Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co minutę potrzebny jest litr krwi - to 2 dawców !

Wakacje, luz, beztroska ... Nie dla wszystkich - chorzy nie mają wakacji. Oddaj krew, czekamy na Ciebie - apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Lato to czas, gdy krwi potrzeba najwięcej. Po raz kolejny Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje – czekamy na Ciebie – oddaj krew - chorzy nie mają wakacji. 

Wakacje to czas w którym zapasy krwi gwałtownie się kurczą, podczas gdy zapotrzebowanie szpitali na ten bezcenny lek wzrasta. Wraz z letnią aurą niestety rośnie liczba wypadków komunikacyjnych, pożarów, a także nieszczęśliwych zdarzeń podczas prac polowych w rolnictwie. Wtedy liczy się każda kropla.

Chociaż wakacje to czas w którym potrzeba najwięcej krwi, paradoksalnie w tym czasie tego cennego daru oddaje się mniej. Dlaczego tak się dzieje ? Z prostej przyczyny – osoby, które regularnie oddają krew - wyjeżdżają na wakacje. 

W obecnej chwili szczególnie poszukiwaną grupą krwi jest AB Rh minus i B Rh minus. Niepokojąco maleje również zapas 0 Rh minus i B Rh plus. Warto w tym miejscu podkreślić, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew i jej składniki 125 szpitali i klinik województwa śląskiego. Organizuje najwięcej wyjazdowych akcji pobierania krwi w Polsce, wykorzystując do tego celu cztery specjalistyczne ambulanse.

W lipcu na naszym terenie ruszają kolejne terenowe zbiórki bezcennego daru. Najbliższe odbędą się: 
- Chybie 7 lipca, godzina 9.00-14.00 przy sklepie Intermarche
- Istebna 8 lipca, godzina 9.00-13.00 parking przy Parafii Chrystusa Dobrego Pasterza
- Cieszyn 9 lipca, godzina 10.00-17.00 rynek

Krew można również oddać w OT Cieszyn, przy Szpitalu Śląskim (ul. Bielska 4), rejestracja dawców 7.00 – 10.00, tel. (33) 851 43 63 . O oddawanie krwi w wakacje apeluje po raz kolejny w ramach akcji „Wakacyjna Kropla Krwi” również Polski Czerwony Krzyż. Co minutę potrzebny jest litr krwi – to 2 dawców!

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: