Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyński Parkrun doceniony w Wielkiej Brytanii

Cieszyn, czyli stolica powiatu cieszyńskiego i jego największe miasto często pojawia się w informacjach mediów lokalnych, czasem nawet krajowych. Jak się jednak okazuje, o nadolziańskim grodzie pisuje również prasa Brytyjska. Wszystko za sprawą cieszyńskiego Prakrunu, który odbywa się w każdą sobotę.

Cieszyńską trasę Parkrunu wskazano jako jedną z 10 najlepszych na całym świecie. W zestawieniu zagościła obok angielskich i irlandzkich tras ze wspaniałymi widokami, australijskiej wersji biegu prowadzącej przez piękne nabrzeża Kingsoty, gorącej trasy z Namibii, kalifornijskiego biegu umożliwiającego podziwianie Golden Gate Bridge, Pałac Sztuk Pięknych i panoramę San Francisco, i singapurskich biegów, z powodu warunków atmosferycznych rozpoczynanych o półtorej godziny wcześniej.

Jak podaje brytyjski The Guardian, Parkruny rozpoczęły się w Londynie w 2004 roku. Wtedy też zebrało się trzynastu biegaczy, którzy postanowili cyklicznie trenować. Szacuje się, że w 2018 roku Parkrunowych biegaczy jest już pięć milionów, a na świcie stworzono ponad 1700 tego typu, cotygodniowych wydarzeń. Tyleż tras znajduje się w 23 krajach, a ich liczba wciąż rośnie.

Co jednak spowodowało, że cieszyński bieg znalazł się w dziesiątce najlepszych tras na Parkrunowych na świecie? The Guradian, przygotowując zestawienie, oparł się na jego wydźwięku historycznym i politycznym – Tutaj jeden bieg prowadzi przez dwa kraje. Trasa ta rozpoczyna się i kończy w polskim Cieszynie, ale po drodze wkracza do Czech (Czeskiego Cieszyna – przyp. Red.). Miasto zostało podzielone między kraje w 1920 r., po krótkiej wojnie. Park krajobrazowy położony jest w pobliżu rzeki Olza, która stanowi część granicy między dwoma krajami – czytamy w brytyjskim opisie trasy (tłumaczenie). Jako drugi tego typu bieg wskazano Parkrun Severn Bridge, który prowadzi przez tereny Anglii i Walii.
Oto zestawienie 10 najlepszych tran Parkrun na całym świecie według brytyjskiego The Guardian:
1. Mole Valley, Surrey
2. Whinlatter Forest, Lake District
3. Colby, park narodowy Pembrokeshire Coast
4. Portrush, Irlandia Północna
5. Woodhouse Moor, Leeds
6. Wyspa Kangaroo, Australia
7. Swakopmund, Namibia
8. Chrissy Field, San Francisco, Kalifornia, USA.
9. Wschodnie wybrzeże, Singapur
10. Cieszyn, Polska

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: