Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Fanfara Transylwania w Goleszowie

W czwartek (22.02) w EtnoChacie Topolej w Goleszowie odbył się koncert orkiestry dętej Fanfara Transylwania. Muzycy przyjechali z dalekiej Transylwanii, aby zaprezentować rytmy bałkańskie i nie tylko. Rumuńska orkiestra dęta jest jedną z najbardziej znanych bałkańskich orkiestr na świecie, w swojej karierze występowali na terenie całej Europy, a także na innych kontynentach.

- Cieszymy się, że możemy u was występować, jesteśmy dumni, że zostaliśmy zaproszeni. Tutaj jest naprawdę pięknie. Zaprezentujemy wam muzykę wprost z Rumunii – przywitali się w czwartkowy wieczór muzycy, po czym rozpoczął się koncert.

Fanfara Transylwania to orkiestra, składająca się z rodowitych cygańskich muzyków, pochodzących z rumuńskiej wioski Cugir, która leży w ojczyźnie samego Hrabiego Drakuli – Transylwanii. Zgodnie z cygańskimi tradycjami, muzycy są z sobą spokrewnieni (Rumunia jest krajem, w którym rodziny są duże a na terenie wioski prawie wszyscy są z sobą spokrewnieni, lub skoligaceni).

Bałkańskie rytmy są niezwykle żywe oraz skoczne. W czasie koncertu nie sposób się nudzić. Muzycy grają na instrumentach takich jak: trumpet, tuba, czy bębny perkusyjne. Większość twórczości, prezentowanej przez artystów to tradycyjne utwory, klasyfikowane jako folklor cygański, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo w repertuarze znaleźć można utwory znane z filmów Emira Kustricy, czy też histy spopularyzowane przez Gorana Bregovica.

Fanfara Transylwania w Polsce pojawiła się już po raz kolejny, jednak pierwszy raz w rejonie Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej pojawiali się między innymi we Wrocławiu, bądź w Warszawie. Na swoim koncie mają również udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, w tym EtnoPort w Poznaniu, czy też TranzFolkFest na terenie Niemiec.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: