Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (37)

Dwa tygodni ferii dzieci i młodzieży minął bardzo szybko. Teraz czeka na nich powrót do szkolnych ławek. Jednak zarówno rodziców jak i dzieci zapraszamy do bibliotek naszego powiatu by znaleźć coś interesującego w księgozbiorach.

Moje początki audiobooków to książki przygodowe związane głównie z czarnym lądem. Jednak drugim tematem była i jest sensacja.

Tym razem na początek prezentujemy autora, którego zna duża rzesza czytelników, a mianowicie Bogusława Wołoszańskiego. Dostępnych jest kilka jego tytułów poświęconych II wojnie światowej lub wydarzeń związanych z tym okresem. Proponujemy na początek „Wojna, miłość, zdrada”.  Szczupła kobieta stojąca przed francuskim sądem ze spokojem wysłuchała wyroku. Nie mogła liczyć na łaskę. Władze państw wyzwolonych spod okupacji niemieckiej bezwzględnie się rozprawiały z ludźmi oskarżonymi o kolaborację z wrogiem. A taki zarzut postawiono Matyldzie Carre, której donosy zaprowadziły na szafot wielu bohaterskich członków ruchu oporu. A może liczyła, że sąd uwzględni jej zasługi? Przecież równie ofiarnie, jak dla Niemców, działała na rzecz wywiadu francuskiego i brytyjskiego...
"Wojna, miłość, zdrada" to kilkanaście portretów kobiet z okrutnej historii XX wieku. Decydowały się na najbardziej niebezpieczne zadania, w których granica między życiem a śmiercią była tak niewidoczna jak pole minowe. Jedne szukały przygody lub łatwej drogi do fortuny. Inne uważały, że spełniają obowiązek wobec ojczyzny i gotowe były poświęcić życie albo... dokonać najohydniejszych zbrodni. Jedne były piękne, naiwne i kierowały się najszczytniejszymi motywami. Inne - odrażające w swojej bezwzględności i braku wszelkich zasad moralnych, tak dalece, że donosiły na swoich najbliższych, wiedząc, że ściągają na nich śmierć.

Drugi tytuł dzisiaj to również Bogusław Wołoszański i jego „Tajna wojna Hitlera”.  W grudniu 1941 roku Wehrmacht został zatrzymany pod Moskwą. Niemcy były jeszcze potęgą gospodarczą i militarną, ale Hitler, podobnie jak Stalin, Churchill i Roosevelt, wiedział, że klęska Niemiec stała się tylko kwestią czasu. Rozpoczęła się tajna wojna Hitlera. Wojna niezwykłych intryg, spisków, zamachów, toczyła się przez ponad trzy lata w gabinetach mężów stanu, izbach tortur, kwaterach najwyższych dowódców, więzieniach i melinach szpiegowskich. Do dzisiaj wiele epizodów pozostaje najściślej strzeżoną tajemnicą wielkich mocarstw.

W ostatnich dniach pobrałem kilka interesujących książek skierowanych bardziej do żeńskiej części czytelniczek. Polecam tytuł, który przesłuchałem „od deski do deski„, a mianowicie „Stateczna i postrzelona” autorstwa Moniki Szwaja. Bohaterkami książki są dwie przyjaciółki: stateczna Lula i postrzelona Emilka. Lula jest samotna, pracuje w muzeum, lubi ciszę i spokój. Emilka ma narzeczonego biznesmena, który z czasem okazuje się być gangsterem. Obie chcąc zmienić swoje życie, trafiają do "Rotmistrzówki", którą postanawiają przekształcić w ośrodek agroturystyczny...
Monika Szwaja jak zwykle pisze z charakterystycznym dla siebie dowcipem, książka wciąga od pierwszych stron.

Ferie dobiegły końca  ale nawet podczas roku szkolnego można zajrzeć do biblioteki i coś ciekawego sobie wypożyczyć. My proponujemy książkę Ryszarda Tadeusiewicza Marii Mazurek oraz Marcina Wierzchowskiego „Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja” Czy można się zaprzyjaźnić z robotem? Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie odrabiać lekcje za Alicję, zmieniać pieluchy Adasia i gotować obiady? I najważniejsze – czy robot może zastąpić człowieka?
Porada dla rodzica: Przeczytaj razem ze swoim dzieckiem, aby wiedzieć, jak poruszać się w świecie botów, robotów i algorytmów.

Zapraszamy do czytania!

AK, mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-25 11:30:32
donekT: Tę listę niezwykle ciekawych pozycji warto uzupełnić o monumentalne i sztandarowe dzieło RAULA HILBERGA, historyka żydowskiego pochodzenia pt. " ZAGŁADA ŻYDÓW EUROPEJSKICH", które do dziś, choć zostało wydane w 1961 r., nie jest w Polsce znane szerszej publiczności, nawet pomimo ukazania się polskiej edycji w 2014 r. (dopiero). Jak zauważył żyjący jeszcze wówczas Zygmunt Bauman, autor słowa wstępnego do wymienionego dzieła, każde społeczeństwo do tego rodzaju treści musi dorosnąć. Słusznie zauważył również, iż zbrodni dopuszczali się zwykli ludzie, szkoda, iż profesor nie odniósł się do własnego życiorysu. Dlaczego warto poznać monumentalne dzieło RAULA HILBERGA? Nie tylko w odniesieniu do kolejnej rocznicy wstrzymania działania (wyzwolenia) jednego z obozów śmierci (inne funkcjonowały w Chełmnie nad Nerem, Bełżcu, Sobiborze, Treblince i Majdanku), również przez wzgląd na fakt, iż w pracy ani razu nie pojawia się termin "HOLOKAUST", tylko zagłada "Shoah", chociaż autor uznawany jest właśnie za badacza zagadnień związanych z Holocaustem. Dziwne? Ciekawe? Jaki z tego faktu wniosek? Od kiedy "HOLOKAUST" zaczął być nazywany "HOLOKAUSTEM"? (oczywiście przy pełnym szacunku dla wszystkich ofiar i poszkodowanych KAŻDEGO narodu).
2020-01-25 11:39:50
donekT: Przy lekturze warto zapoznać się z treścią filmu pt. "Czarna księga"/"Zwartboek" w reżyserii Paul'a Verhoeven'a z 2006 r.- Wbrew pozorom, idealnie ukazuje, jak martyrologia została zagospodarowana na potrzeby funkcjonowania pewnego bytu politycznego.
2020-01-25 20:38:51
krzysztofmn: dla dorosłych i dla dzieci: operacja "Krystyna", upartyjnione, PiS-owskie CBA pod dowództwem Mariusza Kamińskiego kupuje za 3 000 000 zł willę w Kazimierzu Dolnym, próbując kreować haka na prezydenta Kwaśniewskiego - operacja kończy się kompletną klapą, a dziś ówczesna gwiazda CBA "agent Tomek" ujawnia kompromitujące właśnie Kamińskiego i służby specjalne kulisy sprawy - MK kolejny raz prosi się o pierdel, i be zwątpienia w końcu się doczeka... dobranoc, dzieci, dobranoc dorośli - no i rzecz jasna dobranoc agencik tomeczek-lemeczek シ
2020-01-26 00:54:18
donekT: Jeżeli chodzi o literaturę poruszającą tematykę polityczną i odnoszącą się do polityki i styku świata przestępczego z polityką, moim zdaniem, niedościgniony pozostaje Wojciech Sumliński. Warto czytać jego książki, nawet po upływie czasu, większość zawartych w nich treści się potwierdza. Lekturę pozycji Sumlińskiego warto rozpocząć od tych dotyczących sprawy zabójstwa ks. Popiełuszki (Lobotomia 3.0; Teresa Trawa Robot; Kto Naprawdę Go zabił). Ciekawe są pojawiające się tam inne spojrzenie na sprawę np. odniesienie się do postaci kierowcy zamordowanego księdza, niejakiego Chrostowskiego, czy możliwy był pościg samochodu księdza pojazdem, jakim poruszała się ekipa Piotrowskiego. Podejście do kwestii ewentualności wyjazdu zamordowanego ks. do Rzymu, zachowanie Józefa Glempa wobec sprawy, sprawa ewentualnej próby wymuszonej rekrutacji Popiełuszki jako współpracownika bezpieki etc.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: