Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (63)

Ostatnie dni to pogoda w „kratkę” czyli słońce, upał przeplatany z opadami i burzami. Może w te pochmurne i mokre chwile zamiast telewizora i laptopa warto sięgnąć po książkę? Tym razem dwa tytuły z literatury pięknej, sensacja oraz coś dla najmłodszych czytelników czy słuchaczy.

 Najpierw literatura piękna czyli współczesna polska powieść obyczajowa Anny Kucharskiej „Numer telefonu”. Zuzanna Piątek dwa lata temu straciła matkę, swoją powierniczkę i najlepszą przyjaciółkę. Nie potrafi otrząsnąć się z tragedii, unika kontaktów z ludźmi, uciekając w pracę, której nienawidzi. Ma jednak swój codzienny rytuał – w chwilach słabości dzwoni pod numer telefonu, który wyrył się w jej sercu jak pacierz. Pewnego dnia, ku zdumieniu Zuzanny, telefon po drugiej stronie odbiera jakaś obca kobieta. Rozmowa przynosi ukojenie i z czasem dziewczyna zaprzyjaźnia się z nową znajomą. Gdy traci pracę, Teresa zaprasza ją do siebie, nad morze. Z pewnymi oporami Zuzanna przyjmuje zaproszenie i rusza na drugi koniec Polski. Tam poznaje syna Teresy, Jakuba, który z każdym dniem staje się jej coraz bliższy…

Druga książka to również polska powieść obyczajowa autorstwa Anny Mulczyńskiej „przyjaciółki ze staromiejskiej”.  Ania Bednarek przywykła do uwagi i podziwu. Scena jest całym jej życiem… Do czasu. Splot niefortunnych zdarzeń sprawia, że jej kariera w kanadyjskim zespole baletowym zostaje zrujnowana. Dziewczyna, zagubiona, niepewna własnej przyszłości, wraca do rodzinnego miasteczka. Nikogo nie chce prosić o pomoc, a pod maską pewności siebie i arogancji ukrywa osobisty dramat. Zakrada się do starej willi dawnej nauczycielki tańca, gdzie uporczywie ćwiczy, próbując odzyskać formę. Czy po roku przerwy uda jej się wrócić do baletu? Ania będzie musiała na nowo określić, kto jest jej przyjacielem, a kto wrogiem.
Jaką rolę odegrają w jej nowym świecie znajomi ze Staromiejskiej, dawny narzeczony Edek oraz jego obecna wybranka, właścicielka sklepu z rękodziełem, Weronika? I jakie plany ma wobec niej równie tajemniczy, co dziwaczny mężczyzna, którego dziewczyna nieustannie spotyka?

Teraz trochę sensacji, a mianowicie thriller kryminalny Thomasa Engströma „Na południe od piekła”. Pensylwania, rok 2012. W pokoiku podrzędnego motelu znaleziono ciało młodego mężczyzny, który popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym wyjawia, że Ron Harriman, kandydat Partii Demokratycznej w wyborach do Kongresu, złamał mu serce. Dla Harrimana to zdarzenie może oznaczać porażkę jego kampanii. Ściągnięty z Berlina Ludwig Licht ma ustalić, kto stoi za próbą wyeliminowania polityka z wyborów. Wkrótce, krążąc pomiędzy opustoszałymi terenami przemysłowymi i spowitymi mgłą górami Pensylwanii, wpada na trop śmiertelnie niebezpiecznego spisku. Infiltracja podejrzanej grupy ekstremistów pozwala mu odkryć przerażający plan, którego kulminacją ma być katastrofa na niewyobrażalną skalę.

Z pomocą Działu Zbioru dla Niewidomych dla najmłodszych wybrałem książkę Natalii Gałczyńskiej „O wróżkach i czarodziejach”. Wspaniały bajkowy świat, pełen dobrych wróżek, pięknych księżniczek i zwierząt mówiących ludzkim głosem. Są tu następujące bajki: "Rudy lis", "Naneta i lew", "Czarodziejstwa królowej cyganów", "Agnieszka - skrawek nieba", "Dary zwierzątek", "Małgorzata i dzwoneczki", "Księżniczka zza morza", "Bajard".

Mamy nadzieję, że wybierzecie coś interesującego, a w każdej z bibliotek naszego powiatu czekają regały pełne ciekawych tytułów.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-25 15:33:06
donekT: "Cham niezbuntowany" Rafał A. Ziemkiewicz. Zdaniem autora, w porównaniu z tradycjami krajów Europy Zachodniej, Polska nie wykazała się w zmaganiu o kolonie, jako społeczeństwo nie wzbogaciliśmy się na wyzysku ludności niewolniczej i nie posiadamy piętna, które Zachód za wszelką cenę próbuje nam narzucić. Z drugiej strony, jako kraj mamy swoje problemy, które są obce innej części Europy. Na przestrzeni wieków Polska znana była z silnej polaryzacji społecznej i z ogromnych dysproporcji w podziale dochodu narodowego. Jest to widoczne zwłaszcza w publikacjach oświeceniowych myślicieli. W konsekwencji "procesu dziejowego" polska szlachta i arystokracja została wymordowana lub zdegradowana do roli chłopów (CHAMÓW w języku dawnej szlachty). Kulturę szlachecką w konsekwencji zastąpiła "KULTURA FOLWARCZNA", gdzie kluczowa pozycja przypadła dawnym OFICJALISTOM, EKONOMOM, FORNALOM, często spośród CHAMÓW, którzy swych ziomków utrzymują w posłuszeństwie za pomocą KARBOWYCH, dyscyplinujących hołotę przy zastosowaniu przemocy, krzyku, bezprawia i nierównego traktowania. Tym Sposobem, to właśnie owo CHAMSTWO, zdaniem autora, stało się wyróżnikiem polskiego społeczeństwa i w naszej mentalności do dziś dominuje. Nie ukrywam, że sam w wielu kwestiach podzielam przemyślenia autora. Książka niewątpliwie warta uwagi, zwłaszcza w porównaniu z innymi pozycjami Ziemkiewicza, gdzie względem przemyśleń autora mam już innego rodzaju odczucia.
2020-07-25 17:37:47
jasper: Polecam ksiazke „ Drewniany rozaniec” Natalii Rolleczek . Jest to opowiesc o domu sierot w latach 30 tych. Siotry Felicjanki w tej powiesci wydaja sie tak samo emocjonalnie okaleczonymi sierotami zyciowymi jak ich podopieczne.
2020-07-25 22:00:17
politykier: Przegraliście! Naród zalegalizował zmiany, począwszy od 2015 r. Nienawistniku, cała Twoja syzyfowa robota poszła na marne...
2020-07-25 22:35:25
: nie fanzol, donuś
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: