Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (47)

Nie odbywają się wydarzenia kulturalne, koncerty, zamknięte są kina, teatry i biblioteki, ale to nie oznacza, że kontakt z „żywą” kulturą jest niemożliwy. Wiele instytucji organizuje ciekawe i interesujące pomysły skierowane dla odbiorców drogą internetową online. Kolejną firmą, która wychodzi naprzeciw aktualnej sytuacji i stara się zapewnić dostęp do kultury wszystkim tym, którzy muszą pozostać w domu jest audioteka.pl

 Postanowiłem odwiedzić ten serwis i osobiście sprawdzić co oferuje swoim czytelnikom. Bardzo szybko pomimo dysfunkcji wzroku trafiłem do wyszukiwarki jak również do listy książek, które można słuchać po jednym kliknięciu "słuchaj”. W polecanych książkach są m.in. „Miłość w czasach zarazy” autorstwa Gabriela Garcia Marqueza ,czytany przez Adama Ferenca (obecnie ten audiobook można słuchać od poniedziałku do czwartku o 22:30 w Antyradiu) czy „Krótka piłka” autorstwa Harlan Coben, którą czyta Andrzej Hausner. Dzisiaj jednak chcemy polecić coś innego.

Pierwsza książka to Polska powieść obyczajowa Katarzyny Grocholi „Houston, mamy problem!”. Bohaterem powieści jest Jeremiasz, sympatyczny i błyskotliwy trzydziestodwulatek, który znalazł się na tzw. życiowym zakręcie. Jest piekielnie zdolnym operatorem filmowym, ale okazał się zbyt prawy i bezkompromisowy, by zrobić karierę w filmie. Nie ma pracy, przędzie więc cienko, a kredyt za mieszkanie spłacać trzeba. Bo przecież nie może mieszkać z matką, która ciągle wtrąca się w jego życie. Jeremiasz wie dużo o kobietach, ba! wie o nich wszystko, a może nawet więcej, bo gdzie się obróci, tam jakaś pani a to matka, a to sąsiadka z piętra, a to córka sąsiadki, a to Zmora mieszkająca piętro niżej, a to kumpela, z którą można pogadać jak z najlepszym przyjacielem. A wszystkie od niego czegoś żądają i każda sprawi mu jakąś niespodziankę…

Agnieszka Pietrzyk jest natomiast autorką kryminalnej, sensacyjnej powieści „Zostań w domu”. Jak bezpiecznie czujesz się we własnym mieszkaniu? Blok z wielkiej płyty, jedenaście kondygnacji, sześćdziesiąt cztery mieszkania, prawie dwustu lokatorów. W wigilijny wieczór wszyscy oni dowiadują się, że są zakładnikami, a próba wyjścia z wieżowca oznaczać będzie śmierć. Zwyczajni ludzie stają w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia, wielopokoleniowe rodziny zostają uwięzione w czterech ścianach. Jakie tajemnice rodzinne wyjdą na jaw pod presją strachu i terroru? Na zewnątrz trwa mroźna i śnieżna zima. Przed komisarzem Kamilem Soroką stoi trudne zadanie, musi bowiem ustalić, kim są bezwzględni sprawcy, oraz uwolnić zakładników. Czeka go przy tym rywalizacja z inspektorem Semeniukiem przysłanym z Wrocławia wraz z oddziałem antyterrorystycznym. Obaj spróbują poradzić sobie z zamachem, jakiego jeszcze nie było. Oni oraz mieszkańcy elbląskiego wieżowca, których życie nigdy już nie będzie takie samo…

Książkę dla najmłodszych czytelników podobnie jak ostatnio podesłała mi skoczowska biblioteka, a jest nią "Ja, Kosmo" autorstwa Carlie Sorosiak, skierowana dla czytelników z przedziału od 11 do 13 lat.
Kosmo to wyjątkowy pies rasy golden retriever. Od 10 lat mieszka w rodzinie, w której wszystko układa się idealnie. Życie psa toczy się wokół zabaw, na przykład aportowania piłki tenisowej, darcia papieru toaletowego na strzępy czy obwąchiwaniu gęsich kup. Któregoś dnia coś zaczyna się zmieniać. W domu coraz częściej słychać podniesiony głos, a tata, głowa rodziny, zaczął sypiać na kanapie. Widmo bardzo trudnego wydarzenia na „r” zaczyna dominować nad rodziną. Kosmo chce temu zaradzić i jest przekonany, że wie, jak to zrobić. Czy sprytnemu psiakowi uda się uratować rodzinę?

Tak więc pomimo panującego wszędzie koronawirusa można rzeczywiście bez wychodzenia z domu zalogować się np. w audioteka.pl i znaleźć coś ciekawego do poczytania – posłuchania.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-28 15:05:52
donekT: Bartosz Ćwir, „W obronie wypraw krzyżowych”, Twórca tego dzieła należy do przedstawicieli młodszego pokolenia. Problematyka wypraw krzyżowych, pomimo upływu stuleci, nie przestaje być tematem zapomnianym dla szerokiej publiczności. Krucjaty do dziś wzbudzają emocje i są poruszane w szczególności na kanwie relacji pomiędzy światem Chrześcijańskim a światem Islamu i Judaizmem, w ramach Katolicko-Prawosławnych stosunków, oraz są wykorzystywane przez szeroko pojęte środowiska ateistyczne do celów propagandowych, podważania znaczenia i roli Kościoła w dziejach, zdarza się często, że w sposób krzywdzący i zafałszowany. Przez wzgląd na wymienione kwestie, warto zagłębić się w przedstawioną problematykę i przyjrzeć się wydarzeniom z różnych perspektyw. Samo postrzeganie krucjat nie jest zależne tylko od kręgu kulturowego, w którym wychował się autor, również od pokolenia, które reprezentuje, dlatego wymieniona pozycja zasługuje na uwagę.
2020-03-28 15:06:20
donekT: Wbrew pozorom, okres wypraw krzyżowych w sposób zasadniczy wpłynął na kształtowanie się kultury europejskiej i relacje z poszczególnymi kręgami cywilizacyjnymi. Sama tematyka jest przedstawiana różnie, często zupełnie inaczej. Niewątpliwie w okresie krucjat doszło do ostatecznego wykształcenia kultury rycerskiej, mieszkańcy Europy nawiązali relacje z innymi kulturami, rozwinął się łańcuch wymiany, w Europie pojawił się styl gotycki, nowe formy prowadzenia bankowości, rozwinęła się problematyka relacji na linii państwo-kościół, zapoczątkowane zostały nowe prądy intelektualne (również te, które przyczyniły się później do zainicjowania renesansu), osłabieniu uległy chrześcijańskie państwa na Bliskim Wschodzie, co w konsekwencji przyczyniło się do ich upadku, pogorszyły się relacje pomiędzy wschodnim i zachodnim obrządkiem chrześcijańskim etc.
2020-03-28 15:07:02
donekT: Bartosz Ćwir swą książkę przedstawia nie tylko, jako spojrzenie młodszego pokolenia na problematykę krucjat, próbuje polemizować ze stanowiskiem Stevena Runciman'a i jego trzytomowymi „Dziejami wypraw krzyżowych”, pomimo upływu dekad, pozycją kluczową dla tej tematyki, z perspektywy europejskiej (łacińskiej). Np. Runciman stwierdził, iż oblężenie Konstantynopola w 1204 r. stanowi największą zbrodnię w historii ludzkości. Zdaniem Ćwira już w 1182 Grecy dopuścili się totalnej eksterminacji dzielnicy łacińskiej w Konstantynopolu, czym zapoczątkowali pogłębiającą się przez dekady nienawiść pomiędzy łacinnikami a grekami (obrządek). Kulminację wzajemnej wrogości stanowiło złupienie Konstantynopola, stanowiące reakcję zachodu. W wielu opracowaniach zapomina się wskazać na wcześniejsze zdarzenia, przedstawia się Bizancjum tylko w roli niewinnej ofiary.
2020-03-28 15:07:33
donekT: Ćwir swoje poglądy przedstawia w sposób dość luźny, przystępny i zrozumiały dla powszechnego odbiorcy. Jego pracę spokojnie możemy potraktować jako publicystykę, która godzi w wizerunek krucjat, jaki jest obecnie prezentowany przez popkulturę i powstałą na jej bazie mitologię. Należy to sobie uświadomić, współczesna popkultura również kreuje swego rodzaju mitologię, którą wpływa na wyobrażenia i poglądy mas, często w sposób zafałszowany i reprezentujący światopogląd przedstawicieli wielkiego kapitału. Prace możemy potraktować jako wstęp i podstawę do głębszego zainteresowania się tematyką wypraw krzyżowych, jest napisana dla współczesnego czytelnika, który swoje poglądy na temat wypraw krzyżowych ukształtował nie w wyniku lektury obiektywnych dzieł, w miarę obiektywnych pozycji, tylko na podstawie filmów, gier komputerowych i szeroko lansowanej propagandy pewnych wpływowych środowisk. Często ukazujących problematykę krucjat w sposób subiektywny i krzywdzący dla poszczególnych stron.
2020-03-28 15:09:52
donekT: Przy okazji warto zapamiętać, iż szeroko pojęta tematyka wypraw krzyżowych odnosi się do okresu wieków VII- XIV, a nie tylko XI-XIII. Wrota dla ekspansji islamskiej uchyliły się w konsekwencji osłabienia Bizancjum i Persji po wielowiekowych zmaganiach. Wymienione państwa, pochłonięte wzajemną rywalizacją nie spostrzegły ewentualnego zagrożenia ze strony plemion arabskich. Jeszcze w 570 r. spore obszary Półwyspu Arabskiego były opanowane przez Persów. Powszechnie przedstawia się, jakoby tematyka wypraw krzyżowych miała się zaczynać dopiero pod koniec XI wieku, pomija się rolę Seldżuków i innych plemion tureckich, Mongołów, zapomina się o wątku franciszkańskim i fakcie, że w 1291 r. nie zakończyła się obecność łacinników w Ziemi Świętej, a epoka krucjat wcale nie dobiegła końca.
2020-03-28 17:32:41
pogromca ciemnoty: Tak, tak donuś, poczytaj sobie ile twój ukochany kościół - dzięki wyprawom krzyżowym - wyrżnął ludzi. Nawet dżuma, czy inne chorubstwa nie mają takiego bilansu, jak ta sekta.
2020-03-28 20:54:47
donekT: krzewicielu ciemnoty, Zdajemy sobie sprawę, iż ludzie Twojego pokroju i podzielający Twój światopogląd, woleliby aby Chrześcijanie się nie bronili a najlepiej popełnili zbiorowe samobójstwo. PRAWO DO ŻYCIA przynależy każdej istocie ludzkiej, bez względu na wiek, światopogląd, kolor skóry, narodowość etc. Ochrona PRAWA DO ŻYCIA
2020-03-28 20:56:35
donekT: Ochrona PRAWA DO ŻYCIA wymaga działań adekwatnych do zamachu godzącego w to konkretne prawo.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: