Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszynianka: ks. Alojzy Wencepel (Powiat Cieszyński)

Prezentujemy sylwetki laureatów tegorocznej Srebrnej Cieszynianki, wyróżnienia przyznawanego od 1997 roku co roku 11 listopada podczas uroczystej gali w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Sylwetka ks. Alojzego Wencepel, laureata Srebrnej Cieszynianki 2015.

Ksiądz Alojzy Wencepel urodził się w 1945 r. w Łaziskach Dolnych. W 1975 r. został wikariuszem parafii św. Klemensa w Ustroniu, a w 1983 r. proboszczem erygowanej wówczas parafii pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie. 

Determinacja z jaką przystąpiono do tego działania sprawiła, że wojewoda bielski wydał w końcu zgodę na budowę kościoła i budynku parafialnego w Ustroniu Polanie. Budowa trwała przez całe lata osiemdziesiąte i została ukończona w 1989 r. W 1996 r. zorganizował w budynku parafialnym ośrodek dla bezdomnych mężczyzn z kuchnią i miejscami noclegowymi. W 1997 r. organizował istotną pomoc materialną dla powodzian z dorzecza Odry i Nysy. Tak też stało się w 2000 r., kiedy niesiono z kolei pomoc dla ofiar suszy na Podlasiu oraz w roku 2010, gdy przekazywano dary dla powodzian z okolic Sandomierza. W tym samym 2001 r., był również inicjatorem powołania, a następnie prezesem Fundacji Dobrego Pasterza, której nadrzędnym celem jest opieka nad bezdomnymi matkami z dziećmi. 

We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie prowadzi fundacja kursy przygotowawcze do zawodu, a w wielu przypadkach zapewnia potrzebującym także pomoc prawną. Od 2005 r. ks. Alojzy jest też członkiem Rady Zatrudnienia przy Starostwie Powiatowym w Cieszynie. Natomiast dla dzieci i młodzieży, często pochodzących z rodzin w trudnej sytuacji życiowej, organizował ks Alojzy wyjazdy na zawody sportowe oraz pomoc materialną na cele szkolne.

 Od 2003 r. do chwili obecnej ks. Alojzy Wencepel prowadzi Ogólnopolskie Spotkania Rolników, podczas których omawiane są aktualne problemy polskiej wsi. Za swą działalność otrzymał liczne wyróżnienia Tytuł Społecznika Roku Fundacji Wisławy Szymborskiej w 1998 r., Dyplom Za Zasługi dla miasta Ustronia w 1999 r., tytuł Proboszcza III Tysiąclecia Katolickiej Agencji Informacyjnej w 2001 r., Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w 2007 r., Nagrodę specjalną Ministra Pracy i Polityki Społecznej w 2009 r.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-17 13:31:48
blookerss: Wielkie Gratulacje i Serdeczne Pozdrowienia dla Wspaniałego i Wybitnego księdza Alojzego ! :-)
2015-12-17 18:53:26
kubulek51: Dwa razy zawiozłam do Parafii Księdza rzeczy dla osób potrzebujących.Nikt nigdy z takim szczerym uśmiechem nie dziękował mi dotychczas nikt.Oczywiście do rozładowania samochodu zaraz mi przydzielił mi 2 mieszkańców ośrodka.<br />GRATULACJE.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: