Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coś ciekawego dla dorosłych i dla dzieci (127)

W dniach 12-14 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach po dwóch latach przerwy odbywały się Targi Książki. W ciągu trzech dni organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt spotkań autorskich, a także paneli dyskusyjnych. Można było spotkać w tych dniach m.in. takich pisarzy jak: Joanna Jax, Grzegorz Kalinowski, Agata Romaniuk i Malwina Hajduk, Marta Grzywacz, Marek Krajewski, Bartłomiej Jurecki, Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, Joanna Bator, Jacek Fedorowicz czy Sylwia Chutnik.

Dlatego dzisiaj proponujemy trzy książki pisarzy, którzy gościli w Katowicach. Na początek przygodowa powieść historyczna Grzegorza KalinowskiegoŚmierć frajerom”. Powieść przygodowo-sensacyjna a zarazem kryminał miejski z elementami thrillera, dziejący się w latach 19051925. Autor wykorzystał pasjonującą historię miasta, świetne wątki polityczne, a także opisał warszawski półświatek okresu międzywojennego. Wyjątkowa dbałość o szczegóły historyczne i tło obyczajowe, a także wierność detalom i topografii miasta sprawia, że powieść jest wspaniałym przewodnikiem po Warszawie początku dwudziestego wieku, tak jak Lalka Bolesława Prusa jest swoistym przewodnikiem po Warszawie dziewiętnastowiecznej.Tomek Wilmowski, Marek Piegus, Cegiełka i Paragon na zawsze pozostali chłopcami, tymczasem Heniek Wcisło z impetem ląduje w świecie ciemnych interesów, brudnej polityki, kasiarstwa, bandyterki i mokrej roboty.

Druga książka to powieść historyczna Marty Grzywacz „Obrońca skarbów. Karol Estreicher. W poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki”. Tuż przed 1 września 1939 roku w kościele Mariackim w Krakowie trwa gorączkowe pakowanie. Karol Estreicher, błyskotliwy historyk sztuki, wraz z grupą naukowców przygotowuje do wywiezienia i ukrycia bezcenny ołtarz Wita Stwosza. Z Wawelu w stronę Rumunii wyrusza konwój z arrasami Zygmunta Augusta. Muzeum Czartoryskich ukrywa Damę z gronostajem i inne dzieła mistrzów. Do wielkiej ewakuacji dzieł sztuki przygotowuje się nie tylko Kraków, lecz niemal cała Europa. Wkrótce do podbitych krajów wkroczy armia wykształconych złodziei historyków sztuki, architektów i muzealników na usługach Hitlera. Będą plądrować muzea, kościoły i zbiory prywatne. W największej w historii grabieży zabytków wezmą udział prominentni funkcjonariusze Rzeszy: Hermann Göring i Hans Frank. Karol Estreicher, pełen wyrzutów sumienia, że tylko ułatwił wrogowi wywózkę zabytku, nie spocznie, dopóki nie odnajdzie ołtarza i nie sprowadzi go z powrotem do Polski. Nie przypuszcza nawet, że zajmie mu to sześć lat, a na swojej drodze spotka niezliczone przeszkody.

Miłośnikom polskiego kryminału autora trzeciej książki nie trzeba chyba przypominać. Jest nim Marek Krajewski – autor kryminału sensacyjnego „Erynie”. Tym razem miejscem akcji jest Lwów, a detektywa Eberharda Mocka zastąpi Edward Popielski. We Lwowie wybuchła panika. Żadne dziecko nie może już być bezpieczne. W maju 1939 roku w strasznych męczarniach ginie mały chłopiec. Zbrodnia jest potworna. Kim będzie następna ofiara? Całe miasto liczy na pomoc komisarza Edwarda Popielskiego. Jednak komisarz nie chce przyjąć sprawy. W dodatku został do tego wybrany przez mordercę, przez Erynie, boginię zemsty, przez przeznaczenie.

Astrid Desbordes jest autorką opowieści dla najmłodszych dzieci, a wśród nich jest książka „To co najcenniejsze”. Jest to książka z fantastycznej serii „Miłość” Astrid Desbordes. Tym razem Archibald przekonuje się, że kolejne przedmioty w domu, nawet cenne, nie sprawiają tyle radości, ile może dać przyroda. Słowik, który uczy go śpiewać, jabłoń oferująca przekąskę lub księżyc, który świeci dla niego całą noc... Natura swoich skarbów nie zamyka w szafie, udostępnia je wszystkim i pozwala się nimi cieszyć.


Jak zawsze zapraszamy do odwiedzania bibliotek bo w każdej z nich na pewno znajdziecie Państwo coś ciekawego i interesującego. Nie muszą to być tytuły, które polecamy. To tylko taka delikatna podpowiedź.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-20 13:11:47
Antykler       Forte: czarny horror: colaska.pl/gfx/mapaParafii.png
2021-11-20 13:16:14
Antykler       Forte: "Daria miała 40 lat, gdy dowiedziała się, że jest w ciąży. Była już wtedy schorowana, później stwierdzono u niej mięśniaki, które rosły i nadawały się do szybkiego usunięcia. Była pewna, że ciąży nie donosi. Próbowała uzyskać skierowanie do legalnego przerwania ciąży ze względu na zagrożenie zdrowia i życia, ale żaden lekarz nie chciał się na to zgodzić, zasłaniając się m.in. klauzulą sumienia. — Widzi pani, jaką mamy tutaj tendencję. Rodzimy — usłyszała od jednego z nich. Ostatecznie Daria się poddała i postanowiła urodzić. W 19. tygodniu ciąży trafiła w ciężkim stanie do szpitala, ale lekarze jedynie podali jej antybiotyk i kazali się modlić, żeby organizm na niego zareagował. Gdy w końcu zaczęła się akcja porodowa, jeden z medyków powiedział: — Boże, co za szczęście, że zaczęła rodzić, bo by się wykończyła. Ale w sprawie interweniował jeszcze ksiądz, który nie chciał dopuścić do porodu. — Zależało mi, aby przypomnieć moje doświadczenia, aby kobiety wiedziały, z czym się kiedyś mierzono i z czym nadal mogą się spotkać. Bo nic przez te lata się nie zmieniło. Chyba jest nawet gorzej — mówi Daria"
2021-11-20 13:17:25
Antykler       Forte: "Krakowski prawnik zapytał prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską o wybór Andrzeja Dudy na prezydenta. Jego ważność potwierdzili sędziowie wybrani przez nową, upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa (KRS), której legalność podważyły sądy europejskie. Jan Hoffman: "Nie stawiam zarzutu o nieprawidłowość wyborów, ale nieprawidłowość składu sędziowskiego. Władza sama narobiła bałaganu i w konsekwencji problemów dla siebie samej".
2021-11-20 13:19:11
Antykler       Forte: "Zdaniem Jana Hoffmana legalność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta budzi wątpliwości z powodu pytań wokół legalności nowej KRS. Prezes Manowska zdaje sobie sprawę z problemu prawnego, nie jest jednak jasne, czy będzie miała w sobie wystarczającą siłę, aby przeciwstawić się politycznej woli rządu. W przypadku uznania przez Sąd Najwyższy nieważności werdyktu w sprawie wyborów skutkiem mogłoby być ich powtórzenie. Orzeczenie w sprawie wyborów prezydenckich jest jedną z ponad 2,5 mln spraw, w których orzekaniu brali sędziowie wybrani przez nową KRS. Wszystkie one mogą być podważone w przyszłości. Sędziowie wybrani przez nową KRS zatwierdzali także wybory parlamentarne w 2019 r."
2021-11-20 13:20:57
Antykler       Forte: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/prawnik-pytam-o-legalnosc-wyboru-andrzeja-dudy-na-prezydenta/g1kwdqx,79cfc278
2021-11-20 13:28:19
Antykler       Forte: Państwo z wybuchających parówek smoleńskich: "Autorką "notatki służbowej dot. dostępności oraz awarii statków powietrznych do przewozu tzw. HEAD-ów [czyli czterech najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu]" jest dyrektor generalna KPRM Magdalena Tarczewska-Szymańska. Afera e-mailowa. Minister pisała do premiera. Dworczyk: zachowuje się jak baba z magla W notatce z 9 grudnia 2019 r. pisze ona, że powodem "powtarzającego się braku dostępności oraz awaryjności samolotów" są: zbyt mała liczba personelu latającego i naziemnego w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego, który odpowiada za samoloty rządowe, oraz w LOT, a także fakt, że z samolotów, bez wiedzy KPRM, korzystają wojskowi oraz urzędnicy MSZ. Tarczewska-Szymańska pisze do min. Dworczyka m.in, że do obsługi samolotów rządowych jest zaledwie pięć stewardess, bowiem "pozostałe (kilka lub kilkanaście) rozwiązały umowę o pracę ze względu na niskie zarobki względem rynku cywilnego". Okazuje się też, że wojsko ma za mało mechaników, by zapewnić 24-godzinną obsługę samolotów rządowych. Z tego powodu w lotach rządowych wykonywanych przez wojsko, w przeciwieństwie do lotów wykonywanych przez cywilne załogi LOT-u, nie bierze udziału mechanik pokładowy, który może naprawić drobne usterki. Dyrektor generalna Kancelarii Premiera ujawnia też w notatce chaos komunikacyjny pomiędzy szefem rządu a dwoma kluczowymi ministerstwami. Kancelaria Premiera nie wie bowiem, dlaczego awarie samolotów rządowych są tak częste, nie jest również informowana o wykorzystaniu rządowych samolotów przez urzędników MSZ oraz urzędników i wojskowych z MON."
2021-11-20 14:00:22
Antykler       Forte: Od 1 lipca 2022 r. w Szwajcarii możliwe będzie zawieranie małżeństw cywilnych przez pary tej samej płci, zgodnie z wolą blisko dwóch trzecich wyborców biorących udział we wrześniowym referendum w tej sprawie - ogłosił w środę rząd w Bernie.
2021-11-20 15:02:25
jasper: Przez 6 ostatnich lat trojkowy student prawa, magister Ziobro "reformuje " sadownictwo. Skutki - konflikt z UE, konflikt z TSUE, zniszczenie TK,  zniszczenie SN, wywalenie nielegalnej KRS z Europejskiej Sieci Sadownictw, wielokrotna przewleklosc postepowan sadowych, konflikt z sedziami i pracownikami sadow, ponizanie i przenoszenie „ nieposlusznych” wladzy sedziow na nizsze stanowiska lub do innych miejscowosci ! Az strach sie bac, co bedzie po kolejnej tzw. "reformie" !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: