Cieszyn: "Rzecznik" seniorów i niepełnosprawnych
Polityka senioralna i działania na rzecz osób niepełnosprawnych to bardzo szeroki rozumiany szereg zadań, wśród których wyróżnia się między innymi dostosowanie odpowiednich instytucji, czy też transportu publicznego do potrzeb osób starszych, czy niepełnosprawnych, a także działania mające na celu aktywizację tych grup społecznych - w Cieszynie działają już Rada Seniorów, Uniwersytet III Wieku i dwa kluby seniora, powołanie osoby odpowiedzialnej za politykę senioralną jest swojego rodzaju kolejnym krokiem. W innych miejscowościach „rzecznicy” tacy już działają, instytucja ta bardzo dobrze się sprawdza. W Cieszynie 23% wszystkich mieszkańców stanowią osoby po 60 roku życia, osoby po 55 roku życia to już 1/3 cieszyńskiej społeczności, dlatego właśnie rzecznik seniorów i osób niepełnosprawnych jest potrzebny – twierdzi członkini Cieszyńskiej Rady Seniorów.
Jak zauważa sama „rzecznik”, starzenie się to proces, który trwa przez całe życie. W związku z tym tworzenie miasta przyjaznego starzeniu się przynosi korzyści dla wszystkich jego mieszkańców. Na takich rozwiązaniach zyskają seniorzy, którzy już dziś z udogodnień będą mogli skorzystać, a także osoby, która będą z nich korzystać za kilka, lub kilkanaście lat. W Cieszynie wraz z nastaniem ery „rzecznika” osób starszych i niepełnosprawnych ma rozpocząć się budowanie konkretnej polityki senioralnej. Następnie założenia tej polityki będą wprowadzane w życie. Seniorzy i osoby niepełnosprawnej będą mogły zgłaszać się do rzecznika z sugestiami, co jest w mieście potrzebne, aby było bardziej przyjazne dla osób starszych i niepełnosprawnych.
W kwestii seniorów i osób niepełnosprawnych w Cieszynie od lat podejmowany jest szereg działań, który ma na celu ich aktywizację i poprawę warunków życia. Wprowadzono między innymi program „Koperta Życia”, działają instytucje takie jak wspomniany już Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kluby Seniora, czy też Cieszyńska Rada Seniorów. Organizowane są Senioralia, a emeryci uczestniczą w wyjazdowych Senioriadach (na niektórych zdobywając również medale). W większości instytucji istnieją udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. „Rzecznik” ma jednak zadbać o to, aby miasto było jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Jako jedno z głównych zadań, aktualnie wskazywane jest dostosowanie przestrzeni publicznej i infrastruktury i optymalizacja współpracy instytucji miejskich i pozarządowych przy tych działaniach.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.