Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co zanieczyściło potok w Kaczycach?

Informowaliśmy o poniedziałkowej (15.03) akcji strażaków w Kaczycach. Doszło tam do zanieczyszczenia potoku – jednego z dopływów rzeki Olza. Po długich poszukiwaniach udało się zidentyfikować źródło problemu.

W poniedziałek strażacy interweniowali w Kaczycach, gdzie zaniepokojeni mieszkańcy zgłosili zanieczyszczenie potoku, który jest jednym z dopływów Olzy. Zdaniem osób zawiadamiających służby, woda miała mętny, mleczny kolor już od kilku dni. Na miejscu pracowali strażacy z powiatu cieszyńskiego, pluton chemiczny z Bielska-Białej oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Po pobraniu pierwszych próbek prognozy były optymistyczne – nie wykryto skażenia, jednak materiał został przekazany do dalszych badań.

Do wody jednak coś wpadało, więc źródło zanieczyszczeń służby starały się ustalić przez kilka godzin - Szukając głównego źródła zanieczyszczenia inspektorzy skontrolowali okolicę przepompownia ścieków – Kaczyce. Na miejscu potwierdzono w wylocie obecność kolektora mętnej, białej wody. Ze względu na utrudnienia w dostępie, w poborze prób uczestniczyła JRG-1 Bielsko-Biała. Następnie idąc śladem zanieczyszczenia, inspektorzy WIOŚ dotarli na ulicę Stalmacha – miejsce prowadzenia działalności firmy MARZOLL – Spedycja na całą Europę, gdzie potwierdzili występowanie mętnej cieczy o mlecznym zabarwieniu. Przy współpracy z JRG-1 Bielsko-Biała pobrali kolejne próby do analiz. Zgodnie z uzyskanymi w trakcie interwencji informacjami, firma posiada w pełni wyspecjalizowaną myjnię przystosowaną do mycia cystern, zbiorników po chemii, która tego dnia pracowała – relacjonują inspektorzy WIOŚ.

W związku z ustaleniami we wtorek (16.03) WIOŚ rozpoczął kontrolę w kaczyckiej firmie. Pobrano próbki, które zostaną przebadane w laboratorium i pokażą, czy używane w firmie substancje są bezpieczne dla środowiska.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-17 13:14:53
św. Patryk.: o jak fajnie, że wiadomości ze skoczowskiego ratusza mają wyłączone komentarze, będzie mniej przekleństw na forum
2021-03-17 13:18:57
marian1951: Czegoś tu nie rozumię. Zwykły Kowalski nie może umyć auta pod domem , na podwórku itp. jeżeli pomyje nie są odprowadzane do szczelnego zbiornika typu szambo , nawet czystą wodą , a firma " posiadająca specjalistyczną myjnię " będzie sprawdzana czy ścieki -nota bene zawierające chemikalia - są bezpieczne dla środowiska. Mrożek się kłania. P.S. taka myjnia jak się nie mylę , powinna posiadać zbiornik na popłuczyny oddawane do oczyszczalni ścieków.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: