Fanfara Transylwania w Goleszowie
- Cieszymy się, że możemy u was występować, jesteśmy dumni, że zostaliśmy zaproszeni. Tutaj jest naprawdę pięknie. Zaprezentujemy wam muzykę wprost z Rumunii – przywitali się w czwartkowy wieczór muzycy, po czym rozpoczął się koncert.
Fanfara Transylwania to orkiestra, składająca się z rodowitych cygańskich muzyków, pochodzących z rumuńskiej wioski Cugir, która leży w ojczyźnie samego Hrabiego Drakuli – Transylwanii. Zgodnie z cygańskimi tradycjami, muzycy są z sobą spokrewnieni (Rumunia jest krajem, w którym rodziny są duże a na terenie wioski prawie wszyscy są z sobą spokrewnieni, lub skoligaceni).
Bałkańskie rytmy są niezwykle żywe oraz skoczne. W czasie koncertu nie sposób się nudzić. Muzycy grają na instrumentach takich jak: trumpet, tuba, czy bębny perkusyjne. Większość twórczości, prezentowanej przez artystów to tradycyjne utwory, klasyfikowane jako folklor cygański, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo w repertuarze znaleźć można utwory znane z filmów Emira Kustricy, czy też histy spopularyzowane przez Gorana Bregovica.
Fanfara Transylwania w Polsce pojawiła się już po raz kolejny, jednak pierwszy raz w rejonie Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej pojawiali się między innymi we Wrocławiu, bądź w Warszawie. Na swoim koncie mają również udział w prestiżowych festiwalach muzycznych, w tym EtnoPort w Poznaniu, czy też TranzFolkFest na terenie Niemiec.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.