Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co dalej z Zamkową? Wykonawca porzucił plac budowy...

Przerwali pracę, więc miasto przystąpiło do odstąpienia od umowy. Co dalej z BudowąTransgranicznego Centrum Informacji Turystycznej wraz z przestrzenią ekspozycyjną przy granicznym Moście Przyjaźni na szlaku Cieszyńskiego Tramwaju?

Miasto Cieszyn w witrynie internetowej zamieściło komunikat. - Okoliczności współpracy z wykonawcą robót na Zamkowej 1 – firmą Intravi Sp. z o. o. Sp. k. – zmusiły Miasto Cieszyn do odstąpienia od umowy z tym dotychczasowym wykonawcą budowy Transgranicznego Centrum Informacji. Bezpośrednim powodem tej trudnej decyzji było przerwanie prac przez wykonawcę, pomimo wezwań do kontynuowania robót. Co warto podkreślić, miało na to wpływ także wcześniejsze za mało efektywne realizowanie robót. W najbliższych dniach Miasto Cieszyn przeprowadzi inwentaryzację wykonanych już prac, by móc przystąpić do wyboru nowego wykonawcy, tym samym zapewnić zrealizowanie projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju (…)” - czytamy w komunikacie.

Kilka dni temu wykonawca – firma Intravi Sp z o.o. Sp. k. – przerwał realizację prac. Zgodnie z zapisami umowy pomiędzy Gminą Cieszyn a Intravi Sp. z o.o. Sp.k., zamawiający- czyli Miasto Cieszyn, wezwał wykonawcę do powrotu na budowę i kontynuację prac w piśmie z dnia 3 listopada 2022 r. oraz ponownie pismem z dnia 9 listopada 2022 r. (czyli po 21 dniach przerwy w realizacji robót), wyznaczając termin na powrót i kontynuację wykonania robót budowlanych do dnia 16 listopada 2022 r. - W związku z tym, że w wyznaczonym terminie wykonawca nie podjął robót, w dniu 21 listopada 2022 r. zamawiający odstąpił od umowy, wdrażając zapis umowy mówiący, iż: „Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy jeżeli wykonawca z własnej woli i bez uzasadnionych przyczyn przerwał roboty na okres dłuższy niż 21 dni i pomimo dodatkowego wezwania nie przystąpił do robót - informuje Miasto Cieszyn.

W najbliższych dniach, zostanie przeprowadzona inwentaryzacja wykonanych dotychczas robót budowlanych, na podstawie której zostanie określony zakres robót do dokończenia. - Inwentaryzacja będzie stanowić punkt wyjścia do podjęcia działań zmierzających do niezwłocznego wyboru nowego wykonawcy robót zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Działania, które Miasto Cieszyn już podjęło, mają na celu dokończenie tego zadania w terminie przewidzianym na zakończenie projektu pn.: „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – Rozwój Transgranicznej Turystyki”. Oferty od potencjalnych wykonawców pokażą także, czy koszty dokończenia realizacji tego zadania zamkną się w przyjętym na ten cel budżecie – dodają cieszyńscy urzędnicy.

KOD

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-24 18:41:06
1234567890: Dowalić tak surową karę żeby odniechcialo sie firmie budowlanki na dlugi czas. Na takich nierobow trzeba kryzysu!
2022-11-24 21:44:03
barbara1945: trzeba miec niezłego pecha zeby wybierac takich wykonawców. musieli byc niezle sprawdzeni. brawo za wybory, ciekawe kto przsetanie odwracac kostke na rynku za niedługo i na jakim etapie zakonczy sie stadion. Żenada kolejna
2022-11-24 22:25:22
miriam11: No ja, wybrali najtańszom oferte.
2022-11-25 07:49:05
sierżant_Niemyty_Wycior: no ja miriam, a teraz na stronie obok ci sami będą narzekać, że replika tramwaju jest za droga
2022-11-25 07:51:12
sierżant_Niemyty_Wycior: coś w tym dziwnego, że po 7 latach rządów PiS firmy w Polsce masowo bankrutują i się zwijają? zapatrzeni w kurwizję o tym nie wiedzą, tak?... no to was oświecę - to dziś powszechne w całej Polsce zjawisko
2022-11-25 07:52:35
sierżant_Niemyty_Wycior: jest dobrze skonstruowana umowa, trzeba rozpisać nowy przetarg i tyle - no i jeszcze oczywiście podziękować Kawulokom, Kopciom, Piętom, Pudom, Szwedom itd za gigantyczny wzrost kosztów takiej roboty....
2022-11-25 08:07:55
suski: od Obajtka się trzeba uczyć jak w kryzysie skutecznie doić ciemny lud: https://youtu.be/DDSKUlFTNAA
2022-11-25 09:51:33
miriam11: Sierżańcie vel Patryku. Po czym poznosz dobrego gazde? Potym że kupuje najtańsze? czy może tyn je lepszy co nie liczy się z wydatkami?
2022-11-25 09:52:36
miriam11: Powiym ci oba som do żici !!
2022-11-25 11:00:52
RysiekK22: I BARDZE ,..., DOBRZE !!!!! To coś wogóle nie powinno tam powstać bo nie pasuje do zamku .
2022-11-25 11:43:00
Mach: Jak to się dzieje ,że urzędnicy ,którzy dokonują wyboru oferenta nie badają jego zdolności wykonawczych. Wystarczy zapoznać się ze strukturą firmy, patrz internet by stwierdzić ,że jest to typowo firma menedżerska, która łapie roboty i podzleca je podwykonawcom zarabiając na pośrednictwie. Gdyby odpowiednio miejskie wydziały obsługiwały by inwestycje roboty były by znacznie tańsze dla gminy i nie dochodziło by do podobnych sytuacji- przecież gmina zatrudnia specjalistów z uprawnieniami. Tymczasem wygoda i unikanie odpowiedzialności w każdym sektorze prac gminy , czyni ich pracę bardzo kosztowną i w gruncie rzeczy polega na pracy pozorowanej jako kolejnego pośrednika . Tak się dzieje nie tylko w inwestycjach miejskich ale także w pomocy społecznej, gdzie szereg obowiązków wynikających z ustawy o samorządzie gminnym wykonują także pośrednicy. najwyższy czas z tym skończyć.
2022-11-25 14:45:17
MARTUCHA: Z tym porzuceniem budowy to chyba nie do końca tak, firma sama odstąpiła od umowy.
2022-11-25 16:39:57
Mach: Czy porzuciła czy odstąpiła nie ma znaczenia- efekt jest taki, że potrzeba wyłonić kolejnego wykonawcę a z poprzednim trzeba rozstrzygnąc spór o niewypełnienie umowy- co na obecnym etapie oznacza kilkuletnie dochodzenie roszczeń umownych przed sądem. jeżeli generalny wykonawca nie wywiązuje się z podjętych zobowiązań wobec inwestora i zatrudnionych podwykonawców lub nie potrafi ich znależć to trudno ,żeby kontynuował prace jak nie ma kim je prowadzić.
2022-11-25 17:31:06
bolo 5064: Cześć.Za komuny mój wujek kupił Fiata "kancioka" /125p/ za 250 000 zł. Po kilku latach rządów komunistów, później jak Solidarność przejęła władzę, Balcerowicz na początku lat 90-tych zrobił denominację. I tak to auto, można to tak ująć, wujek kupił za 25 złotych.Tak nas w ..uja robi inflacja.Czynienie w tej chwili jakichkolwiek kosztorysów inwestycji to wróżenie z fusów. Pierwotny koszt przekopu mierzei miał wynosić 880 000 000 zł.Zamknął się w kwocie 2 miliardów. I jeszcze barki nie mogą wpłynąć do Elbląga,bo tor wodny niegotowy.Inna sprawa to celowość budowy Centrum Informacji w tak niepewnym,trudnym czasie. Co będzie po Nowym Roku.Może będzie trzeba tworzyć "ogrzewalnie" dla mniej zasobnych mieszkańców,może jakieś punkty z darmową zupą.Uważam ,że w tej chwili ta inwestycja to fanaberia. Pozdrawiam
2022-11-25 20:13:10
Mach: Bolo 5064: Każda strona się zabezpiecza umownie na wypadek zmiany cen, zarówno materiału jak i robocizny. Nie da się jednak zawrzeć umowy nie wpisać wartości robót w dniu jej podpisywania i terminu realizacji inwestycji , oczywiście z odpowiednimi klauzulami, które otwierają możliwość renegocjacji kosztów realizacji zamierzenia inwestycyjnego jak i podania nowego terminu realizacji gdy zajdą okoliczności w klauzulach zawartych w umowie- ale z zawartej umowy cywilno-prawnej należy się wywiązać, nie ma innej możliwości lub płaci się kary umowne i oczywiście o tym rozstrzyga sąd. Spory łatwo się rozstrzyga gdy po obu stronach umowy są osoby fizyczne, które pełnią rolę względem siebie właścicielskie .Wszelkie zawierane umowy ze sp. z o.o. i dodajmy spółkami komandytowymi to na ogół zwiększone ryzyko dochodzenia roszczeń i to powinna być przestroga dla inwestora, że przy jakichkolwiek zawirowaniach na rynku, potencjalne zarządy owych tworów gospodarczych osobowo znikają pozostawiając inwestora na lodzie z jakimś tam mizernym kapitałem założycielskim, których zazwyczaj inwestor nie bada. Zupełnie jak z panem Bogiem ,niby jest ale do odpowiedzialności nie da się go pociągnąć.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: