Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn - zmagania z polską ortografią

Już po raz czternasty podczas Letniej Szkoły Języka Literatury i Kultury Polskiej do udziału w "Sprawdzianie z polskiego" zaproszeni zostali cudzoziemcy, by zmierzyć się z polską ortografią. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została Mila Gavrilović z Serbii. 

14 sierpnia (niedziela) w głównym budynku Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie spotkali się obcokrajowcy, którzy przybyli do Cieszyna z 30 krajów świat i którym nie są straszne reguły polskiej pisowni. - Po raz pierwszy nasz konkurs ortograficzny dla cudzoziemców został zorganizowany w 1996 roku na wzór ogólnopolskiego dyktanda, w którym co roku uczestniczą Polacy. Cieszyn nas fakt, że z roku na rok liczba cudzoziemców, którzy deklarują chęć zmagania się z polską ortografią wzrasta. Obcokrajowcy nie tylko rywalizują o tytuł mistrza, ale przede wszystkim bawią się poznając tajniki polskiej pisowni – podkreśliła prowadząca spotkanie Aleksandra Achtelik wicedyrektor letniej szkoły.

W "Sprawdzianie z polskiego" wzięli udział uczestnicy Letniej Szkoły Języka Literatury i Kultury Polskiej, goście z innych ośrodków, a także wszyscy chętni cudzoziemcy przebywający w tym czasie w Polsce.

Do pisania niedzielnego tekstu przystąpili zarówno studenci zaawansowani, średnio zaawansowani, jak i początkujący. Dla każdej grupy organizatorzy przewidzieli osobną kategorię konkursową i nagrody, które otrzymał każdy z uczestników. - Cieszy nas, że Uniwersytet Śląski stał się instytucją, którą cudzoziemcy kojarzą z przygodą z językiem polskim, a Cieszyn odbierany jest jako miejsce, w którym najłatwiej przyswoić sobie polszczyznę – podkreślała Aleksandra Achtelik.

Przypomnijmy uczestnicy mieli za zadanie napisanie dyktanda, specjalnie w tym celu przygotowanego. O tytuł „Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego” oraz bezpłatny udział w kolejnej letniej szkole walczyło blisko 200 osób. W czasie „Sprawdzianu” przyznawane zostały również tytuły Cudzoziemskich Wicemistrzów Języka Polskiego oraz wiele nagród dodatkowych: „5 +” („piątka z plusem”), Orzeł Polskiej Ortografii i Orzełek Polskiej Ortografii.

W tym roku zaszczytny tytuł   „Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego” otrzymała mieszkanka Serbii - Mila Gavrilović. 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: