Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co będzie mieściło się w zamku w Grodźcu?

Trwa remont zamku w Grodźcu (gmina Jasienica). Celem remontu jest gruntowne odnowienie zamku i stworzenie w nim muzeum.

Zamek w Grodźcu jest znaną atrakcją regionu, znajduje się w gminie Jasienica, zainteresowanie turystów wzbudza już sam widok budowli, widocznej z drogi S52. Obecnie, ze względu na remont zamek jest nieczynny, po zakończeniu prac ma zostać udostępniony turystom.

Zabytkowy obiekt w Grodźcu powstał w XVI wieku, jednak jego najstarsza faza murowana datowana jest na XV wiek. Ufortyfikowana budowla znajdowała się na szlaku handlowym, wiodącym z Małopolski przez Śląsk aż na Morawy. Zamek był wiele razy przebudowywany, obecnie trwa remont budowli - Celem projektu jest rewitalizacja Zamku w Grodźcu Śl. i stworzenie w nim muzeum, w którym udostępniane będą zbiory obecnego właściciela Zamku, pana Michała Bożka (m.in zbiory kartograficzne, obrazy lokalnych malarzy, wyroby i naczynia cynowe, miedziane i porcelanowe czy szkła śląskie) oraz powstaną wystawy stałe poświęcone św. Melchiorowi Grodzieckiemu, słynnemu kartografowi Wacławowi Grodzieckiemu czy genialnemu konstruktorowi- Józefowi Bożkowi – poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-27 09:50:56
Szantrapa: Może już w przyszłym roku sowieckie dowództwo zrobi tam swój sztab generalny bo nasze wojsko nawet butów zimowych nie ma, karabinki się zacinają a spadochrony dziurawe.
2022-01-27 10:08:18
alouette: Świetny pomysł na wykorzystanie zamku.
2022-01-27 13:04:52
SAZAVA: Szkoda tylko, że okolica nieciekawa. Z jednej strony obory, chociaż też pewnie zabytkowe. Z drugiej poniżej obdarte budynki, niczym familoki.
2022-01-27 15:44:07
inigo: Brawa dla Pana Bożka!
2022-01-28 08:37:50
Santa_Claus: Właściciel jest szczęśliwy, w prezencie od PiS dostał w ramach tak zwanego "Polskiego Burdelu" ulgę PAŁACYK+, i teraz spokojnie miliony może mieć zwolnione z opodatkowania
2022-01-28 09:01:46
perpetua: Kowalskiemu BURDEL a swoim PAŁACYK
2022-01-28 09:48:59
Anthony: zastanawiam się skąd te głosy zachwytu - facet kupił zamek i go remontuje, co w tym dziwnego, chciałbym raczej przeczytać o szczegółach tego projektu który jest projektem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, finansowany jest ze środków UE, i może przede wszystkim trzeba by tu UE chwalić?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: