Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (85)

Wśród czytelników naszego powiatu dużą część stanowią miłośnicy literatury pięknej, powieści obyczajowych i romantycznych. Dlatego nasze dzisiejsze propozycje są skierowane głównie dla nich. Czytelników, którzy lubią coś mocniejszego (sensacja, kryminał) zapraszamy w przyszły tydzień.

Pierwszą polecaną dzisiaj książką jest współczesna powieść obyczajowa Margit Walso „Perfumiarka”. Ingrid nienawidzi swojej pracy. Pewnego dnia w rodzinnym domu dziewczyna odnajduje wśród rzeczy taty rysunek tajemniczego flakonu perfum. Wiedziona przeczuciem postanawia udać się do malowniczej miejscowości Grasse w Prowansji, by dowiedzieć się, czym właściwie zajmował się jej ojciec podczas długich wyjazdów służbowych. Szereg tropów prowadzi ją do Sonji Richard, tajemniczej właścicielki fabryki perfum, u której Ingrid postanawia się zatrudnić. Nie zdradza jednak przełożonej prawdziwego powodu swojej przeprowadzki. Czy Ingrid rozwikła rodzinny sekret? W tym samym czasie zostaje ogłoszony konkurs na nowy zapach dla Chanel, a jakby tego było mało, w życiu dziewczyny pojawia się przystojny Jean, pochodzący z rodziny, która od pokoleń zajmuje się produkcją perfum Miłość wśród róż, lawendy i jaśminu. Opowieść o zmysłowych sekretach sztuki perfumiarskiej w krajobrazie słonecznej Prowansji…

Pozostając w tym samym gatunku polecamy norweską powieść obyczajową „Pieśń harfy” Autorstwa Levi Henriksen. Dowcipna, ciepła i niezwykle zajmująca opowieść o miłości i Bogu, przyjaźni, zdradzie i utraconych nadziejach. Cierpiący z powodu kaca producent muzyczny Jim Gystad odwiedza kościół w Vinger i słyszy anielski śpiew. Głosy dobiegające z ławki za Jimem praktycznie unoszą go do wieczności i uwalniają od przygnębiającej rzeczywistości. Po raz pierwszy od lat jego egzystencja nie wydaje mu się całkowicie pozbawiona sensu. Głosy, które słyszy, należą do Śpiewającego Rodzeństwa Thorsen. Przed wieloma laty trio składające się z dwóch braci i siostry koncertowało po Stanach Zjednoczonych i sprzedało setki tysięcy płyt z singlami zatytuowanymi To krzyż, który mam dźwigać czy Trzydzieści srebrników na Biblii naszego Ojca. Każde z rodzeństwa odnalazło po drodze miłość swojego życia. I każde ją utraciło. Od tej pory Jim myśli tylko o jednym: postanawia namówić Śpiewające Rodzeństwo Thorsen do powrotu na scenę. Czeka na niego wiele poważnych przeszkód, z czego najtrudniejszą okaże się przywrócenie miłości z powrotem do ich życia.

Anna Karpińska to autorka kolejnej polecanej książki, która tworzy głównie z myślą o kobietach, które chętnie sięgają po jej pozycje. Jedną z jej książek jest polski romans obyczajowy „List”. Ta historia zostanie z Tobą na długo. Emocje skradną Ci serce, jak i bohaterka, którą najlepiej zrozumie jedynie druga kobieta.Małgorzata jest szczęśliwą żoną i matką. Od kilku lat jako pisarka święci triumfy. Najbliżsi sądzą, że ma wszelkie powody do zadowolenia. Ale pozory mylą. Małżeństwo nie należy do szczęśliwych, a ona nosi w sobie brzemię dramatycznej decyzji z przeszłości, która zaważyła na jej całym dotychczasowym życiu. Kiedy wydaje się, że nigdy nie wydobędzie się z matni, dostaje od kogoś nieznajomego list, który zmieni wszystko. Pozostaje pytanie, kto i w jakim celu do niej napisał… Jak daleko sięgają cienie przeszłości?"List" to pierwszy tom nowego cyklu "Pamiętaj o mnie". Drugi tom, "Postscriptum", już w przygotowaniu.

Dla grupy wiekowej powyżej 10 lat skoczowska biblioteka poleca książkę „Lampka” autorstwa norweskiej pisarki Annet Schaap.  Poruszająca powieść dla młodzieży o samotności, trudnej przyjaźni i odwadze. Dla tych, którzy kochają baśń o małej syrence - i nie tylko. To jest opowieść o morzu. O tajemniczych wodnych stworzeniach i o groźnych piratach. O admirale i jego Czarnym Domu, gdzie, jak mówią, mieszka potwór. O szarej latarni morskiej na małym półwyspie. O Lampce, córce latarnika, która co dzień wspina się po sześćdziesięciu
jeden stopniach, żeby zapalić światło. I o pewnym sztormowym wieczorze, gdy zabrakło zapałek i wszystko poszło nie tak.

Zapraszamy do odwiedzania bibliotek i czytania interesujących nas książek w te zimowe wieczory.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-16 08:27:49
krzysztof mm: no to czytamy: Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował pismo do Mateusza Morawieckiego w sprawie działania prokuratury wobec adwokata Romana Giertycha. W liście Bodnar opisuje "niezmiernie niebezpieczny i niepokojący sposób nadużywania prawa przez instytucje państwowe".
2021-01-16 08:29:01
krzysztof mm: RPO wypunktowuje, że przedstawianie Romanowi Giertychowi zarzutów w szpitalu, jako osobie nieprzytomnej, z którą nie ma żadnego kontaktu, "było nieprawidłowe i bezskuteczne". I dodaje, że "przeszukanie jego domu i kancelarii adwokackiej zaplanowano w tym samym czasie - tak aby uniemożliwić mu uczestnictwo w jednym z nich". W kancelarii prokurator zabezpieczył zaś wszystkie materiały dotyczące określonej grupy spraw i osób, w tym objęte tajemnicą adwokacką i obrończą. Takie działanie organów ścigania - podjęte w złej wierze i w celu ograniczenia przysługujących obywatelowi praw - zostało uznane za nielegalne przez sąd. Ostateczną odpowiedzialność polityczną za działania prokuratorów ponosi Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny Ziobro.
2021-01-16 09:19:53
krzysztof mm: Nepotyzm, techniki zastraszania i karcenia wymuszające uległość na seminarzystach, nocne ucieczki do innej diecezji oraz powszechne zachowania homoseksualne. Taki obraz polskiego seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake w amerykańskim stanie Michigan wyłania się z listów wieloletnich współpracowników, którzy na przestrzeni ostatnich lat zrezygnowali ze swoich funkcji w tej polonijnej kościelnej placówce.
2021-01-16 09:21:11
krzysztof mm: O polonijnym seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku, kiedy pod adresem ks. Mirosława Króla, kanclerza seminarium, sformułowano prywatny akt oskarżenia. Trzech mężczyzn, w tym dwóch księży, oskarżyło wpływowego duchownego o wykorzystywanie władzy, wpływów i znajomości do molestowania seksualnego. Wszyscy oni byli pracownikami Orchard Lake, lecz nie byli wychowawcami w seminarium duchownym. Lawendowe polonijne seminarium w Orchard Lake Jak pisaliśmy w Onecie, z relacji świadków, z którymi rozmawialiśmy, wynika, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Od wielu lat bowiem w tej polskiej placówce narastać miał problem bardzo powszechnego homoseksualnego nękania kleryków i księży, pracujących w polonijnym seminarium duchownym. Byli współpracownicy, w tym także księża przyznają, że byli wielokrotnie świadkami, jak nad ranem z pokojów wykładowców wychodzili klerycy. Takie sytuacje miały nie być niczym wyjątkowym. ----- więcej: -----> onet.pl/informacje/onetwiadomosci/afera-w-polskim-seminarium-w-usa/9smy05g,79cfc278
2021-01-16 09:22:56
krzysztof mm: Tłumy osób po 80. roku życia, najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem, stały w piątek pod wieloma przychodniami w Polsce. Przed niektórymi punktami rejestracji do szczepień starsze osoby ustawiały się jeszcze przed świtem, a i tak nie dla wszystkich były miejsca. - Mają ewidencję naszych PESEL-i. Mogli po kolei zawiadamiać najstarszych - wskazują niektórzy. - Myślę, że wygląda to podobnie jak w całej Polsce. Większość osób w podeszłym wieku woli zapisać się osobiście, tworzą się kolejki. Za chwilę nie będziemy mieli wolnych miejsc na najbliższe terminy – mówi dyrektor przychodni Attis na warszawskiej Woli. Tam, podobnie jak w kilkuset punktach w całej Polsce, w piątek 15 stycznia ruszyły stacjonarne zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19.
2021-01-16 09:27:31
krzysztof mm: "Michał Romanowski: Nabycie Polska Press przez Orlen nieważne z mocy prawa" - dla choć nieco bardziej od osła kumatych polecam ten tekst, z góry przepraszając fanów rydzyka i kaczyńskiego - dla nich to tylko mrowisko literek, treść nie-do-ogarnięcia, strata czasu: ✍ romanowski.eu/wp-content/uploads/2021/01/prof.-M.-Romanowski-08-01-2021.pdf
2021-01-16 10:02:27
krzysztof mm: Szczególne uprzywilejowanie swoich zwolenników nie jest doceniane, natomiast bardzo denerwuje drugą stronę. Tym samym przyczynia się do przechylenia szali zwycięstwa na rzecz przeciwników - ocenia prof. Jarosław Flis podział ponad 4 mld zł z rządowego funduszu dla gmin. Jak wynika z analizy prof. Flisa i prof. Swianiewicza, gminy, gdzie rządzi PiS dostały dużo większe wsparcie w porównaniu do regionów, gdzie władzę ma opozycja.
2021-01-16 10:02:51
krzysztof mm: Wyniki badań, które w całości można przeczytać na stronie Fundacji Batorego, wskazują, że chociaż gminy, w których rządzi PiS, obejmują 9 proc. mieszkańców kraju, to otrzymały one 28 proc. środków z funduszu. Natomiast tam, gdzie rządzi blok senacki (kandydat z KO, PSL, SLD lub z poparciem którejś z tych partii) te udziały są odwrotne i wynoszą 32 proc. ludności, a tylko 10 proc. udziału ze środków RFIL.
2021-01-16 10:03:16
krzysztof mm: Eksperci obliczyli również wysokość dotacji na jednego mieszkańca w zależności od opcji politycznej, z jakiej pochodzi włodarz. Średnia wysokość dotacji dla całego kraju wyniosła 83 zł na jednego mieszkańca. Jednak w gminach rządzonych przez blok senacki ta kwota to tylko 25 zł. Nieco lepiej jest regionach, gdzie rządzi kandydat lokalny, który pokonał kandydata PiS - 60 zł. Powyżej średniej krajowej jest dopiero w gminach rządzonych przez neutralnych włodarzy, czyli w miejscach, gdzie nie mieli oni rywali ani z PiS ani z bloku senackiego. Tam średnia to 134 zł na jednego mieszkańca. Jednak zdecydowaną różnicę widać w gminach, gdzie rządzi kandydat PiS. W takich miejscach średnia kwota na jednego mieszkańca to aż 253 zł.
2021-01-16 10:06:11
krzysztof mm: więcej o szczegółach rzeczywistości w partyjnym państwie z oparów bolszewickich fanaberii kurdupla-psychopaty tutaj: -----> www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/fundusz-inwestycji-lokalnych-prof-flis-to-jest-kwestia-aparatu/0lx4n0b,79cfc278
2021-01-16 11:07:47
psychiatra: Zaszczep się!
2021-01-16 11:23:32
jasper: „ Janusz Kowalski nie wyklucza polexitu? Mocne słowa polityka Solidarnej Polski na łamach brytyjskiego dziennika“ . - https://wiadomosci.onet.pl/kraj/janusz-kowalski-nie-wyklucza-polexitu-polska-pojdzie-sladami-wielkiej-brytanii/kkqbjxl. Zawsze pisowi bylo blizej wschodu niz zachodu !
2021-01-16 13:17:28
politykier: Od kiedy Wielka Brytania, z polskiej perspektywy, znajduje się na wschodzie?
2021-01-16 13:22:23
politykier: Solidarna Polska stanowi część obozu nazywającego się "Zjednoczona Prawica", jednak jest to koalicjant PiSu, a nie PiS... To tak jakby swego czasu PSL utożsamiać z PO...
2021-01-16 15:48:52
jasper: Pitolenie politykier - pis i solidarna polska to wspolnota koryta, tak z ich dzalan dla Polski wynika !
2021-01-17 09:44:15
politykier: Niewątpliwie, w innych, poniektórych opozycyjnych koalicjach, dochodzi do tego jeszcze wspólnota partnerek/partnerów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: