Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszynianin pozywa Netflix. Spór o "Wiedźmina"

David French to mieszkający w Cieszynie tłumacz większości książek Andrzeja Sapkowskiego na rynek angielski. Cieszynianin szykuje pozew przeciwko Netflixowi i producentom serialu "Wiedźmin", którzy jego zdaniem korzystali z opracowanych przez niego tłumaczeń.

French od zarządzających platformą streamingową żąda nie tylko uznania jego praw autorskich do tłumaczeń, ale też uwzględnienia go w napisach początkowych i końcowych powstającego drugiego sezonu serialu. - Nikt z Netflixa, ze strony producentów amerykańskich ani koproducentów polskich nie skontaktował się ze mną. Ja sam odezwałem się do Tomasza Bagińskiego z Platige Image z prośbą o skontaktowanie mnie z Lauren Schmidt, czyli showrunnerką serialu. Po wymianie kilku maili nic takiego się jednak nie zadziało. Zamiast tego sama Schmidt pokazywała w mediach społecznościowych zdjęcia, jak czyta i korzysta z książek Andrzeja Sapkowskiego w moim tłumaczeniu podczas prac nad serialem - wyjaśnia French dla serwisu Spidersweb.pl.

Dodaje też, że zależy mu na docenieniu całego środowiska tłumaczy. - Często mawiamy, że nasza praca powinna być tak dobra, by była wręcz niewidzialna dla czytelnika. By ten nie zauważył, że ma do czynienia z tłumaczeniem. Ale jednak czymś innym jest widoczność i docenienie naszej pracy w ramach uznania praw autorskich - podkreśla.

Co ciekawe, French opowiadał o swoich zamiarach już pod koniec 2019 roku w wywiadzie dla naszego portalu. - Bardzo byśmy chcieli, żeby Lauren S. Hissrich – główna producentka i scenarzystka serialu – czy sam Netflix, po prostu napisali w mediach społecznościowych o tym, że jesteśmy. Nie wiemy, czy lub w jaki sposób korzystano z naszych tłumaczeń [Frencha i Danusi Stok - tłumaczki "Ostatniego życzenia" i "Miecza przeznaczenia" - dop. red] – przypuszczam, ze wszystkie dialogi będą całkiem nowe, ale nie sądzę, żeby scenarzyści ich nie czytali - zaznaczał.

Tłumacz był też naszym Gościem w roku ubiegłym:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: