Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co proponują szkoły w powiecie?

11 maja br. ruszy rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie na podjęcie decyzji, co do wyboru swojej przyszłej placówki, będą mieli ponad miesiąc. Do tego czasu w całej Polsce organizowane są targi edukacji, czy dni otwarte, by uczniowie mogli dowiedzieć się, co oferuje dana szkoła. A jak oferta edukacyjna 2015/2016 do szkół publicznych przedstawia się w Powiecie Cieszyńskim?

Już za niecałe dwa miesiące ruszy rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Jest to więc dobry czas, by przyjrzeć się ofertom edukacyjnym placówek oświatowych. W Powiecie Cieszyńskim jest w czym wybierać. W roku szkolnym 2015/2016 pojawią się również nowe kierunki i zawody. Licea ogólnokształcące prowadzone przez Powiat Cieszyński zaplanowały łącznie 25 oddziałów dla 744 uczniów. I LO im. Osuchowskiego w Cieszynie proponuje klasy: akademicką, medyczną, humanistyczną, politechniczną i ekonomiczną. II LO im. M. Kopernika w Cieszynie zaprasza do takich klas jak: klasa z rozszerzeniem psychologiczno-humanistycznym, językowo-turystycznym, społeczno-prawnym, politechnicznym. Istnieje również możliwość wyboru klasy sportowej, biologiczno-chemicznej i ekonomiczno-menadżerskiej. I LO w ZSTiO w Skoczowie na rok szkolny 2015/2016 zaplanowało 2 oddziały dla 54 uczniów: kierunek politechniczny i sportowy. Liceum Ogólnokształcące im. P. Stalmacha w Wiśle proponuje absolwentom gimnazjów następujące klasy: sportowo-przyrodniczą, ekonomiczno-politechniczną i europejsko-językową. W Cieszynie uczniowie mogą jeszcze skorzystać z oferty ZS im. W. Szybińskiego. III LO proponuje następujące klasy: bioinformatyczną, humanistyczną, socjalną, społeczno-prawną, turystyczną i wojskową. W każdej z tych klas zaplanowano 30 miejsc.

Powiat Cieszyński to oczywiście nie tylko licea ogólnokształcące. Bogatą ofertę z nowymi kierunkami w roku szkolnym 2015/2016 przygotowały również technika. Wspomniany powyżej ZS im. W. Szybińskiego w Cieszynie w przypadku Technikum nr 1 proponuje oddział: technik informatyk i technik logistyk. W każdym po 60 miejsc. Z kolei ZST im. płk G. Langera proponuje 3 oddziały dla 90 uczniów tj. technik elektryk, elektronik, mechanik, mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz nowy zawód technik chłodnictwa i klimatyzacji. W Technikum otwieramy nowy kierunek - technik chłodnictwa i klimatyzacji. Jest to kierunek, który pojawił się na liście zawodów, a że szkoła ma bogatą tradycję, jeżeli chodzi o kształcenie techników chłodnictwa to dlatego zdecydowaliśmy się wyjść na rynek i zaoferować ten typ kształcenia. Tym bardziej, że standard życia wzrasta, klimatyzacja jest już w domach, biurach, samochodach itd. Istnieje więc zapotrzebowanie na specjalistów z branży chłodniczej i klimatyzacyjnej, którzy na bieżąco dobieraliby, naprawialiby, czy konserwowaliby tego typu urządzenia – mówi Bożena Cholewa, dyrektor ZST w Cieszynie.

W czym wybierać jest również w ZSEG w Cieszynie. Zaplanowano tam 6,5 oddziałów dla 195 uczniów. Oferta Technikum wygląda następująco: technik ekonomista, handlowiec, informatyk, organizacji reklamy oraz żywienia i usług gastronomicznych. Pojawiają się również dwa nowe kierunki: technik obsługi turystycznej oraz technik technologii żywności.  ZSB im. gen. S. G. Roweckiego w Cieszynie zaprasza do 4-letniego Technikum na podbudowie gimnazjum w zawodzie: technik budownictwa, technik geodeta i technik renowacji elementów architektury. Technikum w ZSTiO w Skoczowie zaplanowało 4 oddziały dla 120 uczniów: technik elektronik, pojazdów samochodowych, fototechnik, handlowiec i organizacji reklamy. Technikum w ZSPT w Międzyświeciu proponuje z kolei 2 oddziały dla 60 uczniów w zawodach: technik logistyk, żywienia i usług gastronomicznych, rolnik oraz architektury krajobrazu. W Technikum w ZSP w Ustroniu, szkoła proponuje absolwentom gimnazjów kontynuowanie nauki w klasach: technik mechanik, informatyk, logistyk, technik cyfrowych procesów graficznych. ZSGH im. W. Reymonta w Wiśle proponuje 4-letnie Technikum w zawodzie: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik obsługi turystycznej. Łącznie w Powiecie Cieszyńskim w technikach publicznych zaplanowano na rok szkolny 2015/2016 28 oddziałów dla 840 uczniów.

Bogatą ofertę z nowymi zawodami przygotowały również zasadnicze szkoły zawodowe w Powiecie. ZST w Cieszynie proponuje 3 oddziały dla 90 uczniów w takich zawodach jak: elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer i klasa wielozawodowa. Nowy zawód w ZSZ nr 2 to elektromechanik pojazdów samochodowych. Łatwo zauważyć, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na elektromechaników. Samochody naszpikowane są elektroniką. Często nie wystarczy typowy mechanik, ale ważna jest już znajomość elektroniki. Dlatego też wychodzimy naprzeciw i wprowadzamy ten kierunek do naszej oferty – tłumaczy Bożena Cholewa, dyrektor ZST w Cieszynie.

Nowe zawody proponuje uczniom również ZSZ nr 3 w ZSEG w Cieszynie. Nowe zawody to piekarz i cukiernik. Uczniowie mogą również wybrać kucharza, czy sprzedawcę. Jak podkreśla dyrektor placówki Lilianna Zemła nowe kierunki i zawody w ZSEG to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. Sprawdzaliśmy, czy jest takie zapotrzebowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy, Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Robiłam rozeznanie w biurach pracy, czy prywatnych instytucjach. Cały czas badamy i monitorujemy, jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Polsce, nie skupiamy się tylko na naszym terenie.  Kierunki i zawody, które posiadamy w ofercie są dopasowane do obecnego rynku pracy. Uważam, że są bardzo  wszechstronne i rozwojowe. Młodzież ma szeroki wybór, ważne tylko żeby dobrze wybrała – mówi Lilianna Zemła.

3-letnia ZSZ nr 4 w Cieszynie w ZSB proponuje następujące zawody: monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, stolarz, betoniarz-zbrojarz, blacharz (dekarz), cieśla, kamieniarz i klasa wielozawodowa. W ZSTiO w Skoczowie można wybierać wśród zawodów: piekarz, cukiernik, blacharz samochodowy, mechanik-monter maszyn i urządzeń, monter elektronik, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych. Zaplanowano także klasę wielozawodową. W ZSPT w Międzyświeciu w ZSZ oprócz dotychczasowych zawodów takich jak: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz kucharz pojawią się również dwie nowe klasy takie jak: mechanik samochodowy oraz  klasa wielozawodowa.

Uczniowie, którzy planują wybrać ZSP w Ustroniu w ZSZ mają do wyboru zawód: sprzedawcy, elektromechanika, mechanika pojazdów samochodowych. W każdej z klas zaplanowano 10 miejsc. Jedną z opcji jest również klasa wielozawodowa z 30 miejscami. ZSGH w Wiśle planuje w roku szkolnym 2015/2016 otworzyć 1 oddział w zawodzie kucharz. ZSP w Istebnej z kolei przygotował dla uczniów 2 oddziały z klasą wielozawodową.

Do tematu ofert edukacyjnych na rok szkolny 2015/2016 jeszcze wrócimy, przedstawiając oferty niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu cieszyńskiego.

 

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: