Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co tak naprawdę wiemy o Zaolziu?

Co tak naprawdę wiemy o Zaolziu, o działalności Polaków z Zaolzia, o ich aktywności społecznej czy kulturalnej? - na te i wiele innych pytań odpowiadali autorzy wystawy ''Zaolzie - fenomen aktywności'', podczas spotkania w cieszyńskiej Bibliotece. Wystawę w siedzibie biblioteki można oglądać do końca grudnia.

Wystawa „Zaolzie – fenomen aktywności” to 11 plansz na których znajdziemy różne informacje o Zaolziu i mieszkających tam Polakach. Autorzy wystawy, Jarosław Drużycki oraz Beata Tyrna, nie zapomnieli umieścić na planszach krótkiej notki historycznej, wspomnieć o sporcie, czy literaturze i wydawnictwach. Wśród plansz znajdziemy m.in. również te informujące o integrującej mocy imprez, czy niespotykanej działalności społecznikowskiej.

Ciekawa jest zwłaszcza tablica „Zaolzie - fórt żyje”, dzięki której możemy dowiedzieć się, że Zaolzie przejawia swoją aktywność nie tylko w sferze społecznej, kulturowej, czy sportowej. Autorzy wskazują chociażby na aktywność polityczną podkreślając, iż wójtami kilku znaczących tamtejszych gmin są Polacy, czy na aktywność gospodarczą.

Wystawa powstała w ramach projektu „Zaolzie – zagłębie polskiej kultury” realizowanego przez stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi”, współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zbiór plansz o Zaolziu można oglądać do 30 grudnia br. w cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej. Spotkanie z autorami oraz redaktor naczelną zaolziańskiego miesięcznika „Zwrot” Haliną Szczotką odbyło się w siedzibie biblioteki w poniedziałek (14.12).

Jarosław jot-Drużycki przyznaje, iż Zaolziem zainteresował się przez przypadek, czego efektem była m.in. książka, a właściwie zbiór reportaży pt. „Hospicjum Zaolzie”. Nagle odkryłem, że jest to bardzo niezwykły fragment na mapie Europy Środkowej. Zostały tam przejęte wszystkie tradycyjne cechy Śląska Cieszyńskiego. Powstała tam jednak społeczność, która jak to obserwuję, momentami  czuje się niezależna od tej części Śląska Cieszyńskiego – zwracał uwagę podczas spotkania jot-Drużycki.

Autor wystawy podkreślał, iż wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego było świadkiem tworzenia się tej społeczności.  Mimo, iż minęło w tym roku 95 lat od ustalenia granicy, Zaolzie ma się całkiem dobrze i co ważne ma wykrystalizowane poczucie odrębności. To mnie zaskoczyło – przyznał. Prelegenci dzielili się z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami, opowiadali o działalności Polaków z Zaolzia, zastanawiali się również nad tym czy ta aktywność społeczna i kulturalna Polaków zza miedzy jest w stanie uchronić, kurczącą się z roku na rok społeczność polską przed asymilacją. W drugiej części spotkania do dyskusji włączyła się również publiczność. 

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-16 20:07:55
dyżurny: Co za monotematyczne towarzystwo. Walkuja wiecznie jedno a to samo i ciągle w miejscu sa.
2015-12-17 05:27:11
koszor: Dwie uwagi:<br />dyżurny - żeby być w miejscu, trzeba nieźle zasuwać<br />Panie Drużycki nie zgadzam się z panem, ponieważ w rzeczywistości poczucie odrębności się rozmywa. Zaolzie skazane jest niestety na powolne umieranie, co zresztą było zaplanowane i jest realizowane.
2015-12-17 12:35:55
as355: Polskie szkoły ,czy szkoły z Polskim językiem w Czechach na Zaolziu na razie jako tako funkcjonują.Od Mostów u Jabłonkowa ,przez Bystrzyce do Cieszyna w szkołach tych jest język Polski ,ale to tak jak kiedyś u nas Ruski .Napisy na korytarzach w języku Polski ,i Czeski ale dzieci na przerwach mówią po Czesku ,nauczyciele mówią po Czesku ,,,,tylko na lekcjach Polskiego starają się jak mogą .Gdyby nie organizacje skupiające Polaków dawno by zapomniano o pochodzeniu a i nazwiska by pozmieniali ,ale puki co .na Wigilię robią dania dwóch kultur no bo nie wiadomo kto jeszcze się zjawi .
2015-12-17 13:19:02
dyżurny: Skoro sami nie chcą..... mam wrażenie że na siłę chcemy ich trzymać przy polskości Ale oni Czechy wola, a druzycki o zaolziu wie tyle co wilk o gniozdach
2015-12-17 17:35:27
HerzogvonTeschenfeld: Obecnie Polskość na Zaolziu to ta sama sytuacja co Macierewicz i zamach, więc nie wiem o co ciągle tyle niepotrzebnego szumu... Ktoś znalazł sobie wygodną niszę, którą nikt w Polsce się od dawna nie interesuje, zatem snuje swoje jednostronne wywody jak to pięknie i cudownie wygląda. Owszem jak się między tą społeczność wejdzie jako badacz to nigdy nie ujrzy się jej prawdziwego oblicza. Polecam pomieszkać jako zwykły szary człowiek, wtedy na pewno zdanie zmieni się o 180 stopni, kiedy od Zaolziaków usłyszy się \&quot;tyś je głupi Polok\&quot;, \&quot;dyć ty aj jak mówisz po naszymu tak mosz polski przizwuk (akcent)\&quot;, itp.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: