Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowinki astronomiczne na cUTW

W poniedziałek (27.01.2020) w Osiedlowym Centrum Kultury i rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się kolejne spotkanie miłośników nauki i techniki cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Marek Dróżdż wygłosił prelekcję „Nowości astronomiczne”.

Sekcja miłośników nauki i techniki spotyka się w czwarte poniedziałki miesiąca, za każdym razem zapraszając prelegenta zajmującego się jakąś z interesujących słuchaczy dziedzin. Wykłady dotyczą odkryć, technicznych, zastosowań znanych materiałów, architektury, wynalazków, wynalazców, odkryć i wreszcie naukowego spojrzenia na otaczający nas wszechświat. To właśnie na tym ostatnim aspekcie skupili się seniorzy w ostatni poniedziałek stycznia.

- 2019 rok można nazwać rokiem asteroid. Od połowy 2018 roku japońska sonda bada asteroidę Ryugu. Węglisty obiekt krążący na podobnej do Ziemi orbicie dał nam w tym roku wiele ciekawych odkryć. 22 lutego statek dotknął powierzchnia asteroidy i pobrał z niej próbkę regolitu. 5 kwietnia 2019 roku sonda zrzuciła na jej powierzchnię materiał wybuchowy, który utworzył sztuczny krater. Następnie 11 lipca statek wylądował po raz drugi, w pobliżu miejsca, gdzie doszło do wybuchu. Po raz kolejny pobrano materiał skalny do badań – wyjaśniał Marek Dróżdż w trakcie prelekcji. Jak się okazuje, badania tego typu dały ciekawe wyniki, wskazując, że asteroida jest niezwykle sucha a materiał skalny odznacza się niezwykłą jednolitością powierzchni. Sonda wróci w okolice ziemi w 2020 roku i wyśle kapsułę powrotną, która ma wylądować w okolicach Australii.

Oprócz wielu ciekawostek na temat asteroid i ich badań seniorzy dowiedzieli się również o badaniach dotyczących słońca oraz o przełomach, związanych z wysłaniem w okolice źródła światła w naszej galaktyce kolejnej sondy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: