Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyńska Szkoła Ekomyślenia dla seniorów

W poniedziałek (27.01.2020) w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza odbyły się warsztaty skierowane do seniorów z cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gospodarka odpadami, ich wpływ na środowisko oraz segregacja, została słuchaczom przybliżona w ramach „Cieszyńskiej Szkoły EkoMyślenia 2019-2020".

Warsztaty dla seniorów zostały otwarte przez burmistrz miasta Gabrielę Staszkiewicz. Seniorzy otrzymali również poradniki, ulotki informacyjne i gadżety związane z ekologią. Następnie przedstawione zostały podstawy gospodarki odpadami, zasady związane z segregacją oraz recyklingiem, a także zaprezentowano znaki ekologiczne i oznaczenia, dotyczące zastosowania i możliwości wielokrotnego wykorzystania materiału.

Segregacja odpadów od niedawna nie jest możliwością, ale obowiązkiem. W wielu gospodarstwach domowych segreguje się odpady od lat – zawsze była to możliwość, która pozwalała na zredukowanie kosztów związanych z wywozem śmieci. Niestety, nie wszystkie materiały powinniśmy wrzucać do któregoś z kolorowych worków. Zużyty sprzęt elektroniczny, czy też opakowania po dezodorantach powinny zostać zutylizowane w inny sposób – do obowiązków gminy należy stworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, w tym wskazanie miejsc, w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego – usłyszeli seniorzy, dowiadując się, że w Cieszynie punkt ten znajduje się przy ulicy Motokrosowej.

W przypadku omawiania recyklingu i przedstawiana oznaczeń na różnego rodzaju materiałach wywiązała się dyskusja dotycząca ograniczenia ilości wyrzucanego plastiku. Wielu seniorów deklarowało, że ma świadomość dobrej jakości wody w regionie i decyduje się na picie „kranówki”. Część zaopatrzyła się również w bidony wielokrotnego użytku, czy butelki filtrujące. Na koniec spotkania odbył się pokaz zastępowania plastiku materiałami wielokrotnego użytku.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: