Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyńskie programy profilaktyczne

Poprzednia Rada Miejska Cieszyna (kadencja 2014-2018) przyjęła programy profilaktyczne dla Cieszyna. Jak podkreślała Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, programy, głównie polegające na szczepieniach, będą kontynuowane, jednak niestety, część działań wiąże się z pewnymi problemami.

Programy przyjęte przez poprzednią Radę Miejską zakładają szczepienia zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci i młodzieży. Aktualnie radni skłaniają się ku kontynuacji polityki profilaktycznej w mieście. Z pewnością będą kontynuowane szczepienia dla osób starszych przeciwko grypie, która każdego roku zbiera w Polsce śmiertelne żniwo. Niestety, problemem okazuje się szczepienie dzieci, przeciwko wirusowi HPV. Władze jednak zapowiadają, że nie mają zamiaru się poddawać i wciąż prowadzone są działania, które mają na celu wprowadzenie odpowiednich szczepień.

- Problemem okazuje się szczepienie przeciw wirusowi HPV. W założeniu mieliśmy szczepić dziewczynki i chłopców w wieku 12 lat. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego zrobić, w związku z tym, że mieliśmy trzykrotnie ogłaszany konkurs. Nikt nie jest zainteresowany, żeby to wykonywać. Później okazało się, że w Polsce nie ma szczepionki na HPV. Właśnie dyskutowaliśmy na ten temat, mamy plany, żeby zapytać naszych aptekarzy, czy takie szczepionki są dostępne po czeskiej stronie. Chcemy zapobiegać rozwojowi wirusa. HPV jest w przyszłości potencjalną przyczyną raka szyjki macicy. Wiemy, że są samorządy, które też mają takie programy, będziemy sprawdzać, jak sobie radzą, z tym że ta szczepionka jest niedostępna – wyjaśniała podczas konferencji prasowej Gabriela Staszkiewicz.

Wirus HPV, inaczej zwany wirusem brodawczaka ludzkiego, może prowadzić do powstania nowotworu szyjki macicy. Wirusem najczęściej można zakazić się na skutek kontaktów seksualnych, jednak nie jest to jedyny sposób. Zgodnie z badaniami, do zakażenia wirusem może dojść również w wyniku kontaktu z zakażonymi rzeczami, przeznaczonymi do higieny osobistej. Nie istnieje skuteczna metoda na całkowite wyeliminowanie ryzyka zakażenia wirusem HPV, jednak szczepionka znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemu.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-07 13:51:17
666: Szczególnie ważne jest szczepienie chłopców, przeciw wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy.
2019-09-09 06:15:52
kingowa: Ja już córkę szczepiłam, wiem jak to ważne, sama też miałam problem z hpv i nawet nie wiem kiedy i jak się zaraziłam, jest już nawet lek papilocare który pomaga się pozbyć tego wirusa ale najgorsze jest to że wiele kobiet nie wie że go ma i dowiaduje się dopiero kiedy już ma raka szyjki macicy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: