Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (38)

Zima jak na razie jest dla nas łagodna, dzień jest coraz dłuższy ale na ciekawą książkę zawsze warto wygospodarować czas. Tym razem polecamy trzy książki dla starszej grupy czytelników i jedną dla uczniów szkoły podstawowej.

W listopadzie 2017 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka „Jak zawsze” autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego.  Komedia ironiczno-romantyczna o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości. I o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I o tym, co z tego wynikło. Książka autora bestsellerów o Teodorze Szackim to opowieść o tym, czy potrafimy oszukać los. A może jesteśmy skazani na „jak zawsze”? Miłoszewski mistrzowsko eksploruje nowy gatunek literacki, pokazując, że niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał lub romans, zawsze umiejętnie przeplata osobiste losy bohaterów z historią Polski.


Katarzyna Grochola - najpopularniejsza polska pisarka, której książki sprzedały się w nakładzie prawie pięciu milionów egzemplarzy. Inspiruje i zachwyca. I zaskakuje. Tym razem znakomitą powieścią kryminalną „Zranić marionetkę”.  Miłość, nienawiść, stare krzywdy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki? Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca. Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną "górę" młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić. Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?


Trzeci tytuł to coś lżejszego – obyczajowa powieść z romansem w tle „Pewnego razu latem” autorstwa Janette Oke.  Z pewnością jest to niezwykła sytuacja, mieć osiemnastoletnią matkę, gdy samemu ma się już dwanaście lat. Ale jeśli jesteś sierotą, a ona twoją ciocią - i jedyną matką, jaką znasz - no cóż, sprawdza się to całkiem dobrze. Dlatego tak się zaniepokoiłem usłyszawszy, że dziadek i wujek Charlie rozmawiają o znalezieniu odpowiedniego męża dla cioci Lou! Przecież trzeba było jakoś temu przeciwdziałać. Nie mogłem stać z boku i patrzeć, jak nasza rodzina się rozpada. Dziadek z wujkiem Charliem zadawali sobie wiele trudu, by wydać ciocię Lou za mąż, stąd też i ja musiałem nieźle się napracować, by do tego nie doszło. Ale wtedy zjawił się ten młody duszpasterz i sprawy strasznie się pokomplikowały... O serii Akcja dzieje się na amerykańskiej farmie, na po koniec XIX wieku. Josh Jones zdaje sobie sprawę, że jego rodzina nie jest typowa, ale to jedyne życie, jakie kiedykolwiek poznał. Ciocia Lou, dziadek, wujek Charlie i pradziadek - wszyscy ukształtowali młodego mężczyznę, jakim się stał. Ale kiedy dorasta, Josh zaczyna stawiać czoła ważnym pytaniom dotyczącym życia, miłości i wiary.

Skoczowska biblioteka zaproponowała młodszej części czytelników „Historia Polski w komiksie” - Paweł Kołodziejski, Bogusław Michalec.
• jedyne w swoim rodzaju dzieło, przedstawiające w formie komiksu ponad tysiąc lat historii naszej Ojczyzny
• dzieło zachwycające kolorem i rozmachem, z polotem i pasją przekazujące wielką historię naszego kraju
• doskonałe wprowadzenie do dziejów Polski dla młodych i starszych czytelników, pełne humoru, lecz również powagi i narodowej dumy, ukazujące najważniejsze dla naszej Ojczyzny wydarzenia i postacie oraz jej niezbywalne miejsce w historii Europy

Tak więc każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego! Zapraszamy do odwiedzenia bibliotek naszego powiatu.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-01 08:58:35
donekT: "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina- dzieło wydane w 1859 r. wynik długotrwałych badań i obserwacji autora. Darwin przedstawił tam podstawy swojej teorii ewolucji, przez co książka stanowi jedną z ważniejszych pozycji, nie tylko w zakresie nauk przyrodniczych i ich historii, oddziałuje w znacznym zakresie na inne dziedziny i światopogląd sporej części ludzi, którzy teorię ewolucji traktują przez pryzmat dogmatu i niepodważalnej prawdy. Po lekturze "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina wypada się zastanowić, na ile dziedzin, treści zawarte w wymienionej pozycji wywarły swój wpływ i jaką tak naprawdę wymieniona książka pełni funkcję. Warto poznać, czym zdaniem Darwina jest teoria ewolucji i ewolucjonizm, zwykle sądzimy, iż wydaje się nam, że wiemy. Wpływ myśli Darwina jest zauważalny również w dziedzinach społecznych i teoria ewolucji Darwina stała się podstawą wielu innych teorii i ideologii. Mowa, chociażby o rasizmie, czy komunizmie (tak zwany darwinizm społeczny). Również i dziś, wiele światopoglądów postrzega darwinizm jako alternatywę wobec funkcjonujących systemów wyznaniowych. Należy pamiętać, iż światopogląd Darwina ukształtował się w środowisku przesiąkniętym protestantyzmem i w wymienionej pozycji wbrew pozorom, możemy odnaleźć wiele odniesień do nauk Marcina Lutra. Widoczne jest to w postrzeganiu świata jako samokreującego się absolutu. Niewątpliwie warto przeczytać "O powstawaniu gatunków" Karola Darwina, to fundamentalna książka, która stanowi jedną z podstaw rozumienia współczesnego świata. Na marginesie warto się zastanowić, dlaczego TEORIA ewolucji wciąż jest teorią, a nie prawem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: