Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: zatrucie czadem

W piątkowy wieczór (27.12.2019) w rejonie Starego Targu w Cieszynie pojawiła się straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Wszystko za sprawą zgłoszenia, dotyczącego zatrucia tlenkiem węgla. W związku ze zgłoszonymi dolegliwościami jedna osoba została przewieziona do szpitala na badania.

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem na ulicy Stary Targ w Cieszynie. Zgłoszenie dotyczyło zatrucia tlenkiem węgla, do którego miało dojść w jednej z kamienic. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy potwierdzili obecność czadu,stężenie nie było zbyt wysokie, jednak mieszkanie było wcześniej wietrzone – po dojeździe strażacy zabezpieczyli teren działań i udzieli kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dwie osoby zgłaszały dolegliwości, jednak po zadysponowaniu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego, jedna została zabrana do szpitala. Pomiary wykazały stężenie 15 ppm tlenku węgla. Dokonano również pomiaru w innych mieszkaniach, jednak nie stwierdzono zagrożenia. W związku z tym ewakuacja mieszkańców nie była konieczna. Na miejscu wygaszono palenisko pieca kaflowego i wybrano z niego żar – wyjaśniała dyżurna ze Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

Czad pojawił się prawdopodobnie w wyniku rozpalenia w piecu kaflowym, stąd też działania polegające na wygaszeniu paleniska. Strażacy jednak przypominają, że tzw. cichy zabójca może pojawiać się zarówno w domach ogrzewanych kotłem centralnego ogrzewania, jak i tam, gdzie działają piecyki gazowe. W celu uniknięcia zagrożenia związanego z ewentualnym zatruciem należy zadbać o drożność przewodów kominowych i wentylacji, dobrze jest również wyposażyć się w czujkę czadu, która w razie problemów szybko ostrzeże mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: