Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn znów stanie się planem filmowym

Na ulicach Cieszyna znów ma się pojawić ekipa filmowa. Tym razem realizowane będą zdjęcia do filmu „Legiony”, w którym w główne role wcielą się m.in. Mirosław Baka, Borys Szyc, Antoni Pawlicki. Nie zabraknie również innych wybitnych aktorów.

Ekipa filmowa ma na ulicach Cieszyna pojawić się już we wrześniu i październiku tego roku. Kręcone będą sceny do filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Realizowany film będzie produkcją historyczną, opowiadającą bojowych działaniach Legionów Polskich w latach 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów, aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Epilogiem mają być wydarzenia z listopada 1918 roku. - Legiony to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia – wskazuje producent.

W filmie wystąpią między innymi Sebastian Fabijański (jako Józef ps. „Wieża”), Bartosz Gelner (Tadeusz Zbarski), Mirosław Baka (porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”), Jan Frycz (brygadier Józef Piłsudski) i Borys Szyc (rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz). Jak wskazują producenci, film ma być dużą produkcją, przy której pracować będzie nie tylko rzesza aktorów, czy scenografów, ale również konsultanci historyczni, wojskowi i kulturowi. Przy efektach specjalnych mają pracować najlepsi specjaliści zarówno z Polski, jak i z innych krajów.

Film, który będzie realizowany również w Cieszynie, jest ogromnym przedsięwzięciem, zarówno finansowym, jak i artystycznym, czy historycznym. Zdjęcia do filmu trwają od sierpnia 2017 roku. Premiera planowana jest w 2019 roku, aktualnie jednak nie jest znana jej dokładna data. Zdjęcia odbywać się będą 17 września przy ul. Kominiarskiej, Fredry, Szerokiej, na Placu Św. Krzyża i w Muzeum Drukarstwa. Działania adaptacyjne scenografów rozpoczną się już 3 września. Następnie ekipa filmowa powróci po miesiącu, aby na Rynku w dniach 14-16 października realizować kolejne zdjęcia. - Prace scenograficzne będą trwały od 25 września. W związku z tym w najbliższych tygodniach twórcy filmu będą odwiedzać zarządców i właścicieli nieruchomości, które będą wymagały adaptacji, by poprosić o umożliwienie prac ekipy filmowej i ustalić warunki tych działań. Dlatego w imieniu producentów pragniemy z góry podziękować wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie za wyrozumiałość i współpracę – informują władze Cieszyna.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-24 19:33:57
bronek91: Bardzo dobrze, iż realizowane są takie projekty. Uważam natomiast, iż na kanwie jubileuszu odzyskania niepodległości powinno zostać nakręcone coś co wskazywałoby, iż odzyskanie niepodległości było konsekwencją poczynań różnych środowisk, nie zawsze ze sobą zgodnych, które w imię właśnie odzyskania niepodległości i budowania wspólnego państwa potrafiły dogadać się ponad podziałami. Niestety, obawiam się, iż w ekranizacji znów będzie preferowana działalność środowiska Piłsudskiego kosztem pozostałych.
2018-08-24 19:49:31
bronek91: Niestety, ale preferowanie działań jednego z kilku środowisk niepodległościowych, kosztem pozostałych, stanowi coś na kształt manipulacji i skutkuje albo stanowi dowód na tworzenie polityki historycznej. Myślę, iż powinno powstać coś na podobieństwo "Polonia Restituta" z czasów Jaruzela. Skoro komuniści potrafili, dlaczego nie miałoby się to udać współcześnie? Po drugie, niestety, jednak czego spodziewać się po środowisku PiS, które otwarcie nawiązuje do tradycji sanacji i BBWR, bezrefleksyjnie kopiuje rozwiązania II RP do tego stopnia, iż nawet odbudowuje mniejszości narodowe w obecnej Polsce. Pragnę przypomnieć, iż tak prowadzona polityka z lat 1926- 1939 zakończyła się kampanią wrześniową, która nie była ani potrzebna, ani konieczna. Stanowiła jedynie podsumowanie niewłaściwie prowadzonej polityki zagranicznej. Jakie to współczesne...
2018-08-24 19:58:39
bronek91: Środowisko PO, niech się nie cieszy.... Tusk także był, a być może jest dalej, zafascynowany postacią Piłsudskiego, któremu poświęcił nawet swoją pracę magisterską. PO w czasie swych rządów także powielało sanacyjne wzory z II RP -> chociażby dość analogicznie widoczne w slawetnej reformie edukacji. Natomiast w odniesieniu do kinematografii, jubileuszowe obchody wydarzeń z 1920r. także podkreślały i preferowały rolę Piłsudskiego, oczywiście kosztem innych dowodzących w cudzie nad Wisłą. Pytanie, czy tak powinno wyglądać obchodzenie tych wszystkich, tak ważnych dla narodu wydarzeń?
2018-08-24 20:04:28
bronek91: PS Pozdrawiam wszystkich siewców nienawiści, z każdego środowiska, które świadomie lub nieświadomie udało się mi urazić na tym lub innym wątku. Za wszelkie uprzejme, a w szczególności te szczególnie uprzejme komentarze, z góry dziękuję. PO i PiS do dzieła- wybory się zbliżają, trzeja budzić w społeczeństwie a w szczególności w tak zwanych żelaznych elektoratach silne napięcia....
2018-08-24 20:48:52
Herr Flick: Stulecie odzyskania niepodległości to jednocześnie stulecie rozbiorów Księstwa Cieszyńskiego. I z czego tu się cieszyć?
2018-08-24 21:05:42
bronek91: Całkowita zgoda!
2018-08-24 21:28:13
bronek91: Herr Flick doskonała uwaga. Tematyka zasady stosowanej od tego okresu tak zwanej suwerenności ludu, a przez innych znanej jako zasady etnicznej w wyznaczaniu granic. Wpływ tego założenia na późniejsze wydarzenia np. przy roszczeniach III Rzeszy Niemiec wobec Czechosłowacji -> powinna zostać zbadana przez wzgląd na konfliktogenność. Granice etniczne miały wyeliminować konflikty, późniejsza historia dowodzi, iż jest wręcz przeciwnie. Innym przykładem, bardziej współczesnym może być Kosowo. Dwa, poprzez stosowanie tej zasady, demografia stała się bronią a zamieszkiwanie danego terenu przez mniejszość narodową powoduje roszczenia państw sąsiednich do danego obszaru. Dawniej taki argument w odniesieniu do casus belli nie był stosowany -> przykład to rozbiory Polski w XVIII wieku. Myślę, iż Śląsk Cieszyński, który w założeniu miał zostać podzielony przy zastosowaniu kryterium etnicznego, co zarzucono wobec czechosłowackiej inwazji, stanowił jeden z pierwszych ofiar próby zastosowania tej zasady.
2018-08-24 21:29:09
ocelari2012: bronek91 & Herr Flickr. Stellizm!!! Dlatego przez takich ludzi z takimi poglądami to miasto jest w głębokiej za przeproszeniem dupie. Nikogo oprócz Siebie nie tolerujecie. A z Księstwem Cieszyńskim to już naprawdę wyluzujcie. RAŚ zaprasza. Odłączcie się od Rzeczpospolitej i będziecie mieli swoje Księstwo i Jaśnie Jego w mordę kopanego Franza Józefa.
2018-08-24 21:35:11
bronek91: ocelari2012 No właśnie, jak wspomniałeś RAŚ, może przy okazji rozwiniesz tematykę autonomicznego woj. śląskiego z okresu II RP??? Czemu ta cała autonomia miała służyć? Masz szansę się wykazać swoją wiedzą. Gdzie nawołuję do jakiejkolwiek secesji?
2018-08-24 21:42:53
bronek91: ocelari2012: Z analizy treści wypowiedzi, odnoszę wrażenie iż reprezentujesz żelazny elektorat PiS lub klonów PiS? Mylę się?
2018-08-24 22:25:22
Herr Flick: Ocelari, szkoda komentować Twoje wypociny bo nie masz kompletnie pojęcia o tym o czym piszesz. I jeszcze porównanie z RASiem... Ehhh. Bronek słusznie zauważył, że stosujemy podwójne standardy. Raz jest dobrze jak republika, cześć kraju się odłącza- Kosowo, raz jest źle, że lud wybierze odłączenie- vide Kraj Basków. Rozbiory Polski fe i fuj ale jak to samo zrobiono z Księstwem Cieszyńskim to OK.
2018-08-25 11:38:16
Brzidok: Polska do tej pory nakręciła jeden film Science Fiction , to była Sexmisja w latach 80-tych, reszta to tylko historyczne badziewia pod publike, żeby się przypodobać obecnym rządzącym, jeszcze kręcą 1000 odcinkowe tasiemce przy których film "Niewolnica Isaura" była super Action filmem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: