Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

Zagubienie lub kradzież dokumentów tożsamości może przysporzyć nie lada problemów, szczególnie wtedy, gdyby trafiły one w ręce oszustów. Szybkie zastrzeżenie dokumentów pozwoli uniknąć wielu niemiłych niespodzianek.

Utrata dokumentów tożsamości może nie tylko pokrzyżować nasze plany, może być przyczyną poważnych konsekwencji. Utracone dokumenty mogą bowiem posłużyć do wyłudzania kredytów czy też do dokonywania zakupów na raty. Policja informuje jakie kroki należy podjąć w przypadku utracenia dokumentów:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
  2. Powiadomienie Policji - w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
  4. W przypadku utraty karty bankomatowej NIE ZWLEKAJ!!! Natychmiast należy ją zastrzec w banku, który ją wydał. Obecnie karty bankomatowe umożliwiają płatność zbliżeniową, a co za tym idzie złodziej nie musi znać nr PIN do karty, aby dokonywać za jej pomocą płatności. Jeśli nie pamiętasz numeru telefonu do swojego banku kartę możesz zastrzec dzwoniąc do Związku Banków Polskich: + 48 828 828 828. Kartę też można zastrzec na stronie internetowej zastrzegam.pl.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-26 14:14:17
poCieszny: dzięki za cynk
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: