Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (28)

Trzy tygodnie temu minęła siódma rocznica jak „moje żarówki” przestały świecić. W ciągu tych lat „przeczytałem” więcej książek niż przez poprzednie 40 lat. Są tytuły, które pobieram – wypożyczam z głównej biblioteki niewidomych i po przesłuchaniu kilku pierwszych rozdziałów odstawiam na bok, ale są tytuły do których wracam co kilka miesięcy.

W momencie kiedy całkowicie straciłem wzrok pojawił się u mnie człowiek ociemniały podobnie jak ja i dodatkowo chciał mnie nauczyć pisma dotykowego Brailla. Nauczył i dodatkowo zaraził mnie „czytaniem” książek. Właśnie od niego otrzymałem prawie 30 audiobooków od których wszystko się zaczęło. Praktycznie wszystkie były książkami przygodowymi i dlatego dzisiaj polecam tytuły z tego gatunku.

Pierwsza to „Brama Chaki” autorstwa Wilbur Smith.
Jest to trzecia część sagi rodu Courteneyów. Dobiega końca pierwsza wojna światowa. Generał Sean Courteney powraca z frontu zachodniego do rodzinnego kraju - Republiki Południowej Afryki - w glorii i chwale, by dalej pomnażać swoją fortunę i objąć stanowisko ministra w rządzie. Do rodzinnego kraju powraca również Mark Anders, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w córce generała, dobrze zapowiadającej się malarce. Jest to miłość dramatyczna, namiętna pełna niedopowiedzeń. Jej finał jest szczęśliwy. Sean jest działaczem społecznym, broni praw krajowców - Zulusów i jest założycielem wielkiego rezerwatu przyrody "Brama Chaki. Mark Anders zostaje dyrektorem rezerwatu. Sielankę zakłuca Derk - syn Seana, który wypowiada ojcu wojnę. Derkowi udaje się zabić Seana i jego żonę.


Druga książka to przygodowe wspomnienia Marcina Kydryńskiego „Chwila przed zmierzchem”. Marcin Kydryński jest znanym prezenterem i znawcą muzyki jazzowej. Książka nie jest jednak o muzyce. Jest to opowieść o jego wyprawie wzdłuż Afryki. Marcin K., wraz ze swoim przyjacielem wyruszył z Kairu w grudniu 1992 roku i po sześciu miesiącach znalazł się na południowym skrawku Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.

Następny tytuł to znowu przygodowa książka „Czarownik”, której autorem jest znowu Wilbur Smith. Rządzący południowym Egiptem faraon wyrusza na wyprawę przeciwko władcy północnego Egiptu. Towarzyszy mu syn, zwany czarownikiem, który cieszy się sławą wielkiego uzdrowiciela. Zostaje on podstępnie pozbawiony życia przez zaufanego przyjaciela, który mianuje się regentem północnego Egiptu.


Nie zapominamy o najmłodszych czytelnikach. Dla nich polecamy książkę, którą kilka lat temu chłonęła moja córka, a mówimy o „10 niesamowitych przygód Neli”. Nela Mała Reporterka? To nieustraszona i ciekawa świata ośmioletnia dziewczynka, która od trzech lat realizuje swoje największe marzenie: chce zostać reporterką-podróżniczką i opowiadać innym o swoich niesamowitych wyprawach na drugi koniec świata, dokładnie tak jak jej idol, nieżyjący już australijski przyrodnik, prezenter telewizyjny i łowca krokodyli, Steve Irwin. Podczas swoich wielkich podróży mała Nela robi notatki, poznaje niesamowitych ludzi i zwierzęta, robi mnóstwo zdjęć, a nawet kręci reportaże. Mała podróżniczka jest inspiracją i dla dzieci, i dla dorosłych!  W swojej pierwszej książce zatytułowanej „10 niesamowitych przygód Neli” Mała Reporterka opowiedziała, co jej się przytrafiło podczas ekscytujących podróży. A było z czego wybierać – ośmioletnia Nela zwiedziła już wiele egzotycznych miejsc: Zanzibar, Kenię, Etiopię, Tanzanię, Kambodżę, Malezję, Filipiny, Indonezję, Tajlandię, Chile, Peru oraz Boliwię. Nela mimo swojego młodego wieku jest już bardzo wprawną reporterką – zawsze zagląda w jak najciekawsze miejsca. O czym opowiedziała w książce „10 niesamowitych przygód Neli”? Mała Reporterka wybrała kilka swoich ulubionych przygód i przygotowała dziesięć wciągających reportaży…

Tak więc mam nadzieję, że znajdziecie Państwo coś interesującego dla Was i nawet swoich pociech na te coraz dłuższe wieczory. Zapraszamy do lektury.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-16 20:36:05
krzysztof.nn: Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci?... proszę bardzo: ⛪ Nauczycielka w podstawówce tłumaczyła dzieciom jak działają pedofile. Dzieci powiedziały, że właśnie tak "robił z nimi ksiądz". Ksiądz właśnie przyznał się do molestowania 9 dziewczynek w wieku od 9 do 12 lat. Tak właśnie zatrzymano pedofila w Nowym Targu. Zszokowana nauczycielka poinformowała o sprawie dyrekcję, która z kolei powiadomiła prokuraturę. Dziewczynki w wieku 9-12 lat były krzywdzone podczas organizowanych przez księdza parafialnych wyjazdów dla dzieci np. do aquaparku lub parku linowego. Nic dziwnego, że episkopat i PiS walczą z edukacją seksualną ⛪
2019-11-16 22:02:56
tom lem: ... to ci się edukator znalazł, jedni o wozie drudzy o kozie a edukator w gumiakach dzieła noblistki czyta, jakby tu ze wszystkiego korzyść dla siebie wyciągnąć;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: