Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyński: plaga oszustw na wnuczka

Temat oszustów powraca co jakiś czas. Niestety, za każdym razem okazuje się, że znalazł się ktoś, kto chciałoszukać (lub nawet mu się udało) osobę starszą, samotną, niepełnosprawną -czyli osobę, wobec której powinniśmy być szczególnie empatyczni i kierować się chęcią niesienia pomocy. Jak się jednak okazuje, przejawy człowieczeństwa niektórym są obce…

Zgodnie z informacjami, jakie przekazała cieszyńska policja, do prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” doszło w powiecie cieszyńskim. Sytuacja jednak zdaje się mieć znacznie szerszą skalę, gdyż w ostatnim czasie na terenie Bielska-Białej pojawiły odnotowano podobne zdarzenia. Tam na szczęście żaden z seniorów (odnotowano 5 prób oszustwa) nie dał się oszukać a o całym zajściu została powiadomiona policja. Aktualnie nie wiadomo, czy za próbę wyłudzenia odpowiedzialne są te same osoby.

- Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej. Natomiast każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności – przestrzega Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie.

Cieszyńscy policjanci potwierdzili, że seniorzy w naszym powiecie odebrali ostatnio kilka telefonów, w których każdy kończył się próbą wyłudzenia odpowiedniej kwoty - Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby musiały się domyślać z kim rozmawiają. Twierdził, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie” sprawy. Niestety dwie starsze osoby przekazały pieniądze oszustom - wyjaśniają policjanci. Tylko 11 lipca odnotowano aż 5 takich zdarzeń. Trzy z nich były tylko nieudanymi próbami, gdyż mieszkańcy naszego powiatu wykazali się czujnością i dociekliwością, niestety dwie mieszkanki uległy oszustom i przekazały im gotówkę. Sprawą zajmuje się policja, sprawcom przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Warto przekazać tę informację znajomym i rodzinie. Dobrze jest również czuwać nad losem starszych członków naszych rodzin, czy też samotnymi sąsiadami. Seniorzy czasem potrafią być bardzo łatwowierni, a ich chęć czucia się potrzebnym, niesienia pomocy, może doprowadzić do tego, że kolejna próba oszustwa stanie się udana… Nigdy nie ufajmy, jeżeli otrzymany telefon z prośbą o pieniądze, nie przekazujmy również gotówki nieznajomym „posłańcom”. Jeżeli jakaś sytuacja budzi nasze wątpliwości, zawsze warto zawiadomić policję. Może dzięki naszej czujności szajka oszustów zostanie złapana i uchronimy inne osoby przed utratą oszczędności życia?

Oto kilka zasad bezpieczeństwa, dzięki którym możemy uniknąć problemów:

  • Nie ufajmy osobom obcym i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.
  • Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób, a jeżeli się na to decydujemy to w obecności innej zaufanej osoby.
  • Nie przechowujmy większych sum w domu, w jednym miejscu. Oszuści i złodzieje wiedzą, gdzie szukać oszczędności.
  • Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.
  • Nie przekazujmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, miejsca pracy, godzin które spędzamy poza domem itp.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-22 21:45:20
jojestelagalicyjok: Zjawisko powszechne w Polsce od dobrych 20 lat. W tym czasie sporo ludzi się zestarzało i mają prawie dorosłe wnuki, na które to ich oszukują. O czym to świadczy? A no o tym, że 1/ dziadki/starzyki w cieszyńskim mają sporo kasy na zbyciu 2/bardzo kochają swoje wnuki i są skłonni oddać kasę za nich/dla nich bez sprawdzania 3/ młodzi zwykle dzieci tych starzyków, nie odrobili zadania i nie popracowali nas strzykami aby Ci nie wierzyli w pierdoły jakie im pocisną złodzieje.
2019-07-22 21:55:55
sofi_bru: ja to bym wpuściła do domu o najpierw mordę obiła a potem zadzwoniła na policję,tak żeby gówniarz zapamiętał do końca życia
2019-07-23 15:12:57
krzysztof.mm: co tam na wnuczka w Cieszynie - w całej Polsce prawdziwa plaga oszustw i wyłudzeń na dziadka Jarka
2019-07-23 16:23:52
donekT: I wujka Donalda;D:D:D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: