Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Coraz bliżej odwiertu w Grodźcu!

Krok po kroku gmina zbliża się do realizacji Jasienickiego Kurortu Zamkowego.  Po podpisaniu umowy na dofinansowanie, kolejnym etapem jest ogłoszony przez Jasienicę przetarg na inżyniera kontraktu w „projekcie robót geologicznych, na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych”. Oferty można składać do 13 grudnia b.r.

Odwiert ma zostać wykonany w Grodźcu. Zadaniem osoby, która wygra przetarg, będzie doradztwo przy realizacji zamówienia publicznego w zakresie wyboru wykonawcy odwiertu, sprawowanie nadzoru i dozoru geologicznego podczas wykonywanych prac; wykonywanie badań laboratoryjnych oraz  opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej.

Przypomnijmy -  Jasienica podpisała umowę na sfinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wykonania odwiertu w Grodźcu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych. Gmina otrzymała 14,86 mln złotych. Pieniądze w całości przeznaczone zostaną na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1” w Grodźcu.

Otwór, który ma mieć głębokość prawie 2 kilometrów,  zostanie wykonany na działce, która ma ponad 5 hektarów powierzchni i w całości należy do gminy. Niezbędne będzie również wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych, a także opis budowy geologicznej oraz analizę warunków hydrogeologicznych. Posiadanie tych wszystkich dokumentów umożliwia wystąpienie o koncesję na ewentualną eksploatację źródła.

Geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym. Projekt „Jasienicki Kurort Zamkowy” powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Na terenie ok. 50 ha wokół niego powstać ma kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy.

 (ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-06 09:50:00
tom lem: Świetna inicjatywa, dużo lepsza niż te panele i wiatraczki, niszczące nasze kopalnie i elektrownie .
2021-12-06 13:04:38
: tom tobie chyba kompletnie odbija, trudno o głupszy od twojego wpis pod tym tekstem
2021-12-06 15:22:48
tom lem: ... no fakt, to tylko Anty..forte może popierać ten genialny pomysł, wiatraczków i fotowoltaiki, w zimowe wieczory z mrozem za szybą ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: