Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyńscy piekarze i nie tylko. Dokumenty cieszyńskiej rodziny Eisnerów wzbogaciły kolekcję Książnicy Cieszyńskiej

Bogate zbiory cieszyńskiej rodziny Eisnerów wzbogaciły kolekcję Książnicy Cieszyńskiej. Rodzina jest znana w stolicy powiatu. Niektórzy mieszkańcy Cieszyna, zwłaszcza ci starsi, słyszeli zapewne o młynie i piekarni firmy ''Hermann Eisner i syn'', które od początku XX wieku działały przy ulicy Frysztackiej 61.

Niektóre dokumenty, jak efektowny pergamin z 1761 roku dotyczący kupna młyna na Frysztackim Przedmieściu przez Adama Duławę, umowa kupna młyna przez Hermanna Eisnera (1868-1942) w 1907 roku czy plany budowlane młyna i piekarni trafiły do Książnicy już przed kilkoma laty, teraz dołączyły do nich kolejne materiały z rodzinnego archiwum Eisnerów, przede wszystkim syna Hermanna, Arnolda Eisnera (1898-1973) i jego żony Emilii (1905-1998).

- Dowiadujemy się z nich nie tylko tego, kiedy Arnold Eisner poślubił Emilię z domu Morcinek i że z tego powodu przeszedł na wiarę katolicką, ale i tego na przykład, że ten Żyd z urodzenia, oficer, najpierw wojska austriackiego, a potem wojska polskiego, otrzymał Śląski Krzyż Powstańczy za dostarczanie chleba, a prawdopodobnie i broni, polskim powstańcom podczas III powstania śląskiego. O tym zaświadczali polscy oficerowie Franciszek Barteczek i Ludwik Skrzypek, zaś za „solidne i terminowe wywiązanie się w dostarczaniu chleba dla wojska w czasie akcji Zaolzańskiej” w 1938 roku dziękował Arnoldowi Eisnerowi dowódca 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, pułkownik Bronisław Warzybok. Pismo tej treści z jego własnoręcznym podpisem i pieczęcią Pułku również znalazło się w tym zbiorku. Wspomnieć tutaj należy także o dokumentach seniora rodu, Hermanna Eisnera, który zmarł w dramatycznych okolicznościach w 1942 roku: świadectwach ukończenia przez niego w Karwinie nauki piekarskiego rzemiosła z 1896 roku, oraz legitymacji z numerem 57, wystawionej dla niego przez cieszyńską gminę żydowską w czasie II wojny światowej – opisuje Anna Rusnok z Książnicy i dodaje: - Miejmy nadzieję, że ten nowy nabytek Książnicy będzie stanowił kolejny element barwnej układanki, jaką tworzą źródła do pasjonującej, wielowątkowej historii naszego miasta.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: