Corrida i flamenco

Piękna, fascynująca i urzekająca Sewilla to stolica Andaluzji leżąca nad rzeką Gwadalkiwir w południowej części Hiszpanii. Według jednego z podań miała być podobno założona przez samego legendarnego Herkulesa.

"Kto nie widział Sewilli, nie widział cudu" - tak o stolicy Andaluzji mówi pewne hiszpańskie powiedzenie. Za oficjalną datę jej powstania przyjmuje się II wiek p.n.e. Turyści na każdym kroku mogą podziwiać dawną potęgę miasta. Swoje piętno odcisnęli tu Fenicjanie i Kartagińczycy, Cezar, Swebowie, Wandalowie, Wizygoci, Maurowie oraz arabski Al Andaluz Almohadów. Sewilla oprócz bogatej spuścizny historycznej i kulturowej to także słońce, które rzuca złociste promienie w nawet najbardziej niedostępne zaułki. Warto wiedzieć, że jest to najgorętsze miasto Hiszpanii. Spragnieni cudownej pogody oraz egzotycznych roślin, m.in. palm i drzew pomarańczowych rosnących przy ulicach oraz w tutejszych ogrodach i parkach, poczują się tu jak w raju.

 

Nawet sam spacer po Sewilli
dostarcza wielu wrażeń. Pełno tu
wąskich i krętych uliczek

 

Wiele osób urzeka mauretański styl miasta, bogactwo w sztuce i architekturze. Spotkać tu można ślady rzymskie i islamskie, elementy stylu gotyckiego, renesansu i baroku. Atrakcją samą w sobie są kręte i wąskie średniowieczne uliczki oraz poukrywane placyki oczekujące na ich odkrycie.


Miasto spodoba się osobom, które oprócz cudownej pogody i egzotycznej roślinności interesują się historią. Symbolem Sewilli i jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków przez turystów z całego świata jest Katedra Najświętszej Maryi Panny. Świątynię warto zobaczyć na własne oczy z trzech podstawowych powodów; jest to jeden z największych i najpiękniejszych kościołów wzniesionych w stylu gotyckim i to tu znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Kolejnym ważnym punktem podczas przemierzania miasta jest dzwonnica katedry o nazwie Giralda, która wznosi się na wysokość  97 m i jest także jednym z ważnych symboli tego miasta oraz stanowi świetny punkt widokowy na Sewillę.

 

 

 

Alkazar to dawny pałac królewski. To tutaj
Izabela
Kastylijska i Ferdynand Aragoński
gościli samego Krzysztofa Kolumba

 

Grzechem byłoby nie zobaczyć słynnego Alkazaru – dawnego pałacu królewskiego uważanego za jeden z najpiękniejszych kompleksów tego typu na terenie Hiszpanii. Reprezentuje charakterystyczne dla wielu zabytków tego kraju styl mudejar, w którym można znaleźć elementy sztuki islamskiej oraz chrześcijańskiej. Warto dodać, że w komnatach Alkazaru Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński przyjęli Krzysztofa Kolumba po powrocie z Ameryki. Fani „Gwiezdnych wojen” powinni udać się na Plac Hiszpański. Oprócz faktu, że jego konstrukcję wykonano z pięknych, wielobarwnych płytek i znajdują się tu dwie wspaniałe wieże narożne zainspirowane słynną Giraldą, to właśnie w tym miejscu kręcono sceny z filmu „Gwiezdne wojny. Epizod II: Atak klonów”.

 

 

Miłośnicy zabytków nie powinni zapomnieć o kolorowej dzielnicy Santa Cruz i tzw. cudzie Sewilli, czyli. Domu Piłata. Pałac powstał w XV wieku. Ciekawostką jest fakt, że odległość pomiędzy budynkiem a tutejszym kościołem Cruz del Campo jest identyczna jak pomiędzy domem Piłata i Golgotą. Na zakończenie wycieczki koniecznie należy odwiedzić bazylikę La Macarena. W jej wnętrzu znajduje się słynna rzeźba Matki Boskiej Nadziei, która jest patronką matadorów oraz ulubienicą hiszpańskich Cyganów.

 

W Sewilli znajduje się najstarsza arena walk byków
na terenie Hiszpanii, zbudowana w latach 1749-1881

 

Sewilla to także miasto Carmen, Don Juana i Figaro. W tutejszej dawnej Fabryce Tytoniu, w tym pięknym i drugim co do wielkości budynku w Hiszpanii zbudowanym w stylu neoklasycystycznym, Don Juan uwodził znaną nam z opery Bizeta Carmen.


Miłośnicy corridy będą mieli okazję zobaczyć najstarszą arenę walk byków na terenie Hiszpanii. Jej oficjalna i pełna nazwa brzmi La Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla. Zbudowano ją w latach 1749-1881. Obok samych walk atrakcją dla turystów jest znajdujące się na jej terenie muzeum.

 

 

 

Główne miasto Andaluzji to
także stolica andaluzyjskiego
folkloru i flamenco


Sewilla to również serce andaluzyjskiego flamenco, które narodziło się w dzielnicy Triana. Miłośnicy dobrej zabawy i nocnego życia powinni odwiedzić to miejsce po zmroku. Już sam spacer wzdłuż wybrzeża Calle Betis sprawia, że czuje się tutejszy wyjątkowy klimat. Można tu odpocząć i miło spędzić wieczór w towarzystwie znajomych w jednym z barów, pubów, kawiarni i restauracji lub pójść potańczyć do klubu.


Jeśli polecać termin godny odwiedzenia Sewilli to warto przyjechać tutaj w okresie wielkanocnym, aby mieć okazję zobaczyć i uczestniczyć w niesamowitym festiwalu Semana Santa związanym z obchodami Wielkiego Tygodnia. Tłumy na ulicach, spektakularne procesje z figurami Chrystusa i Matki Boskiej oraz przedstawienia scen z Biblii. Przeżycia są niezapomniane i nie da się ich porównać z tym, co znane jest nam z Polski. Trzeba po prostu tam być. A tuż po Wielkanocy można przyłączyć się do zabawy w kolorowym i hucznym festiwalu Fería de Abril.

 

 
Na zdjęciu po lewej: Plac Hiszpański  (hiszp. Plaza de España),
po prawej: Złota Wieża (Złota Wieża), w której
przechowywano złoto zakupione w koloniach


Po zwiedzaniu i oddawaniu się tutejszym rozrywkom trzeba zjeść. Będąc w Sewilli nie można oczywiście odmówić sobie przyjemności, jaką są lokalne przysmaki kuchni andaluzyjskiej. Podstawą wielu dań są tu pomidory, czosnek, oliwa z oliwek, wino sherry oraz owoce morza i ryby. A do naszej dyspozycji jest ok. tysiąc barów, w których każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.
 

fot.: sxc.hu

Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:

Biuro Podróży Family TOUR

Rynek 7, Skoczów  tel. 33 853 0733

mobile: 535 100 544


www.family-tour.pl

 

 

 

Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją