela. Po kapitalnym remoncie w latach 1983 – 1986, od 20 XII 1986 r. kamienica jest siedzibą Muzeum im. Gustawa Morcinka. Niedawno zostały odnowione tynki budynku.


ULICA ZAMKOWA
Swoją nazwę otrzymała dzięki uchwale Wydziału Gminnego z 1923 r. uliczkę stanowiącą łącznik między ulicami Bielską i Garbarską, prowadzącą na tyłach skoczowskiego zamku, nazwano ZAMKOWĄ.  Tuż przed II wojną światową uliczkę przebudowano z zamiarem usprawnienia komunikacji w śródmieściu. Obecnie pozostaje jedynym śladem po rozebranym w 1938 r. zamku Piastów Cieszyńskich w Skoczowie.

Część drugą spaceru sporządzono na podstawie opracowania Szlaku Zabytków Skoczowa spisanego przez historyka - Halinę Szotek. CZĘŚĆ PIERWSZA TUTAJ. Kolejna część już za tydzień.

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: