Cieszyn: Usuwają wady i usterki
Koparka na cieszyńskim rynku pojawiła się wczoraj (17.02). Dziś również można było spotkać ciężki sprzęt w okolicach Śródmieścia. Jak informuje cieszyński magistrat to ciąg dalszy prac związanych z usuwaniem usterek w ramach odbioru technicznego kanalizacji deszczowej przez firmę MOTA- ENGIL Central Europe S.A.
Przebudowa kanalizacji w Cieszynie nie należała do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych inwestycji. Jak podkreśla cieszyński magistrat było to najpoważniejsze przedsięwzięcie. Podczas prac w Śródmieściu Cieszyna natrafiano na znaleziska archeologiczne oraz inne przeszkody, co spowodowało opóźnienie robót w stosunku do założeń projektu o ponad 5 miesięcy. Konieczne, dla prawidłowego rozliczenia uzyskiwanych dotacji, 46 milionów złotych, stało się uzyskanie zgody Instytucji Wdrażającej - Ministerstwa Ochrony Środowiska, co mimo rzeczowych argumentów nie było jednoznaczne. Nasze starania przyniosły jednak pożądany skutek i pod koniec stycznia 2015 roku otrzymaliśmy decyzję ministra Janusza Ostapiuka w sprawie zmian w harmonogramie projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji cieszyńskiej” – informuje Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.
Decyzja ministra przyniosła więc wydłużenie daty końcowej kwalifikowania wydatków z 31 marca do 30 września bieżącego roku. Zaś datę osiągnięcia efektu rzeczowego przesunięto z 31 marca na 30 kwietnia – to nas bardzo satysfakcjonuje – zaznacza Burmistrz. Przesunięto również datę osiągnięcia efektu ekologicznego z 31 maja 2015 roku na 30 czerwca 2016 roku.
Obecnie trwa czteromiesięczny okres zgłaszania wad, który zakończy się 8 maja 2015r. Stąd obecność w mieście ciężkiego sprzętu. W ramach kontraktów prowadzone są końcowe rozliczenia finansowo-rzeczowe wykonanych robót, po zakończeniu których znane będą dokładne dane dot. długości wykonanej sieci. Obecnie trwa też usuwanie usterek, które zostały wykazane w trakcie odbiorów technicznych kanalizacji i nawierzchni – informuje Macura.
Łącznie w ramach całego projektu wybudowano i przedstawiono już do zapłaty ok.71 km kanalizacji sanitarnej oraz 4,5 km kanalizacji deszczowej. Jak podkreśla magistrat z nowej kanalizacji sanitarnej, wybudowanej na terenach dotąd nieskanalizowanych, korzysta już prawie 3500 użytkowników. Przypomnijmy, iż projekt współfinansowany jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na podstawie umowy o dofinansowanie, która została podpisana w lutym 2010 roku. Planowany koszt całkowity projektu wraz z niezbędnymi kosztami finansowymi wyliczony jest na 95,6 mln zł.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.