Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co znajdzie się w bani?

Cieszyn szykuje się do powrotu iglicy na ratuszową wieżę. Jednym z ważnych elementów jest bania czyli tzw. kapsuła czasu. Co powinno znaleźć się we wnętrzu bani? - o to pyta cieszyński samorząd.

Przy remoncie i umieszczeniu iglicy na wieży ratuszowej na nowo zorganizowana zostanie kapsuła czasu. - Zgodnie z tradycją zostaną w niej umieszczone ważne dla miasta przedmioty, które ujrzą światło dzienne dopiero przy kolejnym remoncie wieży ratusza. Co powinno znaleźć się we wnętrzu bani?- pytają w Cieszynie.

Owa bania, to ozdobna kula wieńcząca wieże zabytkowych budynków, kościołów, w której umieszcza się różne przedmioty dotyczące danego miejsca czy społeczności - np. mapy, dokumenty, rysunki, zdjęcia - by np. przy okazji kolejnych remontów w przyszłości kolejne pokolenia mogły poznać bliżej historię i powspominać dawne czasy. 

Nie inaczej jest w przypadku cieszyńskiego ratusza. - Choć trudno jest wskazać, kiedy bania pojawiła się na jego wieży po raz pierwszy (miedzioryt z 1650 roku przedstawia ratusz zwieńczony iglicą z chorągiewką i banią), możemy być pewni, że tradycja ta kultywowana jest od wielu lat. Dziś, w roku 2022, dysponujemy szczegółową wiedzą na temat tego, jakie materiały znalazły się w bani z 1845 roku i 1984 roku, a także jak dokładnie wyglądały iglice z tamtych lat. Informacje te okazały się być niezwykle cenne z punktu widzenia aktualnego remontu – dodaje oficjalny serwis Cieszyna.

Niedawno Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz poinformowała, że po dwóch nieudanych przetargach udało się finalnie znaleźć wykonawcę z odpowiednim doświadczeniem. - Prace, jakie zostaną przeprowadzone w najbliższych tygodniach, obejmą: montaż konstrukcji ze stali kwasoodpornej, uzupełnienie iglicy belą z zaimpregnowanego drewna modrzewiowego, wykonanie pokrycia iglicy blachą miedzianą, wykonanie i montaż gałki o średnicy 65 cm z blachy miedzianej z pozłoceniem, odtworzenie szpicy ze stali kwasoodpornej i zamontowanie na niej chorągwi z przeciwwagą, orła z koroną, a także wykonanie instalacji odgromowej. Koszt robót, zgodnie z umową, wyniesie 119 558,69 zł. Prace powinny zostać zakończone do końca października – informuje miasto Cieszyn.

Celem remontu było przywrócenie iglicy w jej poprzednim kształcie, czyli z 1984 roku. Wtedy to został przeprowadzony ostatni remont wieży ratuszowej. Ostatecznie jednak postanowiono wzorować się na poprzedniej wersji iglicy, czyli na stanie historycznym z 1845 roku. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie elementy, które zostały zdjęte w 1984 roku, zostały zdeponowane w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Wśród nich znajduje się także bania, czyli kapsuła czasu z XIX wieku.

Co zawierała XIX wieczna kapsuła? Metalowa tuba z blachy cynkowej z kroniką miasta z roku 1825 spisana przez burmistrza Alojzego Kaufmanna, zalakowana butelka zawierająca papier listowy z ryciną przedstawiającą Cieszyn, a także dwie litografie przedstawiające ówczesne stroje mieszczańskie. Przy kolejnym remoncie, który nastąpił ponad sto lat później, czyli w 1984 roku, w bani umieszczono 44 monety, książki poświęcone Cieszynowi, plany miasta, fotografie, kopie dokumentów miejskich oraz kronikę Cieszyna, która obejmuje dzieje naszego miasta w wiekach XIX i XX, a także podstawowe informacje statystyczne aktualne na rok 1984.

- Stoimy więc teraz przed niepowtarzalną okazją, by przekazać potomnym pamięć historyczną. Kto wie, za ile pokoleń bania z 2022 roku zostanie otwiarta? Może to, co zostawimy w jej wnętrzu, ujrzy światło dzienne dopiero za sto, dwieście lat? We wnętrzu tej niezwykłej kuli o średnicy 65 cm może zmieścić się naprawdę wiele. Nie ograniczajcie więc swojej wyobraźni i podzielcie się z nami pomysłami, co włożyć do bani tym razem. Wydział Kultury i Promocji Miasta czeka więc na Wasze głosy i refleksje. Napiszcie maila do naszej redakcji na adres wr@um.cieszyn.pl lub zadzwońcie pod numer telefonu 33 4794 242. - dodaje Wydział Kultury i Promocji Miasta.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-01 10:22:41
mako: Flaszke :-))))
2022-08-01 11:53:36
Boska Adela: jak do bani to powinni tych naszych wybrańców z PiS wsadzić, i dobrze zalutować
2022-08-01 13:38:41
Vito: Zdjęcie Gosposi i jej skarby co wykopali na rynku.
2022-08-01 22:10:48
czerwony.slepowron: Może flaga Ukrainy?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: