Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Spotkanie pań w kapeluszach

W sobotę (21.03) w Cafe Muzeum w Cieszynie odbyło się towarzysko-kulturalne spotkanie pań w kapeluszach. Pomysłodawcą tego wydarzenia był cieszyński artysta - malarz Dariusz Orszulik.

Kapelusz – nakrycie głowy znane już w starożytności. Przez stulecia zmieniał się jego kształt, czy rozmiar. W latach 40. ubiegłego wieku wyjście z domu bez kapelusza było wręcz niepożądane. Dziś, to kiedyś popularne nakrycie głowy, zdaje się być zapomniane. Przypomnieć o kapeluszach postanowił paniom Dariusz Orszulik, cieszyński artysta, organizując towarzysko-kulturalne spotkanie pań w kapeluszach.

Spotkanie pań w kapeluszach w sobotnie (21.03) popołudnie w Cafe Muzeum w Cieszynie było również nawiązaniem do otwartej niedawno wystawy w Galerii Sztuki „Puls” zatytułowanej „Triumf kobiecości”, której tematem przewodnim były właśnie kobiety w kapeluszach. Czytaj również: triumf-kobiecosci.html

Co mają w sobie panie w kapeluszach i dlaczego właśnie kapelusz zwrócił uwagę Dariusza Orszulika? Pomysł w mojej głowie zrodził się spontanicznie tak, jak i wystawa. Rok, czy dwa lata temu, oglądając panie w kapeluszach pomyślałem, że warto je namalować. Dla malarza inspiracją jest to, co jest rzeczywiste (…). Zawsze, jak powstaje jakaś wystawa pytamy dlaczego? Wiele rzeczy robimy w życiu bo nam potrzeba. Fotografowanie, malowanie, czy robienie rzeczy tzw. niepotrzebnych wynika z głębszej potrzeby człowieka. Na pytanie dlaczego, odpowiadam dlatego, że są. Maluję panie w kapeluszach, bo są. To nie jest coś wydumanego… Do dziś widząc panie w kapeluszach czuję wewnętrzną satysfakcję. Jest to niewątpliwe piękno. Bez oceniania samej urody, kobieta w kapeluszu staje się zjawiskowa, tajemnicza. Przede wszystkim jest to szyk i elegancja. Wydaje mi się, że widok pań w kapeluszach łagodzi również obyczaje – mówił Orszulik.

Spotkanie pań w kapeluszach upłynęło pod znakiem rozmów. Nie zabrakło również muzycznej oprawy. Jak podkreśla artysta to pierwsze ale z pewnością nie ostatnie spotkanie tego typu.

 

MSZ
 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: