Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co z halą sportową w Wiśle?

Wśród wielu uchwał i tematów podejmowanych na III sesji Rady Miasta Wisła, radni wyrazili m.in. swoje zaniepokojenie sprawą przedłużającego się procesu przygotowania i rozpoczęcia budowy hali sportowej dla Liceum im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Podjęto w tej sprawie stosowną uchwałę.

Podczas III sesji Rady Miasta Wisła (29.01) radni wśród wielu spraw i uchwał poruszyli m.in. temat budowy hali sportowej dla Liceum im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Samorządowcy wyrazili swoje zaniepokojenie z powodu przedłużającego się procesu przygotowania i rozpoczęcia przez Powiat Cieszyński budowy wspomnianej hali na działce zakupionej na ten cel przez Powiat Cieszyński.

W przyjętej uchwale zaproponowano Radzie i Zarządowi Powiatu Cieszyńskiego rozważenie możliwości współpracy przy realizacji tego zadania. Dalsze opóźnianie, ze względu na wysiłek i środki jakie wspólnie włożyliśmy, aby inwestycja mogła dojść do skutku, nie jest celowe i na pewno zostanie negatywnie ocenione przez mieszkańców Wisły i Istebnej. Jesteśmy przekonani, że realizacja tej inwestycji powinna zostać potraktowana priorytetowo – informują Radni Miasta Wisła.

Przypomnijmy, iż decyzja o budowie hali sportowej dla Liceum im. Stalmacha w Wiśle została podjęta przez samorządowców w poprzedniej kadencji. Ważnym krokiem w tej sprawie było zakupienie na ten cel działki od Spółdzielni Mieszkaniowej Zacisze z siedzibą w Ustroniu. Na wniosek Powiatu, Rada Miasta uchwaliła również stosowne zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. Budowa hali sportowej to temat, który już od dłuższego czasu spędza sen z powiek samorządowcom w Wiśle. Rezygnacja Starostwa z wykonania projektu budowy wywołała w zeszłym roku spore oburzenie. Pomimo, że Zarząd i Rada Powiatu Cieszyńskiego podejmowały temat budowy hali, nie udało się do tej pory zakończyć procesu projektowania inwestycji i rozpoczęcia budowy, a środki przeznaczane corocznie na ten cel w budżecie Powiatu Cieszyńskiego przekazywano na inne cele – podkreślają Radni.

W uzasadnieniu do wyżej wymienionej uchwały radni zaznaczyli jak ważny dla uczniów z terenu Wisły i Istebnej jest sport. Miasto Wisła wychodząc naprzeciw takiemu zainteresowaniu utworzyło oddziały sportowe w prowadzonym Gimnazjum nr 1. Dzięki temu uczniowie mają możliwość edukacji sportowej na różnych etapach edukacyjnych. Jednak brak odpowiedniej bazy sportowej na etapie nauki w Liceum stanowi duże utrudnienie i swego rodzaju barierę w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży. Posiadanie odpowiedniej hali sportowej z pewnością przyczyniłoby się do jeszcze większego podniesienia poziomu sportowego młodzieży, na czym nam wszystkim zależy, ale także do likwidacji barier edukacyjnych.

Jak podkreślają Radni, póki co Liceum w Wiśle korzysta odpłatnie z bazy sportowej Ośrodka Sportowego PZSN „START” w Wiśle. Rada Miasta Wisła jakiś czas temu w uchwale w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości i  wprowadzenia zwolnień przedmiotowych uchwaliła ulgi dla części infrastruktury sportowej. Z ulg tych korzysta również Ośrodek Sportowy PZSN „START” w Wiśle. Analizując możliwości zwiększenia dochodów do budżetu, w kontekście między innymi możliwości pozyskiwania środków z funduszy pomocowych, Rada Miasta rozważa zmianę podejścia do tematu ulg i zwolnień, co może mieć wpływ na zwiększenie obciążenia kosztami korzystania z bazy sportowej – podkreślają Radni.

Samorządowcy zaznaczyli, iż zgodnie z obecną polityką fiskalną Rządu RP, obiekty oświatowe są zwolnione z płacenia podatku. Tak więc środki przeznaczone na rozwój bazy sportowej, ograniczą w przyszłości dla Liceum Stalmacha w Wiśle, ryzyko wzrostu kosztów z tytułu dzierżawy obiektów sportowych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: