Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

COK ''Dom Narodowy'' z nowym logo i bogatą ofertą

Cieszyński Ośrodek Kultury ''Dom Narodowy'' prezentuje się od września z całkiem nowym, kolorowym i odmienionym logo, a także z bogatą ofertą zajęć zarówno dla starszych jak i młodszych. To jednak nie wszystko....O zmianach rozmawiamy z Moniką Sikorą Monkiewicz dyrektorem COK ''Dom Narodowy''.

MSZ: Jakie zmiany zaszły w ostatnim czasie w COK „Dom Narodowy”?

Monika Sikora Monkiewicz: W COK „Dom Narodowy” wprowadziliśmy wiele zmian. Począwszy od  wizerunku, który unowocześniamy. Wdrażamy nowy system identyfikacji wizualnej. Zmieniliśmy znak logo, które zostało zaprojektowane przez firmę zewnętrzną. Początkowo chcieliśmy podejść do tego tematu indywidualnie, wspólnie z pracownikami COK,  jednak  nie mogliśmy się zdecydować, w którym kierunku pójść. Ostatecznie pomogła nam w tym Ania Witkowicz, graficzka z profesjonalnej agencji projektowej Pate Media z Bielska-Białej.

MSZ: Co przedstawia nowe logo?

Monika Sikora Monkiewicz: Forma znaku powstała w oparciu o pierwsze litery Cieszyńskiego Ośrodka Kultury - COK, które nawiązują w literze „C” do bramy wejściowej naszego budynku, centralnego punktu w „O” – jako centrum kultury oraz do „K”  w formie korony. Znak jest też delikatnie przetarty aby nadać rys historyczny. Kolorystyka jest nowoczesna, energetyczna.

MSZ: Zmiany to nie tylko nowe logo, ale też bogata oferta różnego rodzaju zajęć, a także nowe pracownie warsztatowe.

Monika Sikora Monkiewicz:  Wszelkie pomysły wynikają z oddolnych propozycji mieszkańców. Pomysłów mieszkańców jest sporo i tak naprawdę nie sposób zrealizować wszystkich. Wprowadziliśmy m.in. trzy nowe pracownie: Pracownię Fotografii i Nowych Mediów, Pracownię Krawiectwa Artystycznego, Pracownię Filmu Animowanego dla dzieci. Pracujemy również nad stworzeniem Pracowni Witrażu oraz Pracowni Multimedialnej dla poszerzenia zajęć w pracowni Fotografii i Nowych Mediów o produkcję filmu.

MSZ: COK „Dom Narodowy” oferuje zajęcia zarówno dla starszych jak i młodszych?

Monika Sikora Monkiewicz:  Tak, oczywiście. Od października wprowadzimy zajęcia taneczno - ruchowe dla osób starszych „Rusz się seniorze”. Z wielką radością zapraszamy również na zajęcia z cyklu „Język z Kulturą”, startujemy z Kulturalnym Czeskim. Nie zabraknie także nowego cyklu „Podróżne z Kulturą”. Byliśmy już w Wiedniu na koncertach Filharmoników Wiedeńskich. W tym miesiącu jedziemy do Muzeum Polin do Warszawy w ramach Dni Kultury Żydowskiej. W najbliższej przyszłości planujemy Kulturalne Morawy. Będziemy się z pewnością rozwijać w tym kierunku, ponieważ  kulturalne podróżowanie cieszy się dużym powodzeniem.

MSZ: We wrześniu ruszył nabór do różnych grup. Czy niezdecydowani ciągle mogą się jeszcze zapisać?

M onika Sikora Monkiewicz:  Tak, mamy otwarty nabór i sporo propozycji dla hobbystów, amatorów. Tworzymy otwartą grupę teatralną dla dzieci, młodzieży i dorosłych bez ograniczenia wiekowego. Chcemy pracować w międzypokoleniowej grupie, grać prawdziwe spektakle teatralne, stworzyć regularną scenę przy COK.  Kolejną propozycją jest Amatorska Grupa Gitarowa. Zachęcamy również do współtworzenia zespołu muzycznego przy COK, nie narzucamy stylu muzycznego, on naturalnie wypłynie od uczestników.

MSZ: Czy będziemy mogli zobaczyć efekt pracy tych grup podczas różnych wydarzeń kulturalnych w Cieszynie?

Monika Sikora Monkiewicz: Oczywiście. Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby mieć przy COK zorganizowane grupy artystyczne, muzyczne, teatralne,  które moglibyśmy prezentować na zewnątrz. Chodzi nam tak naprawdę o promocję młodych, zdolnych ludzi ponieważ po to jesteśmy.

MSZ: Dom Narodowy otwiera się również na mieszkańców i to dosłownie. Wydłużyły się m.in. godziny pracy.

Monika Sikora Monkiewicz: To była pierwsza rzecz, którą chciałam zmienić w COK. Pracujemy zdecydowanie dłużej, niż w zeszłym roku. Aktualnie drzwi „Domu Narodowego” otwarte są szeroko od 8.00 do godz. 22.00, kiedy to odbywają się koncerty, zajęcia, warsztaty, otwarta jest w tym czasie również Galeria. Sekretariat jest czynny do godziny 18.00.  Zapraszamy mieszkańców do odwiedzania COK, zapoznania z naszą nową ofertą, a także do konsultacji indywidualnych, każde spotkanie jest dla nas cenne, każdy oddolny pomysł jest inspiracją do rozwoju. Chcemy pracować przede wszystkim w czasie wolnym dla mieszkańców. To jest nasz cel, taka jest nasza misja.

MSZ: Doszły nas słuchy o małym sukcesie…Dom Narodowy czeka remont?

Monika Sikora Monkiewicz:  To jeszcze nie jest oficjalna informacja, ponieważ nie podpisaliśmy jeszcze umowy, ale tak, to prawda. Zostało zatwierdzone dofinansowanie mikroprojektu z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, z czego bardzo się cieszę. Naszym partnerem w projekcie jest Teatr w Czeskim Cieszynie. Dofinansowanie pozwoli nam dokonać remontu na parterze, Naszego Kącika i pomieszczeń po byłej kawiarni oraz stworzyć tam otwartą kulturalną przestrzeń na różnego rodzaju działania artystyczne. Oczekujemy również na wyniki naborów innych projektów, które złożyliśmy. Jedno jest pewne, pierwsze pieniążki udało nam się pozyskać, z remontem ruszymy już niebawem.

MSZ: Dziękuję za rozmowę 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-11 20:26:18
tulusa: jakoś nie mogę znaleźć nowe \"logo\" ! Byliśmy w Wiedniu, jedziemy do Warszawy itd....ale kto był i kto jedzie ?
2016-09-11 23:54:43
trophynat: I w taki oto sposób pospólstwo daje się nabierać kolesiom z dobrej zmiany. Za nowymi pomysłami kryje się grupa starych wyjadaczy podpiętych do miejskiego budżetu.<br />Już widzę te tłumy wychodzące z zajęć po 22.00. Cały wywiad nadęty jak nowa dyrektorka.
2016-09-12 11:55:25
altacet: cały wywiad to takie pospolite ble,ble,ble.Dużo nowych ofert,a to co było do tej pory wyrzucone na bruk.dlaczego wykłady UTW nie mogą dalej odbywać się w salach Domu Narodowego?Za mało medialne?Tzw.dobra zmiana \&quot;wypięła\&quot; się na seniorów.<br /><br /><br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: