Co zmieniło się w fotowoltaice w 2022 roku?
Fotowoltaika w 2022 roku przed wprowadzeniem zmian
Do momentu zmiany przepisów instalacje fotowoltaiczne były uznawane za najszybciej rozwijający się sektor Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Nowy sposób rozliczeń, który obowiązuje od 01.04.2022 roku sprawił, że opłacalność fotowoltaiki dla wielu stanęła pod znakiem zapytania.
Dla osób, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej przed 1.04.2022 roku i nie zmieniły od tego czasu sposobu rozliczenia, wyprodukowana energia jest rozliczana na podstawie net-meteringu, czyli systemu upustów. Oznacza to, że nadwyżka prądu jest przekazywana do sieci, a gdy zacznie jej brakować, można ją odebrać za darmo do 80% wartości. W ten sposób rachunki w niektórych gospodarstwach domowych czy firmach spadają nawet o 90%.
Zmiany w Fotowoltaice - 2022 rok pod znakiem nowego rozliczania
Fotowoltaika w 2022 roku to koniec ery net-metering - przynajmniej dla niektórych - a początek net-billingu. Zmiana oznacza, że każdy prosument, który założy i zgłosi swoją instalację fotowoltaiczną po 31.03.2022 roku, będzie nadwyżkę wyprodukowanej energii oddawał do sieci, a w sytuacji niewystarczającej na bieżące zapotrzebowanie produkcji z instalacji fotowoltaicznej, będzie odbierał zamagazynowaną energię od operatora po aktualnej cenie rynkowej.
Warto wiedzieć: Wartość oddanej energii, wyznaczana dla każdego miesiąca, jest określana na podstawie średniomiesięcznej ceny obowiązującej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Od 1 lipca 2024 roku natomiast podstawą ma być godzinowa cena giełdowa. |
Nadwyżka energii gromadzona jest na dedykowanym koncie rozliczeniowym. W przypadku niewystarczającej produkcji z instalacji rozliczenie będzie bazować na depozycie - dopiero w przypadku wyczerpania tych zasobów prosument musi dodatkowo dopłacić, zgodnie z taryfą obecnego sprzedawcy.
Warto wiedzieć: Net-billing zgodnie z ustawą OZE, oferowany przez sprzedawców zobowiązanych, opiera się na rozliczeniu energii oddanej do sieci po cenie opartej na stawkach giełdowych z poprzedniego miesiąca oraz energii pobranej postawce zgodnie z taryfą sprzedawcy. W Orange Energia energia oddana i pobrana rozliczane są po tej samej stawce, zapewniając gwarancję warunków, zgodnie z którymi prosument nic nie traci. Ponadto, umowa z Orange Energia zawierana jest na okres 4 lat, podczas których Klienci otrzymują gwarancji stałych opłat miesięcznych. Dodatkowymi atutami oferty są brak opłaty aktywacyjnej oraz opłaty za prowadzenie magazynu, a także darmowe assistance domowe w pakiecie. |
Sprawdź ofertę fotowoltaiki od Orange: https://www.orange.pl/view/fotowoltaika
Zmiany w Fotowoltaice w 2022 roku - podsumowanie:
- osoby, które złożyły zgłoszenie do 31.03.2022 roku - mogą korzystać z systemu upustów (net-metering) przez kolejne 15 lat od momentu podłączenia instalacji do sieci.
- osoby, które złożyły zgłoszenie po 31.03.2022 roku - mogły korzystać z systemu upustów do 30.06.2022 roku, a od 01.07.2022 roku obowiązkowo z net-billingu.
Każdy, kto uzna, że net-billing jest bardziej opłacalny, może zmienić formę rozliczenia fotowoltaiki w 2022 roku, nawet jeśli obowiązują go stare zasady.
- Fotowoltaika w 2022 - skąd te zmiany?
Nowe sposób rozliczania energii wyprodukowanej przez panele solarne dla wielu wydaje się kontrowersyjny oraz niezrozumiały. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska informują, że zmiany w fotowoltaice w 2022 roku mają przede wszystkim związek z dyrektywami Unii Europejskiej np. RED II i przyjętym systemu rozliczeń. Powodem jest również niepewna sytuacja sprzedających energie oraz operatorów sieci, wymagająca przystosowania się do nowej sytuacji rynkowej pod względem zarówno finansowym, jak i infrastrukturalnym.
Prosument wirtualny i zbiorowy, czyli kolejne zmiany w fotowoltaice w 2022 roku
Fotowoltaika w 2022 roku to nie tylko zmiany w obrębie rozliczania wyprodukowanej energii. W przepisach nie zabrakło także nowego podziału na prosumenta wirtualnego oraz zbiorowego.
- prosument wirtualny - końcowy odbiorca wytwarzający prąd na własny użytek tylko dzięki odnawialnym źródłom energii w specjalnej instalacji połączonej z siecią dystrybucji elektroenergetycznej.
- prosument zbiorowy - końcowy odbiorca wytwarzający prąd na własny użytek tylko dzięki odnawialnym źródłom energii w mikroinstalacji albo małej instalacji połączonej z siecią dystrybucyjną.
Zbiorowi użytkownicy fotowoltaiki w 2022 roku to chociażby mieszkańcy budynków wielolokalowych. Dzięki zmianom mogą założyć wspólną instalację na dachu, dzielić się nadwyżkami oraz odliczać je od własnych rachunków. Natomiast Ci wirtualni mogą wskazać miejsce, z którego ma być odbierana energia, mimo że panele nie znajdują się na dachy ani posesji użytkownika.
[1] https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/fotowoltaika-w-polsce-rozwoj-najnowszy-raport-aa-VJin-WbsX-TY8R.html
artykuł sponsorowany