Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: wizyta posłów Lewicy

Dziś (13.05) na cieszyński Most Przyjaźni przyjechali posłowie Przemysław Koperski i Maciej Kopiec, którzy wraz z aktywistkami Lewicy mówili o działaniach polskiej dyplomacji dotyczących zakazu dokonywania aborcji przez Polki w Republice Czeskiej.

10 marca do czeskie Ministerstwo Zdrowia otrzymało list Antoniego Wręgi (zastępcy ambasadora Polski w Republice Czeskiej), który dotyczył projektu nowelizacji tamtejszego prawa aborcyjnego. Miała ona usunąć niejasności dotyczące legalności przeprowadzania takich zabiegów wśród kobiet z innych krajów, w tym Polski. - Zachowanie ambasadora Polski w Republice Czeskiej jest absolutnie niepatriotyczne. Zarówno w naszym kraju, jak i w Czechach trwa spis powszechny i Polacy mieszkający po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego wstydzą się za niego, za polski rząd i mogą deklarować albo narodowość czeską albo śląską. To powoduje, że zmniejszy się ilość pieniędzy przeznaczanych na polskie szkoły czy polskie ośrodki kultury. Jest to absolutnie niedopuszczalne. Widać, że przygotowanie dyplomatyczne pracowników ambasady jest na bardzo niskim poziomie - podkreślał poseł Koperski.

- Ten most to nie tylko granica państwa - to także granica praw obywatelskich. Przechodząc te 10 metrów dalej uzyskujemy ich pełnię, tak jak w dojrzałej, zachodniej Europie. Kobiety z Cieszyna i całego Śląska mają maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów do Czech. To przywilej. Jest wiele Polek, które do kraju normalnej opieki medycznej mają 300 czy 500 kilometrów. Powraca znana z lat 90. turystyka aborcyjna, ale warto podkreślić, że jest ona w pełni legalna. Fakt, że dzieli ona ludzi na klasy, bo nie wszyscy mają dostęp do nowoczesnej ochrony medycznej, to inna sprawa, za którą odpowiada Prawo i Sprawiedliwość - dodał poseł Kopiec.

Warto dodać, że Koperski skierował zapytanie do Ministra Spraw Zagranicznych, w którym prosi o wyjaśnienia na temat zachowania polskich dyplomatów w Czechach. Z jego treścią można zapoznać się tutaj.KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-13 18:21:59
krzysztof mm: PiS-owski burmistrz Skoczowa nie ryzykuje komentarzy pod swoim reklamowym gulgotaniem więc tu dobra okazja dwa słowa na ten temat: bandzie złodziei i oszustów zdzierża najwyraźniej puszczają i zaczyna się już dzisiaj kampania wyborczych obiecanek, więc może być nawet estakada w Skoczowie, czemu nie, milion elektryków, setki tysięcy mieszkań, mega-lotnisko, giga-prom narodowy, a wrelau zrujnowane pierwszego dnia rządów stadniny koni arabskich i Trybunał Konstytucyjny, Banasie, Obajtki, Rydzyki, Misiewicze, Macierewicze, Przyłębskie, PIotrowicze, Pawłowiczówny itede, eksplozja nepotyzmu i kolesiostwa - póki co druga kadencja temu panu mija, Skoczów jaki zakorkowany był taki pozostał i nawet palcem w tej sprawie burmistrz nie kiwnął, za to wyborcy mieli dużo radości z przyglądania się kolejnym aferom ratuszowym, tak trzymać panie Sitko i broń boże suwerenowi nie dać okazji do oklasków
2021-05-13 19:17:26
politykier: Szanowni Posłowie, wszystko OK, z tym zastrzeżeniem, że nie ma czegoś takiego jak rzekomy "naród śląski", w znaczeniu odpowiadającym takim pojęciom jak Naród Czeski, czy Naród Polski. Ów "naród śląski" jest to sztuczna konstrukcja odzwierciedlająca niezadowolenie części mieszkańców Śląska związane z deklasacją znaczenia regionu w skali kraju po przemianach '89 i obecnie jest wyzyskiwana pod potrzeby polityczne. Co więcej, dorabiana bywa fałszywa ideologia. Karygodne jest wiązanie poczucia przynależności narodowej zachowaniem jakiejś postaci. Bycie Czechem, czy Polakiem nie zależy od manier osoby X, czy Y, reprezentujących dane państwo. Dla przypomnienia to właśnie rządy Lewicy uczyniły bardzo wiele dobrej roboty na rzecz zwalczania fałszywych "śląskich" narracji.
2021-05-14 15:54:03
koszor: Szatańskie to czasy, gdy zabijanie własnego dziecka nazywa się "nowoczesną ochroną medyczną" i "konstytucyjnym prawem do ochrony zdrowia". Boże Wszechmogący, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.
2021-05-14 20:23:06
św. Patryk.: i żadnej litości dla nawiedzonych pomyleńców
2021-05-14 20:33:20
Boska Adela: koszor ty się zajmij pilnowaniem swoich plemników i módl się o miłosierdzie za te co zbrandzlowałeś
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: