Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (89)

Ministerstwo Kultury nie podaje jeszcze wyników statystycznych dotyczących czytelnictwa w okresie pandemii (2020 r.) jednak wynik powinien być zbliżony lub większy od tego za 2019 rok, który mówił, że 39% Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę. Aby nie zaniżać wyników proponujemy dzisiaj coś lekkiego, kryminał i nie zapominamy oczywiście również o najmłodszej grupie czytelników.

Na początek znakomity romans obyczajowy „Bezpieczna przystań” Nicholasa Sparksa - niekwestionowanego mistrza opowieści o miłości, autora kilkunastu powieści, z których pokaźna część została przeniesiona na ekran. Kiedy w niewielkim miasteczku Southport na południu USA pojawia się tajemnicza młoda kobieta, mieszkańcy zadają sobie pytanie, co skłoniło ją do rozpoczęcia życia w tym odizolowanym miejscu. Piękna, ale zamknięta w sobie Katie, pracuje w lokalnej restauracji i wyraźnie unika nawiązywania nowych znajomości. Udaje się jej zachować dystans do momentu, w którym poznaje Alexa, właściciela sklepu i owdowiałego ojca dwójki dzieci. Wbrew sobie, Katie coraz bardziej angażuje się w życie rodziny. Ale nawet najczystsze uczucie nie odmieni jej przeszłości. Kobieta miała dobry powód, by zmienić tożsamość i uciec z Bostonu. Pogrzebała całe swoje dawne życie, by uciec przez brutalem, który zamienił jej życie w piekło. Teraz musi zdecydować, czy żyć dalej samotnie pod fałszywym imieniem, czy podjąć ryzyko i walczyć o własne szczęście. To pierwsze pozwoli jej zapomnieć przeszłość i zapewni bezpieczeństwo. To drugie da jej nadzieję na zbudowanie przyszłości.

W październiku 2020 roku miała premierę kolejna powieść kryminalno-sensacyjna Wojciecha Chmielarza „Prosta sprawa”, którą w minionym tygodniu przesłuchałem. Napisana w czasie lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Teraz ukazuje się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji. Młody mężczyzna pewnego dnia przyjeżdża do Jeleniej Góry, gdzie zamierza odwiedzić swojego przyjaciela Prostego i spłacić dawno zaciągnięty dług. Kiedy jednak dociera na miejsce, zastaje zdemolowane mieszkanie. Puste, bez Prostego. Pojawiają się za to dwaj umięśnieni bandyci, którzy zaczynają zadawać dziwne pytania. A że zachowują się nieuprzejmie, wkrótce w ruch idą pięści, leje się krew. I tak mężczyzna zostaje przypadkowo wplątany w niebezpieczną grę. Nie zna jej zasad ani uczestników, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest znacznie wyższa, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Kluczem do wszystkiego okazuje się Prosty, którego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czeska mafia. W środku tego chaosu pojawia się także mafia romska, którym co rusz ktoś wstępuje na odcisk. Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi, bohater będzie musiał im wszystkim stawić czoła. A pomoże mu w tym pewna analityczka z ABW."Prosta sprawa" to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach.

Dla najmłodszej grupy naszych czytelników znalazłem książkę nagrodzonej „Orderem uśmiechu” Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”, która jest autorką m.in. takich książek dla dzieci jak: "Rokiś", "Agnieszka opowiada bajkę", "Pod Bajdułem". Pewnego dnia w miasteczku nie wiadomo skąd zjawił się wielkolud, który zajął całe boisko przeznaczone do zabaw. Dzieci nie miały się gdzie bawić, dlatego poprosiły mamę czarodziejkę, by jakoś temu zaradziła. Mama skrzyczała wielkoluda, by umożliwił dzieciom zabawę w parku, ale jednocześnie zauważyła, że potwór ma obdarte ubranie, które postanowiła od razu zeszyć. Podczas szycia niechcący ukłuła jednak olbrzyma i w ten sposób sprawiła, że zaczęło z niego uchodzić powietrze. Dzięki temu mama uwolniła małego chłopca, który za swoje egoistyczne postępowanie musiał przyjąć postać nadętego wielkoluda. Ten podziękował mamie za to, że przywróciła mu jego dawną postać…
Książka zawiera dziewięć wydarzeń, którym zaradza „mama czarodziejka”.

Zapraszamy do odwiedzin bibliotek lub księgarni naszego powiatu i w te mroźne wieczory do lektury ciekawych pozycji wydawniczych.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-13 11:57:32
donekT: Jak niegdyś określił F. Martel, lawendowa mafia to nie zorganizowana struktura, tylko coś na kształt środowiska, zbiorowiska kłączy. Temat postanowił rozwinąć ksiądz Dariusz Oko, który niedawno wydał książkę, właśnie pod tytułem „Lawendowa mafia”. Jest to wstrząsająca, odważna pozycja, w której ks. Dariusz Oko, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, podejmuje próbę rzucenia światła na działającą w Kościele lawendową mafię, która niczym ukryta choroba toczy organizm Kościoła. To zło, z którego wynikają nadużycia nie tylko seksualne, wiąże się z odrzuceniem wiary i świadomym wyborem grzechu, dewastującego Kościół od wewnątrz. Stąd tak ogromnie ważną sprawą jest kwestia zdemaskowania tej mafii, obrony przed jej jawnymi i zakulisowymi działaniami oraz znalezienia właściwego remedium na tę chorobę- chodzi o czyszczenie Kościoła, który ma światu nieść światło Chrystusa, a nie skrywać w mroku oparów grzechu i zła ludzi, którzy wiarę zamienili na doczesne, chwilowe przyjemności, bogactwa, korzyści, wpływy i władzę.
2021-02-13 13:24:19
jasper: Polecam ksiazke - H. Mynarka „Zakaz myslenia ” - czyli negatywne mechanizmy dzialania m. in. KK na umysly ludzi, fanatyzm religijny wielkich religii monoteistycznych. Podstawa istnienia totalitaryzmow religijnych jest wtloczenie do glow wiernych i ugruntowanie przekonania, ze Bog bezwzglednie potrzebuje posrednikow w osobach i instytucjach. I tu zaczyna sie biznes i polityka ,a konczy religia. A biznes i polityka rzadzi sie zupelnie innymi prawami i potrzebami niz czysta filozofia religijna. Te sprzecznosci bardzo latwo wykazac na realnych przykladach, a nienawisc wynika z tego, ze po przemysleniu taki oswiecony wierny dojdzie do wniosku, ze ktos nie tylko z niego zrobil durnia ale i dobral sie do jego portfela. Taka swiadomosc wymusza pewne przemyslenia przed ktorymi uciec sie nie da - czyli frustracje i najczesciej bezsilnosc. A kto jest temu winny? przeklety ateista albo katolik, ktory przejrzal na oczy. ! Zanim sie nie pojawil z wytknietym paluchem bylo tak sielsko i magicznie, a teraz tylko proza zycia...
2021-02-13 17:36:19
krzysztof mm: z ciekawostek znalezionych w necie: ★ ★ ★ PiS od sześciu lat mami frankowiczów przewalutowaniem długów na złote. Bank centralny wyciąga rękę do ufrankowionych banków i oferuje pomoc przy hurtowym przewalutowaniu kredytów na niespotykaną dotąd skalę. Ale propozycja ma tak słabe podstawy, że trudno nie mieć wrażenia, że to tylko gra na czas. Ciągle jedynym miejscem, gdzie frankowicze mogą szukać sprawiedliwości, jest sala sądowa. Telenowela frankowa odcinek 34 756. Niespodziewanie z zimowego snu przebudził się prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Do tej pory stał na stanowisku, że kredyty frankowe to problem banków komercyjnych, a nie banku centralnego. ★ ★ ★
2021-02-13 17:40:05
krzysztof mm: ★ ★ ★ Za kulisami ludzie Kaczyńskiego i Putina potrafią się dogadać. Kilka dni po zatrzymaniu Nawalnego w prokremlowskich mediach ukazały się artykuły prezydenta Dudy i szefa Giełdy Papierów Wartościowych Marka Dietla. Oba o eurosceptycznym brzmieniu. Oba w ramach projektu współfinansowanego przez MSZ i spółki skarbu państwa - GPW i PAP ★ ★ ★ Trzeba być polskim suwerenem 500+ żeby nie widzieć oczywistej analogii z wydarzeniami z XVIII wiekiem. Trzeba kompletnie nie znać historii, żeby nie widzieć czyje interesy realizuje PIS i jak w tym uczestniczy kościół katolicki. Stary Kaczyński miał rację mówiąc: strzeżcie się moich synów.
2021-02-13 17:46:57
krzysztof mm: ★ ★ ★ Wojciech Kałuża chce od dziennikarza przeprosin i 75 tys. zł. "To próba zastraszenia, Kałuża o moralności nie powinien nikogo pouczać" Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa, uważa, że Witold Pustułka naruszył jego dobra osobiste. Domaga się nie tylko przeprosin, ale również, by dziennikarz wpłacił 75 tys. zł na rzecz hospicjum. – To próba naruszenia wolności mediów i zastraszenia mnie – mówi Witold Pustułka, były dziennikarz „Dziennika Zachodniego” i prezes Wydawnictwa Górniczego w Katowicach. Jego zdaniem swoim wezwaniem Wojciech Kałuża chce skrępować mu usta. – Uważam, że to śmieszne. O moralności i etyce Wojciech Kałuża nie powinien nikogo pouczać. To on zdradził i oszukał swoich wyborców, a moje wpisy były kulturalne. Kałuża zasługuje na o wiele większą infamię. ★ ★ ★ "Kałuża ty ciulu! Pamiętamy!" - to jeden z lżejszych komentarzy pod tekstem o urażonym Kałuży...
2021-02-13 17:52:10
krzysztof mm: ★ ★ ★ Powołano nowego szefa śląskiej policji. Dowództwo przejmie we wtorek. Inspektor Roman Rabsztyn to najbardziej doświadczony oficer polskiej policji w zabezpieczaniu imprez masowych. ★ ★ ★ Karierę rozpoczynał w 1989 w oddziałach prewencji MO. W komentarzach mówi się jasno o wzmacnianiu przez władzę PiS formacji neo-ZOMO przed spodziewanymi masowymi protestami społecznymi w Polsce.
2021-02-13 17:56:58
krzysztof mm: Powiat pożyczył bielskiemu Szpitalowi Pediatrycznemu pieniądze na wypłaty. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej podpisał aneks z NFZ, zgadzając się na nowe warunki finansowania. Inaczej placówka nie mogłaby starać się o zaliczkę z funduszu i w ten sposób zdobyć środki na wynagrodzenia. ★ ★ ★ 2 mld na TV PiS - to by wystarczyło prawie na 100 lat finansowania Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. TV PiS będzie dostawać 2 mld co rok... Bo po co leczyć dzieci? Urodziły się i to wystarczy.
2021-02-13 17:59:14
krzysztof mm: ★ ★ ★ Gmina Milówka przez kilka lat nie pobierała podatku od właściciela wyciągu narciarskiego. Obiekt należy do Kazimierza Matusznego, posła PiS. ★ ★ ★ Cwaniak pisowski. Jaka partia taki "członek". Aparycja i postępowanie charakterystyczne dla pisowskich Januszy biznesu. Wąsaty kmiot bez szkoły, cwaniackie (aczkolwiek z lekka przepite) oczka. Typowy przedstawiciel suwerena typu żywieckiego.
2021-02-13 18:05:14
krzysztof mm: ★ ★ ★ Karabinek Grot przegrzewa się, rdzewieje, zacina, wypada z niego regulator gazowy. O tych wadach wie producent i wojsko. Dlatego powstała nowa wersja – Grot A2. Niebawem ma trafić do armii. Póki co żołnierze dysponują 43 tys. karabinków z wadami. Sam producent przyznał, że będą one "poprawiane". Kiedy wybuchła medialna wrzawa, poprawki zmieniły się w "planową modyfikację". Nie wiadomo, kto i ile za te naprawy zapłaci. Na razie płacą żołnierze — za zgubione elementy. Antoni Macierewicz nazwał karabinek Grot "osiągnięciem na światowym poziomie" w chwili, kiedy nie miał on jeszcze badań kwalifikacyjnych. Jednostki testujące Grota zgłaszały problemy. Mimo to w błyskawicznym tempie trafił on do Wojsk Obrony Terytorialnej. Problem w tym, że karabinek nie miał nawet badań kwalifikacyjnych, dopuszczających go do użytku w armii. ★ ★ ★ o tym m. in. piszą w Polsce WOLNE MEDIA: onet.pl/informacje/onetwiadomosci/onet-odpowiada-na-zarzuty-o-klamstwo-w-sprawie-karabinkow-grot/61lezf2,79cfc278
2021-02-13 18:10:42
krzysztof mm: ★ ★ ★ Któregoś dnia przy obiedzie o mało się zupą nie udławiłem, jak usłyszałem premiera Gowina, który mówił w telewizorze, że zadba o każde jedno miejsce pracy – opowiada Jacek. Jest jednym z 200 pracowników Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, którzy dostali wypowiedzenia. Stało się to jeszcze przed świętami. 100 byłych stoczniowców zdążyło już złożyć oddzielne pozwy do sądu pracy. Sąd nadał sygnatury każdej sprawie osobno, a powód był prosty: w pandemii nie można zapełnić sali sądowej setką osób jednocześnie. Być może żal zwolnionych nie byłby tak duży, gdyby firma rzeczywiście sobie nie radziła. I gdyby przez lata nie słyszeli zapewnień, że włos z głowy im nie spadnie. Ale stało się inaczej: stocznia w Świnoujściu zamyka się po pół wieku działania. Przeżyła komunę, zawieruchy polityczne i poradziła sobie w trudnych czasach kapitalizmu. – Jedna z najlepszych stoczni w regionie. Z jej usług byli zadowoleni armatorzy i zleceniodawcy z zagranicy, w tym ze Skandynawii. Przynosiła zyski i dawała pracę fachowcom związanym z nią od pokoleń – mówi Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka woj. zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej. Politycy i sympatycy PiS z regionu zarzucają mu, że „uczepił się” władzy i nowego zarządu stoczni, szczególnie Krzysztofa Zaremby, byłego posła PiS, prezesa stoczni od lutego 2020 r. ★ ★ ★ w mediach PiS o takich historiach nie znajdziecie ANI SŁOWA - weekend.gazeta.pl/weekend/7,177334,26782379,200-zwolnionych-100-pozwow-stoczniowcy-ze-swinoujscia-ida.html
2021-02-13 18:15:54
krzysztof mm: ★ ★ ★ Mieszkający w Warszawie Białorusin Dzmitry Salahub w poniedziałek pchał miejski autobus, który utknął w śniegu. Pomagał mu w tym reporter TVN24 Paweł Łukasik. W piątek o niecodziennej akcji napisał portal bbc.com. Dzmitry Salahub ma 28 lat. W Polsce mieszka od grudnia. Przyjechał z Mińska. Ale szerokiej publiczności znany jest z poniedziałkowego nagrania TVN24. Na ulicy Belwederskiej Dzmitry ruszył z pomocą i pchał autobus, który nie mógł podjechać pod górę z powodu śniegu. - Jechałem drugim autobusem, inną trasą. Stałem w korku. Wyszedłem z autobusu, przeszedłem około kilometra i zauważyłem autobus, który później próbowałem uratować – opowiadał potem Dzmitry. Akcja zakończyła się sukcesem – autobus ruszył w dalszą drogę. Nagranie przebiło się nie tylko w polskich mediach. W piątek o ratowaniu warszawskiego autobusu, który utknął w śniegu oraz nagrodzie od prezydenta miasta poinformował również brytyjski bbc.com. ★ ★ ★ jeden młody Białorusin pcha autobus w którym bezczynnie siedzi wielu Polaków.... ta historia przypomina czasy prawdziwej Solidarności sprzed 40 lat, jest złą wiadomością dla Łukaszenki - i jednocześnie pokazuje w jak smutnej kondycji jest dziś polskie społeczeństwo
2021-02-13 18:41:27
krzysztof mm: ★ ★ ★ Sędzia Dawid Hrapkowicz z Sądu Rejonowego Katowice Zachód wyjaśnił policji, co w języku polskim oznacza słowo "zbiegowisko", i odmówił ścigania uczestnika Strajku Kobiet. ★ ★ ★ na sędziego Hrapkowicza pewnie już czyha "izba dyscyplinarna" Sądu Najwyższego, ale przy okazji nasuwa się pytanie - czy któryś z policjantów wyłapujących uczestników legalnych zgromadzeń, wysyłających wnioski do sądu o ich ukaranie, atakujących ich gazem łzawiącym, pałkami, jeszcze pamięta co przysięgał? : "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny..."
2021-02-13 18:50:31
krzysztof mm: WOLNE MEDIA albo koszmar szamba TVPiS i radiamaryja, świata bez informacji, zalanego fałszem partyjnej propagandy - ten pierwszy scenariusz jeszcze dziś jest możliwy, ten drugi starsi znają z przeszłości PRL-u, a młodsi jego smak mogą poznać włączając dowolny program "informacyjny" mediów rządowych - warto także przyglądnąć się funkcjonowaniu tego modelu zamordyzmu w Korei Północnej, Rosji czy na Białorusi - dla Kaczyńskiego, człowieka o wybitnie bolszewickiej i UB-eckiej kindersztubie, najwyraźniej to są wzorce godne naśladowania
2021-02-13 22:52:11
antyfaszysta.: Jakie to uczucie powoływać się, pod innym wątkiem, na treści tytułu prasowego, który już niegdyś słusznie został uznany za promujący międzywyznaniową nienawiść i szowinizm? Do tego pismo było wydawane w epoce, kiedy kształtował się obrzydliwy faszyzm, ewidentnie zasługujący tylko na pogardę ...
2021-02-14 01:25:31
św. Patryk.: donusiu, ewidentnie na pogardę to twój tatuś-kapuś TW "Olcha" zasługuje, bez dwóch zdań
2021-02-14 15:53:04
Mach: Stalking, czyli powtarzające się i uporczywe nękanie drugiej osoby naruszającej jej prywatność co jak można wyżej przeczytać propaguje na tym forum-rozpowszechnia, użytkownik posługujący się nickiem św. Patryk. Zarzut ten podlega rozpoznaniu z KK zarówno w stosunku dla stalkiera jak i portalu społecznościowego, który dopuścił by osoba objęta stalkingiem czuła się jego uporczywością zagrożona.
2021-02-14 16:48:21
św. Patryk.: z tą prywatnością osób posługujących się rozmaitymi nickami to osobny problem Jozefie czy jak ci tam de facto - ale czy naprawdę nie bierzesz pod uwagę, że donuś może być dumny ze swojego taty? - i czy przypadkiem nie stajesz się jego komicznym obrońcą dopiero w sytuacji, kiedy leżysz i kwiczysz w prozaicznej forumowej dyskusji ze św. Patrykiem? ---> ŻAL
2021-02-14 17:16:54
Mach: Ja tutaj się nie wypowiadałem, poza faktem, że ewidentnie nie dyskutujesz z donkiemT: ale go nękasz za rzekome sprawy ojca, na które nie miał i nie mógł mieć wpływu. A to stalking , a draństwa nie toleruję bo nie można tego inaczej nazywać. I to ty nie wytrzymujesz rzeczowej dyskusji i czas byś otrzymał właściwą nauczkę.
2021-02-16 11:43:56
Mach: Cyberstalting- nowa niebezpieczna forma stalkingu, polegająca na wykorzystywaniu mediów społecznościowych do znieważania, ośmieszania i nękania ofiary. Wg. przeprowadzonych badań stalkerami są zazwyczaj mężczyźni cierpiący na zaburzenia psychiczne, zaburzenia lękowe oraz zaburzenia psychochaotyczne. Oskarżenia o stalking podlegają rozpoznaniu w kodeksie karnym od 2011 r i są zagrożone karą pozbawienia wolności od lat 3.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: