Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (37)
Moje początki audiobooków to książki przygodowe związane głównie z czarnym lądem. Jednak drugim tematem była i jest sensacja.
Tym razem na początek prezentujemy autora, którego zna duża rzesza czytelników, a mianowicie Bogusława Wołoszańskiego. Dostępnych jest kilka jego tytułów poświęconych II wojnie światowej lub wydarzeń związanych z tym okresem. Proponujemy na początek „Wojna, miłość, zdrada”. Szczupła kobieta stojąca przed francuskim sądem ze spokojem wysłuchała wyroku. Nie mogła liczyć na łaskę. Władze państw wyzwolonych spod okupacji niemieckiej bezwzględnie się rozprawiały z ludźmi oskarżonymi o kolaborację z wrogiem. A taki zarzut postawiono Matyldzie Carre, której donosy zaprowadziły na szafot wielu bohaterskich członków ruchu oporu. A może liczyła, że sąd uwzględni jej zasługi? Przecież równie ofiarnie, jak dla Niemców, działała na rzecz wywiadu francuskiego i brytyjskiego...
"Wojna, miłość, zdrada" to kilkanaście portretów kobiet z okrutnej historii XX wieku. Decydowały się na najbardziej niebezpieczne zadania, w których granica między życiem a śmiercią była tak niewidoczna jak pole minowe. Jedne szukały przygody lub łatwej drogi do fortuny. Inne uważały, że spełniają obowiązek wobec ojczyzny i gotowe były poświęcić życie albo... dokonać najohydniejszych zbrodni. Jedne były piękne, naiwne i kierowały się najszczytniejszymi motywami. Inne - odrażające w swojej bezwzględności i braku wszelkich zasad moralnych, tak dalece, że donosiły na swoich najbliższych, wiedząc, że ściągają na nich śmierć.
Drugi tytuł dzisiaj to również Bogusław Wołoszański i jego „Tajna wojna Hitlera”. W grudniu 1941 roku Wehrmacht został zatrzymany pod Moskwą. Niemcy były jeszcze potęgą gospodarczą i militarną, ale Hitler, podobnie jak Stalin, Churchill i Roosevelt, wiedział, że klęska Niemiec stała się tylko kwestią czasu. Rozpoczęła się tajna wojna Hitlera. Wojna niezwykłych intryg, spisków, zamachów, toczyła się przez ponad trzy lata w gabinetach mężów stanu, izbach tortur, kwaterach najwyższych dowódców, więzieniach i melinach szpiegowskich. Do dzisiaj wiele epizodów pozostaje najściślej strzeżoną tajemnicą wielkich mocarstw.
W ostatnich dniach pobrałem kilka interesujących książek skierowanych bardziej do żeńskiej części czytelniczek. Polecam tytuł, który przesłuchałem „od deski do deski„, a mianowicie „Stateczna i postrzelona” autorstwa Moniki Szwaja. Bohaterkami książki są dwie przyjaciółki: stateczna Lula i postrzelona Emilka. Lula jest samotna, pracuje w muzeum, lubi ciszę i spokój. Emilka ma narzeczonego biznesmena, który z czasem okazuje się być gangsterem. Obie chcąc zmienić swoje życie, trafiają do "Rotmistrzówki", którą postanawiają przekształcić w ośrodek agroturystyczny...
Monika Szwaja jak zwykle pisze z charakterystycznym dla siebie dowcipem, książka wciąga od pierwszych stron.
Ferie dobiegły końca ale nawet podczas roku szkolnego można zajrzeć do biblioteki i coś ciekawego sobie wypożyczyć. My proponujemy książkę Ryszarda Tadeusiewicza Marii Mazurek oraz Marcina Wierzchowskiego „Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja” Czy można się zaprzyjaźnić z robotem? Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie odrabiać lekcje za Alicję, zmieniać pieluchy Adasia i gotować obiady? I najważniejsze – czy robot może zastąpić człowieka?
Porada dla rodzica: Przeczytaj razem ze swoim dzieckiem, aby wiedzieć, jak poruszać się w świecie botów, robotów i algorytmów.
Zapraszamy do czytania!
AK, mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.