Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co z cieszyńską Cieślarówką?

Plany były i na tym się skończyło... Temat zagospodarowania stoku Cieślarówka w Cieszynie ciągnie się już od dłuższego czasu. Miało tam powstać wiele sportowo-rekreacyjnych obiektów jednak zabrakło pieniędzy. Kiedy ruszy jakakolwiek inwestycja na Cieślarówce- tego póki co, nie wiadomo.

Odwiedzając stronę Urzędu Miejskiego w Cieszynie w Biuletynie Informacji Publicznej i wpisując hasło "Cieślarówka", znajdziemy wiele wniosków, zapytań, czy interpelacji, które już w poprzedniej kadencji wystosowali radni w związku z zagospodarowaniem stoku Cieślarówka. Już w 2009 roku pojawił się pomysł, by zająć się wspomnianym terenem. Gmina Cieszyn złożyła wówczas do konkursu w Urzędzie Marszałkowski projekt „Zagospodarowanie terenów rekreacyjnych Cieślarówki w Cieszynie". Dopiero w 2013 roku został wybrany do dofinansowania. Umowa o dofinansowanie projektu pomiędzy Gminą Cieszyn a Instytucją Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Śląskiego 2007-2013 została podpisana 13 czerwca 2013 roku. Projekt miał być realizowany w latach 2013-2014. Miasto starało się również o dofinansowanie powyższej inwestycji ze środków unijnych. Zaś całkowity koszt projektu określono wówczas na kwotę ponad 926 tysięcy złotych.

Przedmiotem inwestycji miało być kompleksowe zagospodarowanie terenów rekreacyjnych Cieślarówki na cele sportowo-rekreacyjne. Powstać miała: ścianka wspinaczkowa, plac wielofunkcyjny ze skateparkiem, ciąg pieszo-jezdny, sanitariaty, trejaże, plac zabaw, instalacja naśnieżania stoku narciarskiego oraz oświetlenie głównego ciągu pieszego i placu wielofunkcyjnego. Rzeczowe zakończenie realizacji projektu przewidywano na dzień 31 lipca 2014 roku. W ramach projektu unijnego wykonana została tylko instalacja naśnieżania stoku narciarskiego, w tym sieć wodociągowo - kanalizacyjna i kable niskiego napięcia. W związku z tym, że koszt pozostałej części projektu znacząco wzrósł, Gmina nie była w stanie zrealizować projektu w zakresie zgodnym z dokumentacją aplikacyjną – mówi Aleksander Cierniak, doradca Burmistrza Miasta Cieszyna.

Jak dodaje Cierniak, Cieszyn tym sposobem zaoszczędził niespełna 1 milion złotych, nie kontynuując zamierzenia, które winno być ponownie przemyślane i przeprojektowane od strony użytkowej. W 2014 roku Urząd Marszałkowski negatywnie zaopiniował postulowany przez miasto wzrost kosztów inwestycji. Budżet miasta na 2015 rok został przyjęty przez Radę Miejską bez środków na realizację Cieślarówki. Biorąc pod uwagę zastrzeżenia do koncepcji zagospodarowania Cieślarówki oraz brak środków na realizację przedsięwzięcia, zastępca Burmistrza Bogdan Ścibut rekomendował kierownictwu urzędu zakończenie prac na pierwszym etapie – tłumaczy Cierniak.

Brak środków na dalszą realizację inwestycji spowodował, iż miasto musiało zwrócić do Urzędu Marszałkowskiego uzyskaną dotację w wysokości 135 000 zł wraz z odsetkami. Ponieważ oddajemy to, co dostaliśmy, bilans jest zerowy. Dysponowaliśmy tymi pieniędzmi przez okres dwóch lat kwota, odsetek analogicznie się znosi – dodał Aleksander Cierniak.
 

 

MSZ

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-20 10:37:11
stach46: Od 25 lat w naszym Cieszynie zawsze są tylko plany,dużo gadania i NIC SIĘ NIE ROBI,na nic nie ma kasy,likwiduje się co tylko można (dworzec autobusowy,dworek na Bielskiej,lazaret na Limanowskiego) a co budujemy -Centra Handlowe!w systemie \"kawka\" brak kasy,gdzie wydana-czyżby na ogrzewanie obiektów sakralnych,a miała pójść na likwidację piecy węglowych ale za to mamy limuzynę dla Ratusza to była najpilniejsza inwestycja,jaka władza takie inwestycje,kto by się zajmował potrzebami mieszakańców Cieszyna
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: