Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn - śmieci bez zmian

Cieszyn wybrał firmę, która przez najbliższe kilkanaście miesięcy zajmować się będzie wywozem odpadów od mieszkańców. Niespodzianki nie było, wybraną firmą jest przedsiębiorstwo, które w chwili obecnej zajmuje się tym tematem.
Dzisiaj, we wtorek ma zostać podpisana umowa pomiędzy konsorcjum dwóch: podmiotów Zakładem Gospodarki Komunalnej w Cieszynie, firmą Ekoplast – Produkt s. c. z Gminą Cieszyn. Chodzi o kwestię wywozu odpadów. Konsorcjum to od lipca zajmuje się wywozem śmieci z Cieszyna. Przypomnijmy, gmina jeszcze w czerwcu nie miała rozstrzygniętego przetargu na firmę zajmującą się śmieciami. Sprawa zakończyła się unieważnieniem dużego przetargu, bo jak wówczas tłumaczył zastępca burmistrza Cieszyna, Adam Swakoń – przetarg nie mógł być rozstrzygnięty, ponieważ brak był możliwości wyłonienia wykonawcy. Nie mogliśmy porównać złożonych ofert i wybrać tej najkorzystniejszej dla gminy. Zobacz: materiał: Cieszyn ciągle bez firmy

Z racji unieważnienia przetargu, a z drugiej strony zbliżającego się terminu, kiedy to gminy zajmować się miały śmieciami, na dwa miesiące podpisano umowę z konsorcjum firm. Wchodziło w jego skład Zakład Gospodarki Komunalnej oraz firma Ekoplast – Produkt. Zobacz materiał Cieszyn i Dębowiec mają umowy.
 
Tymczasem, jak informuje Edyta Subocz, rzecznik prasowy cieszyńskiego urzędu - końcem czerwca wszczęte zostało postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na świadczenie usługi w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Cieszyn. Początkiem sierpnia upłynął termin nadsyłania ofert. Do gminy złożona została tylko jedna oferta. Było to konsorcjum firm, które w tej chwili obsługują mieszkańców. Przedstawiło ono ofertę z ceną brutto niespełna 14, 5 miliona złotych. 8 sierpnia 2013 r. Burmistrz Cieszyna wybrał tę ofertę jako najkorzystniejszą. Wydział Zamówień Publicznych i Inwestycji jest na etapie przygotowywania umowy, której termin zawarcia (podpisania) wyznaczono na dzień 20.08.2013 r. - informuje w materiale przesłanym do prasy, rzecznik urzędu.

Trudno mówić jednak o najkorzystniejszej ofercie, w momencie kiedy była tylko jedna. Burmistrz zdecydował się ją wybrać. Jak komentuje dla Portalu OX.pl, nie zdziwiło go zbytnio to, że w przetargu wystartowało tylko jedno konsorcjum.
Większość firm, która wygrała przetargi w innych gminach, skupia się już na pracy na tamtym terenie. Nie mają wolnych mocy przerobowych, aby wchodzić na inną gminę. Oczywiście, wolałbym, żeby o rynek cieszyński walczyły trzy czy cztery firmy, ale i tak jestem zadowolony, że sprawę mamy załatwioną. – mówi Mieczysław Szczurek burmistrz Cieszyna.
 
Włodarz miasta nie ukrywa, że oferta zaproponowana przez konsorcjum była o około milion złotych niższa, niż wynikało z szacunków. Mniejsza wartość przetargu jednak, jak na razie, nie przełoży się na zmianę ceny odbioru śmieci od mieszkańców. Jak dodaje Szczurek – dajemy sobie okres kilku miesięcy na prześledzenie funkcjonowania całego systemu. Po tym okresie sprawdzimy, jak wiele śmieci pozbywają się mieszkańcy. Bo może się okazać, że przez pierwszy okres funkcjonowania, będzie ich dużo, a później systematycznie ich ilość będzie się zmniejszała. Wynika to z tego, że mieszkańcy mogą w ramach opłaty zrobić gruntowne porządki i wyrzucać początkowo duże ilości śmieci. W tej chwili mieszkańcy płacą miesięcznie odpowiednio - 8,30 zł. za segregowane i 18,60 zł, za śmieci niesegregowane.

Pierwsza, kwartalna rata za odbiór śmieci powinna wpłynąć od mieszkańców do cieszyńskiego urzędu do 15 października. Jak deklaruje burmistrz, każdy właściciel posesji powinien dostać informację o systemie płatności, terminach i indywidualnym koncie, na które powinien wnosić opłatę za śmieci. Umowa, która dzisiaj zostanie podpisana obejmuje okres od 20 sierpnia 2013 roku do końca roku 2015.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: