Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co z tą filozofią?

W czwartek (22.02) na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się wykład, zatytułowany ''Kłopoty filozofią na co dzień, co z tą filozofią?''. Tym razem miejsce przy mównicy zajął prof. dr hab. Andrzej Noras, który przybliżył słuchaczom czym filozofia się zajmuje oraz jaki dziś ma wymiar.

Tym razem zaproszonym prelegentem był prorektor ds. badań naukowych prof. dr hab.Andrzej Noras z Uniwersytetu Śląskiego. Polski filozof specjalizuje się głównie w filozofii niemieckiej, historii filozofii nowożytnej i współczesnej, jest autorem wielu książek oraz publikacji o tematyce filozoficznej, w tym również „Kłopoty z filozofią” i „Kant i Hegel w sporach filozoficznych osiemnastego i dziewiętnastego wieku”. Na wykładzie plenarnym Uniwersytetu Trzeciego Wieku starał się wyjaśnić między innymi, czym filozofia się zajmuje, jej historię oraz aktualne nurty filozoficzne.

- W starożytności „filozofia” oznaczała tyle, co nauka. Pod koniec starożytności z nauk zaczęły wydzielać się również medycyna i prawo, chociaż różnica między nimi jest niewyraźna. Wybitni lekarze tamtego okresu byli również wybitnymi filozofami, na przykład Galen. U starożytnych słowo „filozofia” utożsamiane było ogólnie z pojęciem wiedzy – tłumaczył w czasie trwania wydarzenia prowadzący.

Andrzej Noras pokrótce przybliżył również wybitnych przedstawicieli myśli filozoficznej różnych okresów oraz nurtów. Zaznaczał, że niektórzy filozofowie (np. Tomas z Akwinu) nie zawsze się za filozofów uważali, niektórzy z nich uznawani byli na przykład za teologów, jednak dla samej filozofii ich działania i tezy również miały wielkie znaczenie. Filozofia przez wieki się rozwijała i zmieniała swoje kierunki, a czasami wracała do korzeni. Proces ten utrzymuje się w dalszym ciągu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: