Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cisownica. Pamięć o zamordowanych wciąż żywa

W Cisownicy odbyła się dziś (22.03) uroczystość odsłonięcia pomnika, który upamiętnia więźniów rozstrzelanych w tym miejscu przez gestapo w trakcie II Wojny Światowej. Znajduje się on tuż przy drodze w kierunku kamieniołomu, a inwestycję sfinansowała Gmina Goleszów wraz z Fundacją Orlen.

O historii tego miejsca opowiada nam Teresa Waszut - emerytowana nauczycielka, która w Cisownicy mieszka od 1957 roku i była na uroczystym odsłonięciu oryginalnego pomnika w 1968 roku. Jak wspomina, niedługo po przeprowadzce do tej małej miejscowości, znalazła w lesie cztery drewniane krzyże. - Pytałam ludzi, co to są za krzyże, ciekawiło mnie to. Opowiadano mi, że zostali tam rozstrzelani więźniowie. Z historii tych wynika, że zostali pewnego mglistego poranka przywiezieni wielką ciężarówką, przy której stała obstawa niemiecka. Wśród tych ludzi znajdowała się rzekomo kobieta - miała klękać przed SS-manem, czy innym żandarmem i błagać o życie. Odtrocąno ją, a potem wraz z innymi więźniami rozstrzelano i pochowano w grobach, które wcześniej wykopali. Strzały słyszeli mieszkańcy Cisownicy - mówi nam, nie kryjąc wzruszenia.

Pani Teresa w 1968 roku prowadziła w Cisownicy drużynę harcerską i została poproszona o wystąpienie na wspomnianej uroczystości odsłonięcia pomnika. - Była tam cała szkoła, wszyscy uczniowie. Zastanawiałam się jednak, dlaczego na pomniku była inskrypcja "cisownickim ofiarom". Przecież z opowiadań, sugestii, wywiadów, które robili moi harcerze wynikało, że były to osoby przywiezione. Bolało mnie to, że uczestniczyłam w tym odsłanianiu pomnika, na którym była napisana nieprawda. Dlatego jestem wdzięczna obecnej Gminie Goleszów, że nie tylko odnowiła ten pomnik, ale też napisała na nim prawdę - podkreślała. Nowa inskrypcja brzmi: "Pamięci ofiar egzekucji dokonanych przez niemieckich okupantów w latach 1943-1944".

Poniżej materiał wideo z dzisiejszej uroczystości: 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-22 19:23:30
Artur_z_bažin: jak czytam "fundacja Orlen" to nie mam wątpliwości, że tu nie o pamięć o ofiarach chodzi, tylko o wożenie się paru rozbestwionych politykiersów na plecach tych pomordowanych
2023-03-22 19:25:35
Artur_z_bažin: władze gminy powinny w imię pamięci o tych ludziach napluć na orlenowskie zakłamane ochłapy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: