Co rośnie na Śląsku Cieszyńskim? Powstało mini Arboretum

Cieszyniankę, magnolię, ciś, dziką jabłoń, oraz wiele innych roślin można znaleźć w mini Arboretum jakie powstało w Jaworzu. Tutaj można się dowiedzieć więcej na temat unikatowej roślinności występującej na Śląsku Cieszyńskim.

Jaworzańskie mini Arboretum jest zlokalizowane przy Urzędzie Gminy. – Budowa mini Arboretum zrealizowana została w oparciu o projekt „Śląskie Parki”. Projekt zrealizowany wspólne z partnerską Gminą Ropice. Mam nadzieję, że będzie to miejsce, gdzie nie tylko będzie można odpocząć i spotykać się nie tylko ze znajomymi, ale również poznać lepiej unikatową roślinność występującą na Śląsku Cieszyńskim – mówi Radosław Ostałkiewicz, Wójt Gminy Jaworze.

Autorem koncepcji Arboretum wybranej w ramach konkursu architektonicznego przeprowadzonego przez Urząd Gminy jest Piotr Kajzer. Autorem koncepcji nasadzeń roślin z terenu Śląska Cieszyńskiego jest Bartosz Czader, pasjonat przyrody, pracownik Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, który podczas uroczystego otwarcia wygłosił prelekcję na temat unikatowej roślinności Śląska Cieszyńskiego, która została również zasadzona w mini Arboretum.

- Mini ogród botaniczny, czyli Arboretum, otwarte dla mieszkańców i turystów powstało przy Urzędzie Gminy. Tu rosną unikatowe dla naszego regionu rośliny, stanowiące bogactwo przyrodnicze naszego regionu takie jak: cieszynianka wiosenna, magnolia, cis, dzika jabłoń, klon polny, jarząb pospolity i szwedzki, kłokoczka południowa, trzmielina pospolita, wiciokrzew suchodrzew, różanecznik żółty, azalia, morwa biała, wawrzynek wilczełyko, głów dwuszyjkowy, dzika róża i róża szlachetna, dereń, berberys, szafran, przebiśniegi, narcyze, lilie, naparstnica czy wrzosy. Te nazwy brzmią obco? Żaden problem! Pochodzenie roślin i ich cechy szczególne, każdy będzie mógł poznać, poprzez informacje zamieszczone na tablicy edukacyjnej. Dodatkowo są tu ławki, kosz na śmieci i stojaki na rowery – informuje UG w Jaworzu.

Gmina Jaworze pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości 107 000,00 zł z Unii Europejskiej, dodatkowo z budżetu Państwa ok. 6 300,00 zł, a wkład własny wyniósł 12 600,00 złotych.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją