Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyński MurArt

W czwartek (26.09.2019) na cieszyńskim dworcu odbyło się spotkanie z artystami w ramach trzeciej edycji wydarzenia MurArt, czyli współpracy samorządu z firmami zewnętrznymi i artystami, mającej na celu upiększenie Cieszyna. W związku z działaniami w nadolziańskim grodzie powstały cztery nowe murale.

Artyści w Cieszynie pracują już od kilku dni. Murale są nie tylko zjawiskami estetycznymi, czy też reklamą, ale również są postrzegane jako ingerencja w przestrzeń, która ma realne znaczenie na życie mieszkańców i ich postrzeganie przestrzeni miejskiej. Tym razem w ramach działań wybrano cztery projekty z 10 nadesłanych propozycji.

Na cieszyńskim murze, zlokalizowanym niedaleko dworca (Aleja Oswalda Madeckiego), powstały 4 nowe murale. Ich autorzy to Anna Szejdewik z Wrocławia, Marcin Koleśnik z Karkowa, Marek Głowacki z Cieszyna i Robert Bubel z Krakowa. Kuratorką projektu jest artystka – Agula Swoboda – cieszę się, że w Cieszynie dzieją się takie ciekawe rzeczy, że jednak powstają inne rzeczy, niż na przykład kolejna galeria handlowa. Powstaje coś, co pozwoli się zatrzymać, pomyśleć, podziwiać – mówiła w czasie spotkania z artystami kuratorka projektu.

Cztery nowe murale utrzymane są w różnej stylistyce i kolorystyce. Nawiązują w jakiś sposób do Cieszyna, jednak nie za każdym razem nawiązanie musi być oczywiste. Są to dzieła różne od siebie, jednak zwracające uwagę. Razem z pracami, powstałymi podczas poprzednich edycji wydarzenia, tworzą niewielką galerię sztuki, która jest dostępna dla każdego.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-28 15:31:25
marian1951: Murale są super. To małe dzieła sztuki i ożywiają przestrzeń publiczną. Natomiast zastanawia mnie czy nie było innego bardziej eksponowanego miejsca w Cieszynie ? Aleją Madeckiego raczej na codzień przechodnie nie chodzą. Jeżeli już to nieliczni.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: